Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chybí nám góly od Plekance, Voráčka i Pastrňáka, říká Rostislav Vlach

Sport

  19:58aktualizováno  21:15
PRAHA - I zápas našich hokejistů s Norskem na MS v Paříži a Kolíně nad Rýnem jsme nechali okomentovat výraznou osobnost československého a českého hokeje. „Bylo to takové nemastné neslané, ale doby, kdy Norsko bylo jasným outsiderem, jsou už pryč,“ říká majitel tří bronzů ze světových šampionátů Rostislav Vlach o utkání, v němž se Češi trápili a vyhráli až 1:0 v prodloužení.

Nor Andreas Martinsen v souboji s Radko Gudasem. foto: AP/ČTK

Jak byste zhodnotil výkon Jandačových svěřenců? Proti takovému soupeři, jakým jsou Norové, bychom asi čekali jednoznačnější výhru.
Výkon nebyl ideální. Můj názor je, že ty dva dny volna nám spíše uškodily, než pomohly. Bylo to takové nemastné neslané. Norové hráli vyloženě defenzivní pojetí a podařilo se jim to. Zaplať pánbůh za ty dva body. Neměli jsme ani mnoho šancí, až v poslední třetině tam bylo pár dobrých, ale v těch předešlých třetinách bylo šancí minimum. Určitě to bylo způsobené tím, že Norové dobře bránili a dobrý výkon podal i jejich gólman.

Češi vydřeli vítězství nad Norskem až v prodloužení, Haugena překonal Kovář

Takže podle vás výkon poznamenaly především ty dva dny volna?
Ano. Vypadli jsme z herního tempa, nebyla tam taková agresivita jako v předchozích utkáních s Kanadou nebo i s Finy, kde hráči dobře bruslili a byli agresivní.

Do brány podruhé v turnaji nastoupil Pavel Francouz a stejně jako proti Bělorusku to neměl vůbec jednoduché...
Pavel Francouz chytal velice dobře na to, že měl jen pár zásahů. Pro gólmana je samozřejmě vždy lepší, když těch zásahů má třicet, ne deset. Jeho výkon byl dle mého nadprůměrný.

Který z gólmanů na Vás z dvojice Mrázek/Francouz zatím působí jistěji?
To tak nejde posoudit. Myslím, že ty výkony jsou zatím od obou gólmanů jisté. Mrázek sice ve svých utkáních dostal nějaké góly, ale zas na druhou stranu jich spoustu chytil. Určitě ani jeden z nich nepropadl.

Trenéři během zápasu bedlivě sledovali, v jakém složení Norové naskakují na led. Co na tuhle taktiku říkáte jako kouč?
Je to jedna z variant, která se hrává, když chcete eliminovat nejsilnější pětku soupeře. Sice ne tak často, ale hrává se. Myslím ale, že to nemělo takový efekt, jako kdyby se to točilo normálně.

Už v pátek by v zápase proti Slovinsku mohla nastoupit nová posila, Vladimír Sobotka. Co od něj očekávat?
Věřím, že to oživí v útoku, vnese do toho trochu života. Jeho výkony byly po návratu z Ruska dobré, dával góly. Samozřejmě mu bude chvíli trvat, než se na ty podmínky adaptuje, na druhou stranu skoro celou sezónu hrál v Rusku na širokém kluzišti, tak by ten přechod neměl být tak dramatický.

MS v hokeji - Jakub Voráček.


Takový zápas jako ten s Norskem sebevědomí moc nepřidá. Navíc nás čekají už jen utkání proti slabším soupeřům, na těch si moc sebedůvěry nenaženeme. Může to hrát roli vzhledem ke čtvrtfinále?

Nemyslím si, že by tohle mělo tým položit. V týmu jsou zkušení hráči, kteří se s tím, že se jeden zápas nepovedl, dokáží srovnat. Není tam vyloženě nikdo mladý. Hráči určitě z nízké aktivity během hry vyvodí důsledky, ponaučí se a do dalšího zápasu to bude lepší.

Jak moc nám ten ztracený bodík vzhledem k boji o výhodnou pozici do čtvrtfinále může chybět?
Nechtěl bych spekulovat. Zbývají ještě tři utkání, může se to vyvinout všelijak. Samozřejmě by bylo optimální všechna tři utkání vyhrát. Dříve byli soupeři jako Norsko nebo Švýcarsko jasnými outsidery, proti kterým byly body samozřejmostí. To už ale pár let neplatí. Dnes je to všechno vyrovnané a může se stát cokoliv. Věřím ale, že zbylé tři utkání vyhrajeme a postoupíme z co nejvyšší příčky.

Michal Birner a Mattias Norstebo.
Jan Kovář a David Pastrňák se radují z rozhodující branky v utkání s Norskem.

Hráči za sebou mají čtyři ze sedmi utkání v základní skupině. Jak se Vám líbí jejich dosavadní herní projev?
Po hokejové stránce to není špatné. Herní projev týmu je dobrý, ale chybí nám góly. Hráčům, od kterých se ty góly očekávají, jako Plekanec, Pastrňák nebo i Voráček, se zatím tolik nedaří jako v NHL. Na širokém kluzišti je to ale jiná hra. Hráči si na to musí zvyknout a to chvíli trvá. Věřím ale, že se během následujících zápasů dostanou do herní pohody a že to bude čím dál tím lepší.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...