Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendám hrozí smutný konec. Dočkají se začátku NHL?

Sport

  8:00
PRAHA - Nejde jen o peníze. Jsou i hráči, pro které může výluka NHL na celou sezonu znamenat hodně smutné loučení s hokejem. Pokud jednání o kolektivní smlouvě definitivně selžou, legendy jako Jaromír Jágr nebo Teemu Selänne se možná nedočkají vysněného závěru kariéry v prestižní zámořské souteži.

Teemu Selänne foto: ČTK

Kdo by mohl skončit?

Jaromír Jágr (40 let)
Nejspíš by neukončil celou kariéru, v případě zrušení celé sezony by však jeho návrat do NHL byl nepravděpodobný.
Teemu Selänne (42)
Stejný případ
Daniel Alfredsson (39)
Místo hokeje teď dělá domácí práce a stará se o děti. Přiznává, že nemusí znovu najít motivaci.
Tomas Holmström (39)
Letos skončil jeho nejlepší kamarád Nicklas Lidström. Vydrží bez něj?
Milan Hejduk (36)
Dlouho ho trápí zdravotní problémy, konec několikrát odkládal. Přijde nyní?

Když se hokejový obránce Roman Hamrlík minulý týden ostře navezl do šéfa hráčských odborů NHLPA, dočkal se v zámoří dost nelichotivé reakce. Jenže právě on je v 38 letech jedním z hráčů, kterým může táhnoucí se výluka NHL hodně zamíchat s kariérou. "Je ode mě sobecké chtít hrát hokej?" ptá se nahlas a spolu s ním podobně uvažují desítky dalších.

Třeba 42letý finský útočník Teemu Selänne přiznal, že pokud se výluka protáhne na celý rok, zřejmě v NHL skončí. Stejný osud může potkat i Jaromíra Jágra, který by se v případě zrušení sezony zřejmě natrvalo vrátil do Kladna. Švédský mazák Daniel Alfredsson dokonce připustil, že by výluka mohla ukončit celou jeho kariéru. "Čím déle to trvá, tím méně mám chuť se vrátit," tvrdí 39letý hráč, který si teď užívá roli otce čtyř synů doma v Ottawě.

"Byl bych schopen se vrátit a hrát znovu celý rok? Myslím, že ano. Ale chci? Tím si nejsem jistý."  Konci některých kariér už výluka dokonce přispěla. Třeba legendární brankář Dominik Hašek se marně připravoval a čekal na nabídku z NHL, která nepřišla. "Výluka v tom určitě sehrála roli," tvrdil. Obránce Jaroslav Špaček zase jako důvod svého nedávného konce uvedl pro deník Sport: "Při tenisu jsem si natrhl sval v lýtku. Říkám si: Aha, únava materiálu. Do toho přišla výluka v NHL, tak jsem nad svým hokejem udělal kříž."

Při poslední výluce končili hvězdy Messier, Hull nebo Patrick

Podobná situace nastala už před osmi lety, kdy NHL kvůli ukončení kolektivní smlouvy zrušila celou sezonu 2004–2005. Tehdy se rozhodli pro konec třeba legendární útočníci Mark Messier, Brett Hull nebo obránce James Patrick, současný kouč Buffala. "Věděl jsem, že po celoroční výluce bych nemohl hrát znovu," řekl Patrick. "Není tak těžké přijít na to, že čtyřicátník, který rok nehrál, nedostane jen tak šanci."

Čeká letos podobný osud i další? V případě zrušení sezony jsou ve hře i další jména: stárnoucí útočníci Milan Hejduk, Saku Koivu či Tomas Holmström, zkušený bek Adrian Aucoin či brankář Nikolaj Chabibulin. "Už mi moc her nezbývá. Zvládnu odehrát ještě dost zápasů na extraligové úrovni, ale v NHL už tolik šancí nedostanu," řekl Jágr stanici FOX Sports.

Zoufalá touha jeho či Selänneho začít co nejdřív znovu hrát však situaci nezachrání. Ostatně jak popsal brankář Michal Neuvirth: "Nás, co máme malé smlouvy, se to netýká. Spíš se to týká hvězd, které mají dlouhodobé kontrakty. Kvůli nim se to táhne. Většina kluků už by chtěla hrát." Spousta "kluků" už by se totiž do NHL nemusela vrátit.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...