Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze Zachova drilu by se nezbláznilo jedno dítě ze sta, tvrdí hokejista

Sport

  7:00
PRAHA - Vyhrocená situace okolo hokejové dvacítky už donutila k zapojení do diskuse i lidi z hokejového prostředí, kterých se kauza bezprostředně netýká. A právě proto, že za nekompetentní považují vyjádření Pavla Zachy staršího.

Český hokejista reprezentace do 20 let Pavel Zacha během zápasu MS s Dánskem. foto: ČTK/AP

„Odkdy se tatínkové hráčů veřejně vyjadřují k výkonům národního týmu na mistrovství světa juniorů? Pane Zacho, tohle nebyl vánoční turnaj čtvrtých tříd,“ napsal na svůj Twitter třicetiletý útočník brněnské Komety Jakub Koreis.

VÍCE K TÉMATU:

LN: Co vás na Zachově blogu nejvíce rozčílilo?
To, že řadový rodič má nutkání se k tomu veřejně vyjadřovat. Měl by mít soudnost, ubližuje jen svému synovi. Z jeho výroků je pořád cítit nějaká ukřivděnost. Moc vlastně nerozumím, o co mu jde. Má 17letého talentovaného kluka, tak by měl mít radost, že bude vysoko draftovaný, a ne rejpat do všech kolem.

LN: S tím nesouhlasili ani ostatní hráči, a tak se trenéra Přerosta zastali. Především tím, že ústy Lukáše Kloka uvedli na pravou míru přístup Zachy juniora. To se vám také nezamlouvalo. Je opravdu nejdůležitější, aby co se v kabině upeče tam také zůstalo?
To je hlavní zákon každé šatny. Je dobře, že se zastali trenéra Přerosta. On samozřejmě nese hlavní odpovědnost, ale tímto dali najevo, že to berou i na sebe. Na druhou stranu - vytahovat po turnaji kdo šidil rozcvičky, a že někdo neměl týmového ducha - to si myslím, že se absolutně nehodí. Jak jsem napsal - Lukáš Klok patřil k nejstarším hráčům v týmu, Zacha byl naopak nejmladší. Je odpovědností těch starších hráčů, aby mužstvo drželo pohromadě, nemůžou ve všem spoléhat na trenéra.

Pavel Zacha se do kádru Liberce prosadil už loni v 16 letech. Hned po sezoně odešel do kanadské juniorky.

LN: Především u ostatních rodičů si Zacha senior získal obdiv tím, že se nebojí věci pojmenovat. Je opravdu výchova v Česku v tak tristním stavu, jak líčí?
Především by si všichni měli uvědomit, že do nějakých čtrnácti nebo patnácti let by ty děti měly mít z hokeje hlavně radost. Jestliže mu z toho už v deseti uděláte dril, jenom mu sport znechutíte. Já teď čtu prohlášení expertů, že se ve Švédsku nebo Americe trénuje osm hodin denně. To je absolutní nesmysl. Vezměte patnáctiletého kluka trénovat osm hodin denně a za týden se vám na to vykašle.

LN: Právě k takovému přístupu se Zacha kloní, na úkor úspěchu neváhá zcela upozadit i studium.
Když jsem přišel v devatenácti letech do juniorky v Kanadě, tak i pro nás, kteří už měli podepsanou smlouvu v NHL, platilo pravidlo, že musíme chodit do školy. Kdybych nestudoval, tak bych nehrál. Nevím, jestli si to uvědomuje, ale pan Zacha má obrovské štěstí, že jeho syn má talent. Pořád mu však je teprve sedmnáct a není jisté, jestli zatím stále nevyniká jen díky tomu, že má tolik natrénováno. Podle mě je ale jeden ze sta hráčů, který takové dávky vydržel a nezbláznil se z toho.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat