Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Hokej

Rachůnek byl velikán, vzpomíná Světlana. Jaroslavl se vrací do KHL

Tryzna v Minsku po letecké havárii hokejistů Jaroslavle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tryzna v Minsku po letecké havárii hokejistů Jaroslavle. | foto: Reuters

JAROSLAVL Hokej v Rusku byl a je mnohem více než jen sport. Snad více než kdekoliv jinde to platí v Jaroslavli, jednom z nejstarších ruských měst, vzdáleném asi 270 kilometrů od Moskvy na horní Volze. Jestli městu jeho tvář, zapsanou do seznamu světového kulturního dědictví, vtiskla carevna Kateřina II., duše mnoha z více než půl milionu obyvatel poznamenal hokej. A loňská tragédie, kdy v troskách letounu na místním letišti zahynul i milovaný hokejový tým Lokomotiv.

Včetně tří českých reprezentantů, Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.

"Vzpomínáme na Tebe. Navždy v našich srdcích," stojí na plakátu s tváří slovenského útočníka Pavola Demitry v zákoutí místní ledové arény, kam mnozí chodí pravidelněji než do kostela. Jsou tu i květiny a plyšoví medvídci i "zeď nářků", jak se říká stěně s fotografiemi mrtvých hrdinů.

Více o loňské tragédii

"Bylo to obrovské neštěstí. Celé město plakalo," vzpomíná jednadvacetiletá Ksenija, která "prožila celé dětství na stadionu". Teď tu prodává čapky, šály a dresy v barvách klubu, včetně někdejšího čísla čtyři, které oblékal kapitán Rachůnek. Právě fenomenální obránce přivedl k hokeji i její kolegyni v butiku Světlanu: "Ta jeho hra a střely!," vzpomínala. "Rachůnek byl velikán a vůbec celý tým... Byla to tragédie pro celý světový hokej," říká místní fanoušek Alexej Titov.

Grafika: Jak šel čas v Jaroslavli od leteckého neštěstí

Jak šel čas v Jaroslavli od leteckého neštěstí. Grafiku zvětšíte kliknutím

Tým z Jaroslavle prožil hvězdné chvíle na počátku tisíciletí, kdy Lokomotiv pod taktovkou českého trenéra Vladimíra Vůjtka dobyl dva tituly mistrů Ruska v letech 2002 a 2003. Později Vůjtek pomohl i k bronzové medaili v KHL. Naděje na další pohár šampionů se vkládaly právě do týmu, který zahynul 7. září 2011 cestou k prvnímu zápasu.

"Jaroslavl, Rusko a celý hokejový svět stále truchlí. Naším úkolem je zachovat vzpomínku na velký tým a udělat vše možné, abychom slavný klub obrodili. Aby z nebe viděli, jak hraje Lokomotiv a byli na to hrdí," říká mluvčí týmu Vladimir Malkov.

Lokomotiv si dal v kontinentální lize roční pauzu a teď se vrací se zbrusu novým kádrem ostřílených i mladých hráčů, které má k úspěchu dovést americký trenér Tom Rowe. List Sport-Express si Lokomotiv už tipnul na jednoho z finalistů boje o Gagarinův pohár, i když sezona se zdá nepředvídatelnější než kdykoliv dříve.

I šéf regionu patří k fanouškům, kteří od nového týmu už čekají mistrovský titul. "Zachovali jsme si víru a lásku k našemu hokeji, bez něj už žít neumíme," říká gubernátor Sergej Jastrebov. Vždyť pomocí Lokomotivu po loňské tragédii se zabývala i federální vláda a osobně tehdejší premiér a nynější prezident Vladimir Putin.

Na počest hokejistům lidé udělali kolem zapálených svíček několik mexických vln, jak je na hokejových stadionech zvykem.
Minak, žalm, Jaroslavl.
Poklonit památce obětí se přišli mimo jiné prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel
Staroměstské náměstí se stalo centrem vzpomínek na tragicky zesnulé hokejisty...

Se zesnulými hokejisty se loučili fanoušci na Staroměstském náměstí i v Jaroslavli

Dokáže se však Roweho mužstvo s takovým tlakem vyrovnat? "Určitě bychom jim dokázali neúspěchy snáze odpouštět, kdyby v týmu bylo více našich kluků," klábosí fanoušci Igor a Žeňa. Prezident klubu Jurij Jakovlev však připouští, že zlákat místní odchovance se moc nepodařilo.

I kdyby snad dílo hned nekorunoval titul, Jaroslavl si bude pěstovat své naděje dál. Před pár dny tu pro dvě stovky mladých talentů otevřeli hokejovou školu, vzápětí překřtěnou na "líheň olympioniků". Zakrátko tu vzniknou i dvě nová kluziště o rozměrech, na jakých se hraje KHL i zámořská NHL. Na led "prvňáčci" nastupovali za zvuků písně "Zbabělec hokej nehraje".

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...