Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako mladík tam zářil. Po 22 letech se Jágr ukáže v Litvínově

Sport

  9:30
LITVÍNOV/PRAHA - Před dvaadvaceti lety to bylo naposledy, co si dnes slavný hokejista Jaromír Jágr zahrál soutěžní zápas v Litvínově. Až dnes si to může zopakuje. Za tu dobu se ale z mladíka, jemuž zpod helmy trčely dlouhé kadeře, stal vítěz olympiády, Stanley Cupu, mistrovství světa i bodování NHL.

Rytíři Kladno - Plzeň. Jaromír Jágr z Kladna (vlevo) a Pavel Kašpařík z Plzně foto: ČTK

Zatímco v roce 1990 jeho poslední "litvínovský" duel sledovalo 3 651 lidí, v neděli bude podle všeho na Jágrovy kladenské Rytíře vyprodáno. Kvůli slavnému číslu 68 v sobotu bude před Hlinkovým stadionem fronta na lístky dlouhá jako jeho "mánička", s níž na tamním zimáku naposledy vklouzl na led v mistrovském zápase. Nyní se vrací. Po 22 letech! V neděli se svými kladenskými Rytíři. Čerstvě plnoletý Jaromír Jágr březnu 1990 v Litvínově dva góly.

Ale stejně to v sérii o bronz nestačilo, jeho Poldi se v souboji zarmoucených semifinalistů muselo soupeři uklonit. Cheza vyhrála oba zápasy série. "Já proti němu v té sezoně hrál a už tenkrát byl výrazný," vybavuje si Vladimír Jeřábek, nynější kouč Litvínova. Není jediný ze současné Vervy, kdo na teenagera tehdy narazil. Za Litvínov hrál i další trenér Rosol, útočník Ručinský, výkonný ředitel klubu Kysela a člen představenstva Šlégr.

Mladík Jágr nastoupil ve třetí pětce se Zajícem a Procházkou. V Litvínově se mu dařilo celou sezonu, už v základní části tam nastřílel tři góly. Od dob československé ligy se Litvínov a Jágr míjeli, tedy vyjma sedmi exhibic. "Jarda Jágr je hrající legenda. Jeho start u nás chápeme jako významnou událost," řekl litvínovský mluvčí Vladimír Novotný.

Fanoušci se modlí, aby to tentokrát vyšlo

"V předchozích výlukách zámořské soutěže se Litvínovu vždy těsně vyhnul. Jednou začala NHL, podruhé odešel do Omsku." Fanoušci se modlí, ať to napotřetí vyjde. Možný šrám z pátečního kola, zranění z tréninku, nemoc, nečekaný start NHL... Je plno věcí, které můžou svátek zhatit. Bylo by senzací, pokud by se lístky nevyprodaly. Ty internetové už jsou fuč, k sezení taky.

"Hrát proti tomuhle člověku je něco navíc," těší se útočník Robin Hanzl na duel s buly v 17.30. "Díval jsem se na Jágrův trénink na Facebooku a byly tam zajímavé věci, které by mohly pomoct. Třeba ty palačinky byly dobré," zmínil Hanzl kilo a čtvrt těžké závaží, jež Jágr pálí na branku místo puku. Verva se Kladna nebojí, soupeřům se daří podobně. Na jeho ledě padla 1:2, ale byla lepší. Jágrovi tehdy chytil Franěk dvě trestná střílení!

"U nich jsme Jágra udrželi, porazit se dají," burcuje kapitán Michal Trávníček. A kouč Petr Rosol vybízí: "Jágr se dá bránit. I vynikající hráč má jednu hlavu, dvě ruce, dvě nohy. Ale osobku, jakou na něj kdysi hrál plzeňský Kreuzmann, nezkusíme. Neumíme to hrát, nejsme na to zvyklí."

Jágr v ročníku 1989/90 na litvínovském ledě

Série o 3. místo 12. 3. 1990

Litvínov - Kladno 5:4 (1:2, 0:1, 4:1)
Branky: 3. a 50. Ručinský, 41. a 60. Reichel, 55. Jeřábek - 16. a 37. Jágr, 4. Čermák, 47. Zajíc. Diváků: 3 651.

Litvínov: Lukeš - Molnár, Procházka, Šlégr, Prachař, Šulc, Čmerda - Rosol, Lang, Kašťák - Jeřábek, Reichel, Ručinský - Kysela, Weissmann, Burger.

Kladno: J. Kameš - Černý, Lhotský, Mádl, Tatíček, Kruliš, Kasík - Dudáček, Čermák, Fiala - Eberle, Vl. Kameš, Mikolášek - Jágr, Zajíc, Procházka.

44. kolo 13. 2. 1990

Litvínov - Kladno 8:6 (5:3, 3:2, 0:1).
Branky: 4., 16. a 23. Reichel, 8. a 40. Jeřábek, 2. Čmerda, 18. Rosol, 28. Ručinský - 1. a 43. Jágr, 5. Fiala, 6. Mach, 9. Kameš, 38. Kasík.

22. kolo 21. 11. 1989

Litvínov - Kladno 3:7 (1:3, 1:2, 1:2)
Branky:
37. a 49. Reichel, 5. Jeřábek - 19. a 31. Procházka, 20. a 37. Zajíc, 4. Eichenmann, 43. Kruliš, 60. Jágr.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat