Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Hašek: Panu Vůjtkovi patří velké díky. Týmu dal duši, chybělo štěstí

Sport

  6:00
PRAHA - Před šampionátem věřil, že se národní tým dostane na 80. mistrovství světa v hokeji do medailových bojů. Češi neměli od postupu do semifinále a splnění vize legendárního brankáře Dominika Haška (51) daleko. Leč v prvním kole jim i díky gólu z ofsajdu vystavil stopku taktéž hodně mladý a nezkušený americký výběr.

Vladimír Vůjtek předává „žezlo“ Josefu Jandačovi. foto: ČTK/AP

Jeden z nejlepších brankářů historie ale v rozhovoru pro LN a Lidovky.cz věří, že letošní tým dal základ pro ty budoucí, které čekání na medaile ze světového šampionátu konečně prolomí.

Za tím, že výběr s patnácti nováčky (na soupisce) na MS bavil fanoušky pěkným, dynamickým hokejem a neprohrál ani jeden zápas v základní hrací době, pak vidí především práci zkušené trenérského barda Vladimíra Vůjtka (69).

VIDEO: Americký gól z ofsajdu. Sudí vždy zámoří pomáhali, zlobí se Richter

Jak byste zhodnotil české čtvrtfinálové vystoupení proti Američanům?

Myslím si, že jsme byli v první třetině lepším týmem, ale poté co jsme inkasovali vyrovnávací branku, se zápas hodně vyrovnal. A nakonec se přiklonilo štěstí na stranu soupeře.

Co jste říkal na nájezdy – Lukáš Kašpar poprvé na šampionátu v této disciplíně zklamal, zatímco na druhé straně Auston Matthews s podobným zakončením překonal Dominika Furcha?

Myslím, že Lukáše americký brankář už znal, navíc se mu dostal kotouč kvůli nerovnosti ledu na hranu a místo toho, aby ho dal pod betonem brankáře, tak střílel výše a tam nebylo kudy. Amerického nájezdníkovi naopak všechno vyšlo.

Jak se vlastně dá takto provedený nájezd chytit? Pokud to útočník trefí?

Vždycky se to dá chytit, buďto musí být brankář hrozně rychlý, nebo si na hráče počkat a poté si lehnout. Ale říkám, tentokrát to ani tak nebylo o umění amerického gólmana jako o tom, že Lukáš nezakončil kvůli ledu tak, jak chtěl.

Anketa

Jakou celkovou známku byste dali českému národnímu týmu za vystoupení na letošním mistrovství světa?

1 336
2 138
3 22
4 5
5 5

Už jste zmínil, že výkon českého týmu ovlivnilo americké vyrovnání. Byl to dle vás ofsajd?

Byl to jasný ofsajd, hrubá chyba rozhodčího, takové věci se za zápas prostě stávají. Bohužel tentokrát tato chyba ovlivnila vývoj celého duelu, i když si nemyslím, že v tom byl nějaký úmysl. Ale je smutné, když něco podobného skončí brankou. V devíti případech z deseti by z toho gól nepadl, tentokrát ano. Takový je bohužel někdy hokej.

V NHL, kde jste dlouho působil, si mohou v případě sporných ofsajdů vyžádat trenéři tzv. „challenge“. Pokud mají pravdu, zůstane jim, pokud se spletou, ztrácejí oddechový čas. Byl byste pro, aby se „Challenge“ zavedla i na mezinárodní scéně?

Já osobně jsem proti. Mě se líbí hokej takový jaký je, jde o výjimečně rychlý sport. Ať video pomáhá při posuzování branek, ale jinak jsem proti jeho dalšímu využití. Mně se líbí, když o výsledku rozhoduje i lidský faktor. K hokeji to patří, tentokrát se obrátil proti nám, příště to bude jinak. V roce 1977 jsme se také stali mistry světa, když jsme v rozhodujícím zápase dali branku z ofsajdu. Je to blbé, když to říkám ve chvíli, kdy to ovlivnilo zápas v náš neprospěch, ale je to tak. Pokud bychom chtěli video na všechno, tak to už rovnou nemusí být na ledě sudí a ať rozhodují počítače.

Český tým byl na šampionátu jako puzzle, jemuž postupně ubývaly dílky

A když byste měl zhodnotit celý turnaj z českého pohledu?

Myslím, že kluci hráli na maximum svých možností. Bohužel to vypadalo, že daleko lepší formu jsme měli v úvodu turnaje, než nyní. Nehráli jsme špatně, ale ne tak dobře jako proti Rusům a Švédům. Možná nakonec přece jen chyběli někteří hráči, kteří by rozhodovali třeba v přesilovkách. Ale kluky musím pochválit, bojovali jako tým, výkony byly také dobré. Možná chybělo i trochu štěstí.

Letos měli Češi na světovém šampionátu patnáct nováčků. Dá se říct, že někteří z nich se ale mohou stát do budoucna kostrou národního celku a příště už třeba čtvrtfinále zvládnou vítězně?

Souhlasím. Myslím, že většina těchto kluků bude tvořit reprezentační základnu pro příští třeba dva, tři roky.

U týmu skončil dle dohody zkušený Vladimír Vůjtek. Zvládne Josef Jandač svoji roli? Start v podobě Světového poháru má hodně ostrý.

Asi bych začal nejdříve u pana Vůjtka, který odvedl skvělou práci. Poskládal dohromady výborný tým, dal mu duši. Těm klukům nikdo nevěřil a oni nakonec překvapili tím, jak hráli. Podle mne to moc lidí nečekalo. Pana Jandače čeká hodně těžký úvod. (úsměv) Určitě budeme i nadále patřit mezi favority, jsme hokejový národ, takže se musí připravit na velká očekávání a tlak.

Ačkoliv je práce u reprezentace a klubu rozdílná, myslíte, že co se týče tlaku na svoji osobu, tak ve Spartě dostal v tomto ohledu solidní průpravu? Pražský celek patří dlouhodobě k nejsledovanějším v Česku.

Určitě Spartu za dobu svého působení herně a výkonnostně postupně pozvedl, hrála pěkný hokej. Nyní je důležité, aby své zkušenosti převedl do národního týmu. Jak jste ale naznačil, není to stejná práce, je to spíše o sledování hráčů a o tom, poskládat z nich fungující tým tak, jak se to podařilo letos na světovém šampionátu panu Vůjtkovi.