Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hokejový průlom. Končí baráž, od příští sezony nejhorší tým rovnou z extraligy sestoupí

Sport

  16:15aktualizováno  17:03
PRAHA - Výkonný výbor hokejového svazu dnes rozhodl o tom, že od příští sezony bude z extraligy přímo sestupovat nejhorší tým základní části do první ligy.

Z extraligy se bude příští rok přímo sestupovat. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sparta si zahrála na Jágra. Po mizerném výkonu v Pardubicích nařídil trenér Krupp noční trénink

Ruší se tak dosavadní model čtyřčlenné baráže, kterou hrály dva týmy z nejvyšší soutěže a finalisté play off první ligy. Do extraligy bude od sezony 2019/20 postupovat vítěz finále play off první ligy.

„Přímé postupy a sestupy považuji za sportovně nejspravedlivější,“ uvedl prezident hokejového svazu Tomáš Král v tiskové zprávě. 

„Myslíme si, že není na co čekat. Na Hokejovém fóru jsme si řekli některé věci, které bychom měli udělat rychle, a tohle je jedna z nich,“ doplnil pro ČTK.

Král o možnosti přímého postupu a sestupu z extraligy, který dlouhodobě podporuje, mluvil na setkání s novináři na konci ledna, kde prezentoval závěry z předešlého Hokejového fóra. 

Autor rozhodujícího gólu v prodloužení Pavel Musil (čelem) se raduje se...
Zlínský Pavel Sedláček slaví branku do sítě Karlových Varů.

Upozorňoval však na skutečnost, že zásadní změnu nechce udělat bez souhlasu Asociace profesionálních klubů (APK). Dnes ale svaz oznámil, že změnu odsouhlasil.

„Na APK jsme o tom hovořili už dva roky, možná déle. Není to ale jen věc APK, netýká se to jen extraligy a má to dopad na celý český hokej. Hodnotili jsme to v globálu,“ uvedl Král. 

Zavedením přímého postupu a sestupu v extralize se například prodlouží sezona pro týmy v druhé nejvyšší soutěži.

O zásadní změně hlasoval jedenáctičlenný výkonný výbor a devět jeho členů bylo pro přímý sestup a postup a tím i zrušení baráže, která se ve stávajícím modelu hrála od sezony 2012/13.

Model přímého sestupu a postupu bude platit i v dalších soutěžích s výjimkou první ligy a extraligy juniorů. 

Druhá nejvyšší soutěž bude ještě v příští sezoně směrem dolů uzavřená, neboť bude končit tříletý projekt svazu na podporu mladých hráčů.

Mládežnické soutěže - extraliga juniorů a dorostu - se budou od příští sezony zužovat. Počet účastníků juniorské soutěže se sníží ze současných 24 na 17 nebo 18. 

Soutěž bude nesestupová, přístupná výlučně pro kluby se statutem Akademie Českého hokeje. V extralize dorostu, která zůstane otevřená, dojde ke snížení počtu účastníků ze 30 na 24.

„Podpora zúžení byla jednomyslná. Slibujeme si od ní vyšší konkurenci a větší nároky na hráče ve věku, který je pro jejich hokejovou budoucnost rozhodující. 

Uzavřená extraliga juniorů umožní klubům, aby nejlepší mladé hokejisty uvolňovaly pro dospělé soutěže a více se koncentrovaly i na tréninkový proces, což je oblast, v níž ve srovnání se zahraničím zaostáváme,“ uvedl Král.

Výkonný výbor také upravil strukturu věkových kategorií v mládežnickém hokeji. 

Juniorské soutěže budou tříročníkové pro ročníky U18 až U20, dorostenecké dvouročníkové pro ročníky U16 a U17, kategorie starších žáků dvouročníková pro 8. a 9. třídy a kategorie mladších žáků dvouročníková pro 6. a 7. třídy.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...