Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Potvrzeno. Hokejisté Rakouska a Francie nahradí na MS Rusko a Bělorusko

Rakušané slaví branku na mistrovství světa. Kolem spoluhráčů projíždí Peter Schneider. foto: Reuters

O čem se delší dobu spekulovalo je potvrzeno. Mezinárodní hokejová federace IIHF rozhodla, že na letoším MS elitní divize ve Finsku budou místo vyřazených týmů Ruska a Běloruska hrát celky Rakouska a Francie.
  21:01aktualizováno  21:52

Rakušané nahradí ve skupině A Bělorusy a budou tak jedním ze soupeřů českého týmu. Francie bude hrát místo Ruska ve skupině B.

IIHF vyřadila Rusko a Bělorusko ze svých letošních akcí už na konci února čtyři dny po vpádu vojsk na Ukrajinu. Už tehdy se spekulovalo o tom, že země v elitní skupině nahradí nejlépe postavené týmy ve světovém žebříčku, jež měly letos hrát nižší divizi I A v Lublani, což v pátek IIHF potvrdila. Program šampionátu zůstane až na výměnu týmů stejný.

Češi budou hrát skupinu B v Tampere a vedle Rakouska budou jejich soupeři Finsko, USA, Švédsko, Lotyšsko, Norsko a Británie. Skupinu A v Helsinkách tvoří Kanada, Německo, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Kazachstán, Itálie a Francie. Šampionát se bude konat od 13. do 29. května.

Rakousko bude zároveň místo Ruska čtvrtým účastníkem Českých hokejových her, které se od 28. dubna do 1. května budou poprvé konat v Ostravě. Představitelé Českého hokeje ve středu uvedli, že jsou s Rakouskem na jeho účasti předběžně domluveni, pokud bude tým potvrzen jako účastník elitní skupiny MS 2022

Na květnových Švédských hrách se už po boku tradičních zemí Česka, Švédska a Finska představí Švýcarsko, jež bude místo Ruska součástí Euro Hockey Tour v příštích dvou letech.

Došlo i k dalším změnám. V divizi I. A v Lublani se k týmům Slovinska, Maďarska, Korejské republiky a Rumunska nově přidá Litva, která měla původně startovat v turnaji divize I. B v Katovicích. Z pěti týmů si dva nejlepší vybojují postup mezi elitu.

V Katovicích budou hrát Polsko, Japonsko, Estonsko, Ukrajina a Srbsko. Do  divize I. A postoupí jen vítěz.

Srpnového mistrovství světa hráčů do 20 let, jež se bude hrát nově poté, co v tradičním termínu na přelomu roku bylo předčasně ukončeno kvůli koronaviru, se zúčastní Lotyšsko.

Dubnové mistrovství světa hráčů do 18 let se po neúčasti Ruska a Běloruska odehraje jen v osmi účastnících, a vzhledem k tomu, že oba týmy byly v jedné skupině, muselo být nově rozlosováno. 

Čeští mladíci tak budou ve skupině A s Kanadou, USA a domácím Německem. Ani z jednoho mládežnického šampionátu se nebude sestupovat.

Na MS žen v Dánsku na přelomu srpna a září bylo jako nejlepší tým z nižší divize pozváno Švédsko a bude zařazeno do skupiny B, v níž jsou i české hokejistky. Osmým týmem na červnovém ženském MS osmnáctek v USA bude Slovensko.

Zasedání rady IIHF bude pokračovat i v dalších dnech.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat