Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Americký gól z ofsajdu. Sudí vždy zámoří pomáhali, zlobí se Richter

Sport

  15:00
PRAHA - Páteční den je v Česku ve znamení smutku ze smolného vyřazení národního týmu ze skvěle rozehraného světového šampionátu. Stopku partě loučícího se kouče Vladimíra Vůjtka vystavil soubor převážně neznámých hokejistů Ameriky, kteří vyhráli 2:1 po samostatných nájezdech. Gól Austona Matthewse ze základní hrací doby ale dle všeho neměl kvůli ofsajdu platit.

Gól Austona Matthewse proti Česku. foto: youtube.com

Češi vedli nad Američany po první třetině 1:0, jenže v úvodu druhého dějství dokázal talentovaný americký mladík vyrovnat, když přebruslil obránce Radima Šimka a pokořil blafákem i Dominika Furcha.

Následné opakované záběry ale ukázaly, že gól neměl platit. Matthews totiž vjel očividně do útočného pásma rychleji, než přihrávající Frank Vatrano.

Anketa

Bylo uznání amerického gólu z ofsajdu rozhodujícím faktorem čtvrtfinále ČR vs. USA ve prospěch zámořského celku?

Ano 1661
Ne 650

„Myslím, že jsme měli trochu smůlu, vím, že všichni nadávají na rozhodčího, ale tentokrát je to pravda, protože jsme dostali branku z metrového ofsajdu, ten gól neměl vůbec platit a všechno by bylo úplně jinak, protože Američané zase tolik šancí neměli,“ řekl pro LN a Lidovky.cz bývalý reprezentant a trenér Pavel Richter.

Na tom, že čtvrtfinále Česko vs. USA čároví ovlivnili ve prospěch soupeře se shodl i dalšími oslovenými experty. „Byl to jasný ofsajd, hrubá chyba rozhodčího, takové věci se za zápas prostě stávají,“ pronesla brankářská legenda Dominik Hašek.

„Viděl jsem to v České televizi a z dostupných záběrů to ofsajd byl a to především proto, že ten hráč zvedl zadní nohu zvedl, měl brusli ve vzduchu. Je to pochybení čárového, po které padl gól, takže je to velká chyba, které ale k hokeji patří,“ dodal Milan Kolísek, bývalý sudí a nyní člen české komise rozhodčích.

V dalším pohledu na věc – rozhodování sudí v celém zápase, kdy přehlédli „krvavý“ faul na Jana Kováře, který by poslal Američany do tří, nebo nesmyslně vyloučili Milana Zaťoviče v nájezdu atakujícího amerického brankáře – se ale rozcházejí.

„Je to klasika, že jsou rozhodčí přísnější na týmy hrající proti Kanadě a Americe, my jsme s tím měli problémy, generace po nás a pořád se to opakuje. Sudí jim prostě pomáhají,“ rýpl si arbitrů Richter.

Auston Matthews překonává z nájezdu Dominika Furcha

„Bohužel tentokrát tato chyba ovlivnila vývoj celého duelu. V devíti případech z deseti by z toho gól nepadl, tentokrát ano,“ myslí si Hašek. A Kolísek?

„Rozhodovali na obě strany stejně. Na zápasy se nedívám očima fanouška, ale rozhodčího, jsem trochu postižený svojí profesí. A sudí celý zápas odřídili solidně. Když už použiji slovo chyba, tak ty tam byly na obě strany. Navíc ty rozhodčí znám a všichni jsou to velmi slušní lidé, rozhodně to nebylo tendenční. Že se přehlédne vysoká hůl, to se stane.“

Pokud se na něčem ale bývalý sudí a bývalý horkokrevný hráč a neméně rázný trenér shodnou, pak na tom, že by se měla i do mezinárodního hokeje po vzoru NHL zavést tzv. „Challenge“. Trenéři v zámoří mohou v zápase díky videu rozporovat právě posuzování ofsajdů. Pokud uspějí, „challenge“ jim zůstává a mohou ji použít znovu, pokud se ukáže, že byla pravda na straně rozhodčích, pak kouč o tuto možnost příchází a spolu s ní také o oddechový čas.

Auston Matthews a jeho ofsajdové postavení před gólem.

„Všichni na NHL koukáme, posléze se většina jejich věcí převezme, ale všechno strašně trvá. IIHF je prostě strašně zkostnatělá organizace. Vždycky něco schválí až pět let po zámoří a pak si libují, jak to funguje. Přitom podobné věci by měli vejít v platnost okamžitě,“ má jasno Richter.

„Dle mého, pokud je to dostupná technologie a vše je finančně uskutečnitelné, tak by se mělo udělat maximum pro to, aby byl výsledek zápasu co nejspravedlivější. Ale nezaváděl bych to na jiné, než mezinárodní úrovni jako jsou světové šampionáty, nebo OH. Jinak ne. To by totiž za chvíli mohli zápasy řídit jen roboti a ne rozhodčí. A to nikdo nechce,“ přidává se na jeho stranu Kolísek.

Proti je naopak Hašek: „Mě se líbí hokej takový jaký je. Ať video pomáhá při posuzování branek, ale jinak jsem proti jeho dalšímu využití. Mně se líbí, když o výsledku rozhoduje i lidský faktor. K hokeji to patří, dneska se obrátil proti nám, příště to bude jinak. V roce 1977 jsme se také stali mistry světa, když jsme v rozhodujícím zápase dali branku z ofsajdu.“

Jak Richter, tak Hašek se ale shodují minimálně v tom, že český tým odehrál celkově povedený turnaj, který ale kazí právě čtvrtfinálové vyřazení, dle kterého se určuje, zda byl šampionát úspěšný či nikoliv.

„Kluci hráli do poslední sekundy, nájezdu, makali naplno, před jejich výkonem jak proti Americe, tak na celém turnaji smekám. Ukázali, že můžeme hrát důstojnou roli i bez hvězd z NHL. Vždyť jsme v základní skupině porazili Rusko a Švédsko. Už teď se těším, jak se povede navázat na tyto výkony v září na Světovém poháru v konfrontaci toho nejlepšího, co hokej nabízí. A to včetně Jágra, který podle mne hrát bude,“ zakončil svoje povídání Richter.

„Jsem zvědavý, jak si z novou rolí poradí Josef Jandač. Rozhodně jej nečeká nic snadného, ale zkušenosti už má. Za tenhle turnaj je dle mého třeba poděkovat především panu Vůjtkovi. Ten dal dohromady tým, kterému nikdo nevěřil, udělal z něj partu, která předváděli moderní, hezký hokej. A myslím, že hodně těch kluků bude tvořit reprezentační základ i v dalších letech,“ dodal Hašek.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...