4. června 2015 18:24 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nagano jako animovaný film. O humor se postará scenárista Čtvrté hvězdy

Animovaný Jaromír Jágr salutuje v nově vznikajícím filmu o českém hokejovém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Animovaný Jaromír Jágr salutuje v nově vznikajícím filmu o českém hokejovém... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Po opeře a spoustě dokumentů se největší triumf českých hokejistů dočká i animovaného zpracování. Film „Nagano, zrození hrdinů“ by měl mít premiéru v roce 2018, dvacet let po olympijském vítězství. V hlavní roli: Jaromír Jágr, Petr Svoboda... A jejich malý fanoušek.

Pojem Nagano v Česku zdomácněl. Podle dějiště olympiády v roce 1998 se jmenují hospody i sport bary, bowlingové kluby i týmy hokejových amatérů, před deseti lety se hrála opera se stejným jménem, své album tak nazvala hudební skupina U-Prag.

Teď se největším úspěchem v historii českého sportu zabývá i film. Ve spolupráci s Českým olympijským výborem, Českým svazem ledního hokeje a komentátorem Robertem Zárubou vzniká animovaný příběh s rozpočtem 67 milionů korun, z něhož mají tvůrci mají zatím pokrytou přibližně třetinu. Premiéru by měl mít v roce 2018, kdy se koná olympijský turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu.

„Ten projekt má v České republice svůj prostor. Základem je kvalitní scénář, s vtipem a humorem přistupujeme k raritě, která je zapsaná v české sportovní historii,“ prohlásil režisér a producent Pavel Sadílek.

Scénář vytvořil Petr Kolečko, který napsal i úspěšné seriály Okresní přebor a Čtvrtá hvězda. Ambasadorem filmu se stal herec Martin Dejdar a Jiří Šlégr, obránce, jenž v Naganu hrál.

„Na to, jak jsem čekal se stotisícovým davem na hokejisty na Staromáku, se zapomenout nedá,“ vzpomínal Dejdar, který bude ve filmu namlouvat hlas střelce zlatého gólu Petra Svobody.

Takhle vznikají animace pro nový film o Naganu 1998. V hlavní roli figurka...

Takhle vznikají animace pro nový film o Naganu 1998. V hlavní roli figurka Jaromíra Jágra.

„Nagano bylo vrcholem pro nás všechny,“ uvedl Šlégr, který jako předseda představenstva a faktický asistent trenéra získal letos v dubnu extraligový titul s Litvínovem.

„Myslím, že po dlouhé době to tenkrát všechny stmelilo, byli jsme najednou hrdí na to, že jsme Češi,“ dodal Šlégr. „Nedávno uplynulo patnáct let, teď se blíží dvacet. Film je fantastická věc a já ji rád podpořím. Tím, že bude animovaný, to dodá výjimečnost, věřím, že ten film výjimečný bude.“

Film je realizován ve spolupráci se studiem SE-MA-FOR Łódź, držitelem dvou „Oskarů“ za krátký animovaný film (Peter and the Wolf /2008/, Tango /1980/).

Příběh začíná velkým krachem českého národního týmu. „Já tam byl, když jsme prohráli s Němcema 1:7 na světovém poháru,“ popsal Šlégr neúspěch, po němž se zrodil budoucí tým olympijských šampionů.

„Není to jen o hokeji, Je tam druhá linka o malém chlapci, jehož soukromý život ovlivní prohra v Garmischi,“ doplnil Sadílek. „Víme, jak to skončí, to je pro nás trošku handicap. Proto se snažíme hledat věci, které nebyly zveřejněny, a nabídnout jiný náhled.“