Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hadamczik: Červenka se na Rusy vrátí k Jágrovi

Sport

  21:00
BRATISLAVA (od spolupracovníka LN na Slovensku) - Ani na 75. mistrovství světa nezlomil své prokletí. V semifinále kouč Alois Hadamczik se svými svěřenci nestačil na neoblíbeného soupeře ze Švédska a po porážce 2:5 jej čeká v neděli "jen" boj o bronzové medaile. "Před turnajem jsem tvrdil, že každá medaile je úspěch, takže motivaci určitě máme," řekl po sobotním tréninku kouč stále ještě úřadujících mistrů světa, který se bude muset i v posledním duelu na MS obejít bez zraněné hvězda Martina Havláta.

Čeští hokejisté na tréninku (Hadamczik a Červenka). foto: ČTK

Byl jste hodně zklamaný po porážce od Švédů v semifinále?
Pocit zklamání je obrovské, ale takový je holt systém turnaje. Člověk to musí strávit, protože se pořád hraje o bronz. Řekli jsme, že medaile je úspěch, tak se o ni chceme poprat.

Usnul jsem po zápase v pohodě?
Ano, spíš jsem se budil brzo ráno, protože se mi už nechtělo ani spát. K hokeji patří i porážky a nemůžeme o ní mluvit pořád dokola. Za pár hodin je další zápas

CO ŘEKL ROMAN ČERVENKA

"Co k tomu říct? Je to rozhodnutí trenéra, já s tím nic nenadělám. Já jsem chtěl hrát. Cítil jsem se dobře. Myslím, že ta první třetina byla slušná. Zeptejte se trenéra, on se tak rozhodl... Já si myslím, že naše lajna hraje dobře. Kluci dávají góly, já se sice netrefuju, ale šance jsou. To je pro hráče podstatné. Já věřím, že kdybych hrál pořád, tak tam ten gól spadne... Já bych samozřejmě hrál v jakékoliv lajně. Já chci hrát a ne tam sedět... To vyloučení mě samozřejmě mrzelo, ale tak nad tím člověk nepřemýšlí. Myslím, že tam byly horší zákroky než ten můj. Ale to je jedno, nechci se nějak vymlouvat. Chtěl jsem vybojovat puk a byl jsem vyloučený podruhé na celém turnaji. Zrovna v blbý moment, ale teď už to člověk nevrátí... Budu se snažit hrát dobře, nejlíp, jak umím. Tak jako po celý turnaj... Cítil jsem se dosud dobře, góly dávali jiní, vyhrávalo se, nebyl důvod řešit, že se mi nedaří zatím tolik v koncovce."
Roman Červenka, který si zatím na MS připsal do statistik jeden gól a pět přihrávek a v týmové produktivitě je na pátém místě, před zápasem o bronz proti Rusku

Jaká bude sestava proti Rusům?
Řekli jsme si, že jsme hráli celý turnaj dobře, tak jsme ji vrátili do starých kolejí, to znamená, že Červenka bude opět hrát s Jágrem a Plekancem. Bohužel ani na zápas s Rusy nebude připravený Martin Havlát, budeme se muset obejít bez něj. 

Uvažoval jste, že Červenku dáte do jiné formace?
Člověk po zápase uvažuje o různých změnách, ale pak jsem si říkal, že ten tým fakt klapal celé mistrovství. Navíc Červenka zná ty ruské hráče velmi dobře, proti Rusům dává góly. Tak jsem si říkal: dej mu tu šanci - buď mi to vrátí nebo ne. Když ne, tak stáhnu sestavu na tři útoky a budou jenom ti nejlepší.

Nedá se vyhnout tématu Arťuchin, jak se na něj chystáte?
Nijak, myslím, že i rozhodčí budou trošku víc ve střehu. Takže si ani nebude moct dovolit něco podobného jako v prvním zápase. Určitě nechystáme žádnou pomstu, hlavní motivací je pro nás zisk bronzových medailí.

Zasáhne případně někdo, kdyby přece jen začal Arťuchin bláznit?
Ono je to těžké takto dopředu říct, protože nevíte, která pětka bude zrovna na ledě. Já bych spíš řekl, ať se vyfauluje. Hráči si musí dávat pozor, hlídat ho, musí mezi sebou komunikovat, zavolat na sebe, v pravý čas uhnout a jít si pro faul. A pak dát z přesilovky góly. To je lepší taktika, než se domluvit, že se s ním bude někdo prát.

Budou mít Rusové větší motivaci díky prvnímu vzájemného souboji na šampionátu, který Češi vyhráli?
To nevím, ale určitě udělají všechno pro to, aby vyhráli. Zápas bude rozhodně velký náboj.

A zvýšená motivace vašich hráčů poté, co vás soupeř označil za uplakánky?
Můžou si říkat, co chtějí. Všichni kdo ten zápas viděli, ví, jaké zákroky to byly. I současné vedení rozhodčích ví, že pochybili.