Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Otřesy mozku jsou krutá daň hokeje. Chce to víc respektu, říká Modrý

Sport

  16:59
PRAHA - Počet otřesu mozku se v zámořské NHL stále zvyšuje. I kvůli tomuto zranění přišla nejlepší hokejová liga na světě o více jak dva měsíce o Sidney Crosbyho, jednoho z nejlepších hráčů planety. "Zdraví sportovců je strašně důležité. Když nehrajou největší hvězdy, trpí stejně jenom hokej," říká zkušený Modrý, který v NHL odehrál více než 700 utkání.

Zraněný Max Pacioretty. foto: Reuters

LN V NHL je mítink manažerů kvůli častým otřesům mozku, kterými trpí čím dál tím víc hráčů. Existuje cesta, jak chránit hráče před údery na hlavu?
Je to těžký, je to o respektu hráčů mezi sebou. Hokejisté v NHL hrají na hranici svých možností a musí hrát na 100 procent, jinak přijdou o práci. Je to hodně diskutabilní. Zdraví sportovců je strašně důležitý, protože když nehrajou ty největší hvězdy jako teď Sidney Crosby, tak trpí sport.

VÍCE K TÉMATU

LN Národní hokejová liga už loni zakázala a tvrdě trestá neočekávané údery na hlavu zezadu a z boku, ale otřesů mozku neubylo. Na druhou stranu zakázat střety úplně je nemožné...
K hokeji to prostě patří. Nelze ho hrát v rukavičkách, to by ho mohl hrát každý. Hodně zranění je i nechtěných.

LN Co říkáte na nejaktuálnější střet - Slovák Chára sestřelil Paciorettyho, který byl převezen do nemocnice. V NHL se mluví o "legálním" hitu... - (více zde)
Podle mě to bylo čisté. Chtěl dojet nahozený puk, Chára si na něj počkal a bohužel si namlel o plexisklo a ochrannou tyč. Chára ho nachytal ve špatný čas na špatném místě.

LN Nemůže být problém i v mantinelech?
Může být. Někde jsou mantinely extrémně tvrdé. V těchto věcech by se měl udělat pokrok, ale ve finále je to stejně o vzájemném respektu.

Chára a Pacioretty.

LN A hráčská výstroj? Chrániče se stále zpevňují, aby vydržely tvrdé nárazy.
Je o něčem jiném než před třiceti lety. Nárameníky a loketní chrániče mají tvrdé polstrování a když tím dostanete ránu, můžete se vážně zranit. Chce to vyvíjet výstroj tak, aby si hráči při dohrávání soubojů nemohli ublížit. Mělo by se hledat také řešení k upravení hráčské výstroje, například ke zmenšení, jako tomu je u brankářů. Aby jste při soubojích nenarážel do "zdi".

LN Jak naučit hráče, aby byl na náraz připravený?
Myslím si, že není dobré, když děti nehrají do těla odmala. Je potřeba se od útlého věku učit, jak se do souboje postavit, u mantinelu čekat náraz, připravit se na něj, ustát ho atd.

LN Vy jste někdy inkasoval tvrdý úder s následným otřesem mozku?
Dostal, byla to spíše smůla. Hráč do mě najel zezadu, když jsem to nečekal. Byl to sprostý faul. Pár dní jsem odpočíval, pak jsem se z toho dostal a další problémy jsem neměl.

LN Byl soupěř potrestaný?
V té době se to neřešilo.

LN Vloni zemřel jeden z nejslavnějších bitkařů NHL Bob Probert v pětačtyřiceti letech. V jeho mozku lékaři objevili známky závažného poškození mozku, způsobené několika otřesy či opakovanými údery do hlavy. Nestraší vás to?
Patří to ke sportu, může se vám něco stát i na přechodu. Holt když člověk chce hokej hrát, musí někdy platit tvrdou daň.

KN Je v tomto ohledu nebezpečná i extraliga?
Ano, i v pondělním utkání mezi Slavií a Libercem se dohrávali hlava ne hlava. Petr Nedvěd je hvězda českého hokeje, ale dostal nespočet ran. I přesto pro tým udělal cokoliv, to je krása hokeje. Všichni vidí krásné akce, góly, ale nevidí už to, jak se obětuje pro mančaft.