Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ze Zachova drilu by se nezbláznilo jedno dítě ze sta, tvrdí hokejista

Český hokejista reprezentace do 20 let Pavel Zacha během zápasu MS s Dánskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český hokejista reprezentace do 20 let Pavel Zacha během zápasu MS s Dánskem. | foto: ČTK/AP

PRAHA Vyhrocená situace okolo hokejové dvacítky už donutila k zapojení do diskuse i lidi z hokejového prostředí, kterých se kauza bezprostředně netýká. A právě proto, že za nekompetentní považují vyjádření Pavla Zachy staršího.

„Odkdy se tatínkové hráčů veřejně vyjadřují k výkonům národního týmu na mistrovství světa juniorů? Pane Zacho, tohle nebyl vánoční turnaj čtvrtých tříd,“ napsal na svůj Twitter třicetiletý útočník brněnské Komety Jakub Koreis.

VÍCE K TÉMATU:

LN: Co vás na Zachově blogu nejvíce rozčílilo?
To, že řadový rodič má nutkání se k tomu veřejně vyjadřovat. Měl by mít soudnost, ubližuje jen svému synovi. Z jeho výroků je pořád cítit nějaká ukřivděnost. Moc vlastně nerozumím, o co mu jde. Má 17letého talentovaného kluka, tak by měl mít radost, že bude vysoko draftovaný, a ne rejpat do všech kolem.

LN: S tím nesouhlasili ani ostatní hráči, a tak se trenéra Přerosta zastali. Především tím, že ústy Lukáše Kloka uvedli na pravou míru přístup Zachy juniora. To se vám také nezamlouvalo. Je opravdu nejdůležitější, aby co se v kabině upeče tam také zůstalo?
To je hlavní zákon každé šatny. Je dobře, že se zastali trenéra Přerosta. On samozřejmě nese hlavní odpovědnost, ale tímto dali najevo, že to berou i na sebe. Na druhou stranu - vytahovat po turnaji kdo šidil rozcvičky, a že někdo neměl týmového ducha - to si myslím, že se absolutně nehodí. Jak jsem napsal - Lukáš Klok patřil k nejstarším hráčům v týmu, Zacha byl naopak nejmladší. Je odpovědností těch starších hráčů, aby mužstvo drželo pohromadě, nemůžou ve všem spoléhat na trenéra.

Radost Bílých Tygrů. Zleva: Jan Výtisk, Pavel Zacha, Jakub Valský

Pavel Zacha se do kádru Liberce prosadil už loni v 16 letech. Hned po sezoně odešel do kanadské juniorky.

LN: Především u ostatních rodičů si Zacha senior získal obdiv tím, že se nebojí věci pojmenovat. Je opravdu výchova v Česku v tak tristním stavu, jak líčí?
Především by si všichni měli uvědomit, že do nějakých čtrnácti nebo patnácti let by ty děti měly mít z hokeje hlavně radost. Jestliže mu z toho už v deseti uděláte dril, jenom mu sport znechutíte. Já teď čtu prohlášení expertů, že se ve Švédsku nebo Americe trénuje osm hodin denně. To je absolutní nesmysl. Vezměte patnáctiletého kluka trénovat osm hodin denně a za týden se vám na to vykašle.

LN: Právě k takovému přístupu se Zacha kloní, na úkor úspěchu neváhá zcela upozadit i studium.
Když jsem přišel v devatenácti letech do juniorky v Kanadě, tak i pro nás, kteří už měli podepsanou smlouvu v NHL, platilo pravidlo, že musíme chodit do školy. Kdybych nestudoval, tak bych nehrál. Nevím, jestli si to uvědomuje, ale pan Zacha má obrovské štěstí, že jeho syn má talent. Pořád mu však je teprve sedmnáct a není jisté, jestli zatím stále nevyniká jen díky tomu, že má tolik natrénováno. Podle mě je ale jeden ze sta hráčů, který takové dávky vydržel a nezbláznil se z toho.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.