Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NHL se příští rok má hrát v Praze. Česko do roku 2023 čeká pět duelů

Sport

  11:00
Pravověrní fanoušci hokejové galashow zvané National Hockey League nechť si v kalendáři výrazně označí první říjnový týden příštího roku. V O2 areně bude s největší pravděpodobností k vidění zápas základní části slavné soutěže.

Představí se v Praze nejlepší střelec aktuální ročníku NHL David Pastrňák (vpravo)? foto: Reuters

NHL se bude příští rok hrát v Praze, tvrdí zámořský novinář

NHL se do české metropole vrátí po osmi letech. A comeback to bude vskutku průlomový.

Už před třemi týdny se o něm stručně zmínil zámořský reportér Chris Johnston. Podle informací deníku MF Dnes se dolaďují už jen některé drobnosti velkolepých plánů.

Se šéfy ligy je spřádá podnikatel Tomáš Petera, jenž coby tehdejší spolumajitel společnosti Česká sportovní stál u prvního zjevení hvězd NHL v Praze v říjnu 2008. 

Rozhodující gól. Dominic Moore překonal brankáře Tampy Bay Bena Bishopa.

„Již několik měsíců jednáme s NHL o návratu do Prahy,“ potvrdil. „Blížíme se k závěru, vidím to velmi pozitivně, nicméně finální výkop určitě přijde ze strany NHL.“

Před deseti lety se v O2 areně dvakrát střetli New York Rangers s Tampou Bay Lightning. Byť chyběl národní hrdina Jaromír Jágr, jenž naneštěstí přestoupil z Manhattanu do sibiřského Omsku, výsadek byl úspěšný.

O dva roky později v hale na pomezí Vysočan a Libně zápolili Boston Bruins s Phoenix Coyotes, přičemž Bruins předtím odehráli přípravu v Liberci proti tamním Bílým Tygrům.

Své premiéry v NHL v Praze prožily současné superstars Steven Stamkos (Tampa) či Tyler Seguin (Boston, nyní Dallas).

V září 2011 tu pak opět přistáli Rangers, podstoupili část tréninkového kempu a přátelský mač se Spartou v holešovické hale. Následovala pauza, která zhruba za jedenáct měsíců skončí.

Jeden z vybraných týmů čeká exhibice ve Švýcarsku, druhý se představí v Berlíně, načež na sebe v soutěžní partii narazí v O2 areně.

Jakub Voráček (vlevo) a Radko Gudas slaví.

Dráždivou otázkou zůstává, která mužstva se na podzim 2019 vydají přes Atlantik.

Bohužel se tentokrát nedostaví v našich krajích asi nejžádanější Boston Bruins, za něž válí zruční Davidové Pastrňák a Krejčí. Poněvadž letos absolvovali výpravu do Číny, v následující sezoně mají mezinárodní volno.

Tuze lákavá by pro české příznivce byla rovněž účast Philadelphia Flyers. Mezi jejich nejzářivější hvězdy náleží útočník Jakub Voráček, v obraně si se vší řízností počíná Radko Gudas a v brankovišti se ohání Michal Neuvirth.

Bílo-oranžovo-černá tlupa by tak v Praze mohla nalézt takřka domácí prostředí. Mezi atraktivní mančafty lze počítat třeba i San Jose Sharks s pražským rodákem Tomášem Hertlem v sestavě.

Zatímco na vyvolených klubech se ještě organizátoři neshodli, pozoruhodné jsou další známé informace.

„Bavíme se o víceletém projektu, který neobnáší jen zápasy. V pěti českých městech by se měla objevit NHL Fan Tour,“ tvrdí Petera.

Hovoří o jedinečném putovním interaktivním muzeu, poctě NHL, jejím evropským poutům a výjimečným hokejistům. 

Tomáš Hertl se raduje z branky.

Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout repliku hokejové kabiny, vyzkoušet si výstroj, nechat si změřit prudkost střely nebo si pořídit hokejovou kartičku s vlastní fotografií.

V minulosti se hokejový cirkus v Česku předvedl při jednorázových akcích. Tentokrát se chystá cosi opravdu neobyčejného.

Podle zdroje MF Dnes by smlouva měla být pětiletá, zajišťuje Praze do roku 2023 tři soutěžní a dvě exhibiční utkání. Šance vidět na vlastní oči Pastrňáka s Krejčím v tradičním dresu Bruins se tak zdejším fanouškům může naskytnout v dalších ročnících.

Při předchozích invazích do Česka byli hráči i jejich bossové spokojení. Ze všech zahraničních misí se jim ta pražská zamlouvala nejvíc – jak po ekonomické, tak po společenské stránce. 

Gary Bettman, komisař NHL, předloni při Světovém poháru v Torontu uslyšel otázku na návrat jeho ligy do Česka. Usmál se a pravil: „Nechte se překvapit! Zvažujeme mnoho různých projektů.“

Úťočník Pittsburghu Derick Brassard doráží před gólmanem Calgary Flames Mikem...
Jordin Tootoo během své tradiční práce - bitce.

Jeden z nich bude během několika týdnů dotažen a se všemi detaily představen veřejnosti.

Nezaskočí ani Roberta Schaffera, ředitele O2 areny, a jeho podřízené. „O případném dalším zápase NHL v České republice už jsme předběžně jednali,“ řekl Schaffer. 

„V kalendáři máme na podzim 2019 rezervovaný termín. Pokud se všechny zúčastněné strany dohodnou, jsme připraveni hvězdy NHL u nás opět přivítat.“

Podobně se vyjadřuje Miroslav Černošek, majitel České sportovní, jež pořádala dvě předchozí akce NHL v Praze: „Díky zkušenostem z minulých utkání je naše agentura připravena vše produkčně a organizačně zajistit.“

Hlavní roli mají však nyní Petera, jeho severoameričtí partneři a jejich dvorní produkční firma Live Nations. Každopádně se schyluje k sérii hokejových slavností, jakou Česko ještě nevidělo.

NHL se valí do Prahy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!