Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jaroslavl vzala místo mě Demitru, přiznal Ton

Sport

  15:31
PRAHA - Nebyl to jen jeho oblíbený centr. Útočník hokejové Sparty Petr Ton (37) ztratil v Janu Markovi i blízkého přítele. V roce 2003 je dal ve Spartě dohromady kouč Alois Hadamczik. Od té doby jim to klapalo nejen na ledě, ale mimo něj.

Předehrávka 43. kola hokejové extraligy HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 21. ledna v Praze. Petr Ton ze Sparty se raduje z gólu, který změnil skóre na 2:1. foto: ČTK

V roce 2006 odešel Marek do Ruska, Ton se ale těšil na příští rok, kdy se měla jejich spolupráce ve Spartě obnovit. Marek v posledních týdnech dokonce zvažoval, že by z KHL předčasně odešel. " Honza byl jeden z mých nejbližsích lidí, takže to je pro mě hodně těžké," řekl LN s chvějícím hlasem po dopoledním tréninku.

LN: Ptal se vás Marek, zda nemá utéct zpět do Sparty?
Samozřejmě jsme to řešili. Naposledy jsme si volali v sobotu. Můj syn slavil deváté narozeniny a on mu chtěl popřát. Takže jsme si povídali i o Jaroslavli. Říkal, že tam zůstane, ale že ho čeká těžký měsíc a půl bez rodiny. než za ním přijedou. Teď si trochu vyčítám, že jsem měl do něj víc hučet, aby zůstal ve Spartě.

LN: Jak těžké bylo ráno vstát a jet na trénink?
Je to tragédie pro všechny národy, Spartu ale zasáhla asi nejvíc. Kromě Honzy zemřel i Karel Rachůnek, bratr našeho Ivana a Tomáše. Honza byl jeden z mých nejbližsích lidí, takže to je pro mě hodně těžké. Celý středeční večer jsem tomu nemohl uvěřit. Také se mi hned vybavil Martin Čech, který zemřel šestého září při autonehodě před čtyřmi lety. Kluci sedmého... Je hrozné v takovou chvíli trénovat, ale je to moje práce. Nejsem si jistý, že budu schopen v pátek hrát přípravný zápas.

O TRAGÉDII V JAROSLAVLI ČTĚTE VÍCE

LN: Před dvěma lety vyprávěl Marek v LN jak se bojí létání. Věděl jste o tom?
Jasně, mnohokrát jsme to řešili. Ne nadarmo jsme říkali, že se začne něco dít, až když dojde ke katastrofě... Moc mě mrzí, že na tyhle slova došlo. Ale nemohu to svádět na ruské letadlo, zatím neznáme příčiny pádu. 

LN: Kdyby teď přišla nabídka z KHL, vzal byste jí?
Na to je těžké odpovídat. Shodou okolností mi loni zrovna Jaroslavl nabídku dala, nakonec se ale rozhodli vzít Pavola Demitru. Plno lidí bude teď rozmýšlet, zda do Ruska jít a určitě bude zjišťovat, jakými letadly kluby létají.

LN: Jak Marka a spol. uctíte?
Stejně jako Martina Čecha. Nezlobte se, ale nechám si pro sebe, co udělám.

LN: Nepřemýšlíte o nějaké pomoci Markově manželce Lucii?
Obránce Karel Pilař se sebral a z Popradu se za ní vydal do Prahy. On je momentálně Lucce nejblíž, strávil s ní hodně času. Když se rozešel s přítelkyní, tak byl pro Lucku s Honzou jako jejich dítě. Byli pořád spolu - ve Spartě, Magnitogorsku i loni v CSKA Moskva.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!