Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lepší kluky prostě nemáme. Ani žádné talenty nevidím, hodnotí hokejové MS Richter

Sport

  8:00
PRAHA - Po skončení hokejového mistrovství světa v Paříži a Kolíně nad Rýnem, které v neděli večer vyvrcholilo epickou bitvou Kanady s později vítězným Švédskem, jsme ještě naposledy oslovili hokejového experta, aby poslední dny šampionátu okomentoval. Slova se chopil Pavel Richter, bývalý vynikající útočník, mistr světa z roku 1985 a stříbrný medailista z OH v Sarajevu z roku 1984.

Čeští hokejisté na MS v Paříži. foto: ČTK

Šampionát skončil vítězstvím Švédska nad Kanadou,bronz má Rusko. Co chybí Čechům, aby zase bojovali o medaile?
Podle mě na to v současné době nemáme. Nemáme střelce, no. Každý mužstvo z té čtyřky má střelce a my se střelecky totálně trápíme. Ty poslední zápasy, to bylo všechno bez gólu a bez tlaku na branku, a to pak chybí.

Diváci u zápasů trpí, chybí střelci. Hokejové Česko hledá kanonýra, zn. Spěchá

Statistika je krutá: za poslední čtyři šampionáty jsme z devíti zápasů v play off sedm prohráli a v nich jsme vstřelil jen dva góly.
To je přesně ono. Já bych to mohl kritizovat, ale lepší kluky nemáme. Lepší hráči u nás bohužel nejsou, potom je ten hokej tam, kde je. Najděte chlup na dlani, když tam není. Ani výhledově žádný extra talenty nevidím. Můžeme být rádi, že jsme nedopadli jako Slováci, kteří skončili čtrnáctí, že se pořád ještě dostaneme do čtvrtfinále a snažíme se tam uhrát výsledek. Pořád se stěžovalo, že budeme mít špatnou obranu, ale tentokrát podle mě obrana a gólman byli dobrý.

Nicméně kdyby na začátku utkání s Ruskem padly z našeho tlaku dva góly, nedostatek střelců by se třeba tolik neřešil...
To ne, ale je to vždycky tak. Šance tam byly a jak jsem říkal před tím, Rusové, když prohrávají 0:1, tak to je mužstvo, který se dokáže zlomit. Jsou hrozně labilní a viděli jsme to i s Kanadou, kde vedli 2:0 a prohráli, a s Finskem, kde to bylo 4:0 a nakonec 4:3.

Finále se Vám líbilo?
Byla to neskutečná bitva. Ale potom už taky taková sevřená taktická partie. Nájezdy byly neuvěřitelný. Je dobře, že to nevyhrála Kanada, aby byla na tom čele taky nějaká změna. Kdyby vyhrávalo pořád jedno mužstvo, taková dominance, co jsme měli my v letech 1999-2001, to by pro světovej hokej nebylo dobře. Je dobrý, že se ještě někdo s tou Kanadou může srovnávat a hrát s nima parádní zápasy a ještě je porazit.

Takže jste s výsledkem finále spokojen?
Samozřejmě, já jsem Švédům přál.

Televizní komentátoři o finále říkali, že „sledujeme špičkový zápas NHL“.Souhlasíte s tímhle příměrem?
Na Nova Sport běžel zároveň zápas Pittsburghu s Ottawou (finále Východní konference NHL) a to bylo neskutečný. To bylo 7:0, na co Pittsburgh šáhnul, to tam padlo. Ale je to na malým hřišti, tam je jinej tlak, tam je to všechno o něčem jiným. NHL je pořád NHL.

Kdo je podle Vás hráčem turnaje?
Byli tam vynikající hráči, švédskej gólman Lundqvist, ten je neskutečnej. Byla tam řada vynikajících osobností, nebudu jmenovat Rusáky... mně se neskutečně líbil Radko Gudas. Nebudu chválit Rusáky nebo Finy, budu chválit naše hráče. Byl jsem v Paříži na dvou zápasech a Gudas je prostě dominantní hráč, je dobře, že takovýho obránce máme.

Co říkáte na mladého Williama Nylandera?
To je hvězdička na nebi a doufám, že bude hrát dál jako tady. Ale mě překvapili naši, Šimek, Rutta,... ty bych pochválil. Ale chyběly tam ty góly, no.

William Nylander skáče na brankáře Henrika Lundqvista.
MS v hokeji 2017, Rusko vs. Česko: Artěmij Panarin a Tomáš Kundrátek.

Rusové měli na šampionátu 19 hráčů z KHL. Při pravděpodobné neúčasti hokejistů z NHL na olympiádě v Pchjongčchangu by se za rok mohli opřít o podobně silný tým jako teď na MS. Souhlasíte, že budou velkými favority?
Bude to ještě jiný, protože některý hráči ze všech týmů teď teprv do NHL půjdou. Všechno bude úplně jinak. Rusko je obrovská země, v NHL mají přes 100 hráčů, vynikající svoji ligu. Tady bylo pro ně dobře, že nepřijel Ovečkin, to by mohli dopadnout ještě hůř. To víme vždycky, jaký má extempore, že nechce z ledu atd. Znarok to udělal dobře, že si je tam ani nebral.

Budou tedy Rusové největšími favority za rok na ZOH?
Určitě, určitě. Bude se hrát na velkým hřišti, takže tam budou patřit k obrovským favoritům.