Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jágr slaví 44. narozeniny. Fanoušci mu přejí hattrick do sítě Pittsburghu

Sport

  15:00
SUNRISE - Jaromíru Jágrovi je v pondělí 44 let a „popřát“ mu přiletěly na Floridu i desítky Čechů. Patrička šesti Čechů z Rožnova pod Radhoštěm, která teď tráví poněkud prodlouženější víkend na Floridě, si svou cestu naplánovala podle jasného scénáře.

Před týdnem Florida proti Pittsburgu neuspěla, jak si povedou Jágr a spol nyní? foto: ČTK/APReuters

Jágr uchvátil Pohlreicha: ‚Je skvělé, že je víc než dvacet let tak platný‘

„Jarda Jágr v den svých narozenin a proti klubu, kde se stal slavným, překoná v počtech gólů Bretta Hulla. Proto jsme tady,“ připomíná padesátník Libor, že v noci na úterý čeká Panthers zápas s Pittsburghem.

Právě v pondělí přichází den, kdy se jejich vyřčený plán má uskutečnit a výlet skupinky, která jinak spolu hrává v Rožnově veteránskou ligu, dostane definitivní pečeť.

Pittsburgh Penguins' Chris Kunitz (14) celebrates his goal with teammate Sidney...
Pittsburgh Penguins center Sidney Crosby (87) celebrates with teammates after...

Stačí „jediné“ - aby Jágr dal Pittsburghu hattrick a ocitl se tak na gólové kótě 742 branek, čímž by definitivně odsunul Bretta Hulla na čtvrté místo historických tabulek.

Čekání na Jágrovo mrknutí

Je sobota po páté hodině odpoledne, 22 stupňů, slunce příjemně praží, byť místní chodí v mikinách, protože na ně je přece jen chladněji.

Jágrovy narozeninové zápasy

1994: PITTSBURGH - Winnipeg 5:3 (1+0)

1997: Philadelphia - PITTSBURGH 5:1 (0+0)

1998: ČESKO - Kazachstán, OH Nagano, 8:2 (0+2)

1999: PITTSBURGH - Washington 7:3 (1+3)

2002: ČESKO - Německo, OH Salt Lake, 8:2 (2+2)

2003: Florida - WASHINGTON 1:2 (0+0)

2006: ČESKO - Německo, OH Turín, 4:1 (1+1)

2013: Vancouver - DALLAS 3:4 (0+0)

Jde o zápasy v NHL a české reprezentaci

Pan Libor se svými přáteli podruhé míří do honosného BB$T Center, sídla Floridy Panthers.

Pětice mužů s jednou dívkou v dresech české reprezentace a samozřejmě číslem 68 znovu přichází už téměř dvě hodiny předem, kdy je před halou ještě liduprázdno.

Pár skupinek Američanů sice na parkovišti okolo dodělává na grilu steaky, ale Češi chtějí vstoupit do arény hned po jejím otevření.

Aby sešli až k mantinelu a čekali, zda na ně při předzápasové rozcvičce Jaromír Jágr zase mrkne tak jako v pátek. Když na ně k tomu zlehka pokynul hlavou, vjel do nich takový nával energie, že začali zběsile bušit do plexiskla. „Prostě zážitek.“

Ani Jágr není doma prorokem

Máte-li někdy jako novinář pochyby, jestli už není přejágrováno, jestli se tuzemská hokejová témata netočí až moc kolem jediné persony, pak tady na adrese Panther Parkway 1 dostanete jasnou odpověď. On je hrdina.

POHNUTÉ OSUDY: Čerepanovovi selhalo srdce v 19 letech. Zemřel na ledě po boku Jágra

„Kdo Jágrovi cokoliv vyčítá, ať se přijede podívat sem, jak je doceněný. Doma se mnohdy úspěch neodpouští. Jak se říká, málokdo je tam prorokem,“ vypráví Staňa, jeden z rožnovské výpravy.

„Ale tady stačí mít na sobě české dresy a všichni se k nám hlásí. Jágra tu milují,“ doplnil

Je to 15 let, co byznysmen Peter Kovarčík pouštěl na veřejnost zprávy, že se za víc než 100 milionů dolarů chystá koupit v NHL Floridu Panthers. Že generálním manažerem jmenuje Ivana Hlinku a spolu vytvoří klub evropského střihu.

Pohlreich s žádostí o setkání neuspěl

Těžko dnes říct, zda to byly plány ve stylu barona Prášila, oba zmínění protagonisté už nežijí, ale bylo by přesně podle jejich gusta, kdyby viděli, kolik je na tribunách Čechů.

Všechny strašil, na krajany nikdy neuměl. Jágr nevyzrál ani na mladíka Mrázka

Rožnovská parta není ojedinělou grupou. Nahrává i to, že lístky se dají pořídit od 14 dolarů, Florida k tomu během osmi dnů hraje pětkrát doma a ještě se dá hokej skloubit s dovolenou.

Takže najít Čechy na Panthers, to je pro žurnalistu otázka vteřin, jsou jich tu desítky, proto je hledání o dost lehčí než vypáčit z Jaromíra Jágra slovo.

Po dvou prohrách, zvlášť té sobotní 0:5, kdy měl tolik šancí na gól, že už mohl být před Hullem, prosí o klid, což není ani dobrá zpráva pro Zdeňka Pohlreicha, známého televizního kuchaře. Ten po zápase stojí před kabinou Panthers a čeká na něj.

Hokej jako vaření. Každý tomu rozumí

Neznají se, nikdy se nepotkali, ale Pohlreich na Floridě točí speciál o grilování, a tak s rodinou i štábem přišli sem na hokej. A kuchař mi ještě před krátkým setkáním nadšeně vypráví:

‚Jágr má nyní jiné myšlenky, než nároďák,‘ řekl Špaček na konci inspekce v NHL

„Jágr je obrovská figura, nejznámější Čech a já prostě obdivuji, jak hraje hokej. Připadá mi úžasné a skvělé, že takový člověk může být i po 20 letech na ledě tolik platný.“

Sám Pohlreich v odborářské lize zkoušel hokej a popisuje, že má cosi společného s profesionálním vařením.

„Každý tomu rozumí a všichni si myslíme, jak je to snadné. Sedíme v křesle u televize, a když někdo netrefí puk ze dvou do brány, tak se ptáme, jak je to možné. Ale ono se to v reálu odehrává tak strašně rychle, k tomu je brankář veliký, že je to hodně těžké.“

Dává zapoměnout na blbosti všedních dní

Už skoro vypínám diktafon, na Jágra je tu před šatnou slušná fronta, když Pohlreich ještě vyřkne silná slova.

„Ta práce Jágra i dalších sportovců je obdivuhodná. Mně se moc líbí, když lidi ve sportu něco dokážou, když mají schopnost rozdávat radost a dají vám zapomenout na ty blbosti všedních dní.“

Pak se pochyby o přejágrování rozplývají. Rožnovská parta se po zápase vrací a dozajista bude nadšená, i když Jágr hattrick nedá. A kdyby přece jen, tak pro mnohé Čechy bude mít zítřejší ráno hned jiný, optimističtější nádech.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...