Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více peněz do mládeže? ‚Ano, ale hlavně eliminovat korupci‘

Sport

  8:30
PRAHA - Neúspěch českých juniorů na hokejovém šampionátu v Kanadě znovu rozdmýchal debatu o zlepšení podmínek financování v mládežnickém sportu. Podle čtveřice politiků, které oslovil server Lidovky.cz, je podobné řešení nasnadě. Finance však musí proudit správným směrem.

Souboj Peter Cehlárika (vlevo) s Janem Štenclem během čtvrtfinále mistrovství světa. foto: ČTK

Češi selhali. Na mistrovství světa vyhráli jen dva zápasy a kouč Přerost od týmu odstoupil. Do výkonů mužstva se opřela řada expertů, včetně Pavla Zachy seniora - otce sedmnáctiletého útočníka. Ten označil trenérův přístup jako arogantní a na svém webu kritizoval i podmínky nominace.

Základy českého neúspěchu ale mohou mít kořeny mnohem hlouběji, především ve výchově talentů a zastřešování nákladů státními penězi. Hráči (nejen hokejisté) mají mnohdy mizerné podmínky k trénování, kvalitou přípravy zaostávají a finančně nestabilní rodiny leckdy náročné výdaje „neutáhnou“. Ruku v ruce s tím jde úbytek konkurenceschopných jedinců i krach na mezinárodní scéně.

Však také Josef Augusta, uznávaný hokejový kouč, po prohře ve čtvrtfinále soptil: „Všude jinde je mládežnický sport mnohonásobně více podporovaný ze státních peněz. V tom my neuvěřitelným způsobem zaostáváme. Tréninková střediska se zrušila, aby měly vlády vyrovnané rozpočty.“

Jak na tyto slova reagovali politici?

Pavel Ploc

Pavel Ploc (ČSSD)

Sport je jednoznačně podfinancován, ze státního rozpočtu by si zasloužil mnohonásobně větší podporu. V současné době jsou to zhruba tři miliardy. Budeme usilovat o to, aby se částka vyšplhala alespoň na loňskou úroveň čtyř miliard.

Petr Gazdík (Starostové a nezávislí)

Petr Gazdík

Neřekl bych, že hlavní roli hrají v tomto případě peníze ze státní kasy. Jde svým způsobem o veřejné finance. Vemte si výnosy z hazardů a loterií, které se snažíme na veřejném zasedání jednotlivých zastupitelstev protlačit do sportu. Je to jedna z věcí, co se nám částečně podařila. Některé obce ale stále místo do sportu raději zaplatí za údržbu chodníků... Druhé řešení je přes efektivitu ministerstva školství. Finance musí každopádně do sportu skutečně doputovat, některé pohyby jsou totiž slušně řečeno podezřelé. Místo toho, aby si peníze skutečně našly cestu k mladým nadějím.

Jiří Zlatuška (hnutí ANO)

Jiří Zlatuška

V okamžiku, kdy půjde opravdu o sport, tak jsem jednoznačně pro. Ale měla by zde být jasná průhlednost toho, kde finance opravdu skončí. Pod pojmem sport se v dnešní době schovává leccos.

Zbyněk Stanjura (ODS)

Zbyněk Stanjura (ODS)

Složitě se mi odpovídá... Nemáme jistotu, že peníze skončí u finálního spotřebitele. Ale ano, prostředky do mládeže jsou ohromně důležité. Neměli bychom opomenout ani výstavbu sportovišť, jejich rekonstrukci a kvalitu jednotlivých trenérů. Usilujeme o zlepšení podmínek v menších městech a vesnicích.

Autor: