Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Patnáct minut naděje. Hvězdný Crosby nekončí, po 10 týdnech bruslil

Sport

  8:30
PITTSBURGH/PRAHA - Je jedním z nejostřeji sledovaných Kanaďanů. Kapitán hokejistů Pittsburghu a autor vítězné trefy ve finále poslední olympiády však o sobě teď dlouho nedával vědět. Od začátku ledna totiž Crosby nebyl na ledě, vyřadil ho otřes mozku. Až v pondělí vstoupil na led pittsburské arény a osamocen po něm patnáct minut kroužil.

Sidney Crosby. foto: ČTK

"Jsem bez příznaků teprve pár dnů. Doktoři mi řekli, ať si vyzkouším, jak mi to půjde na ledě. Ale ještě nejsem blízko zapojení se do tréninků. Jsem rád, že můžu bruslit bez bolesti hlavy. O tom, kdy se vrátím, ani nechci mluvit," vyprávěl pak zástupu novinářů.

Mnozí fanoušci třiadvacetiletého útočníka si i tak oddychli. Po Americe se už totiž začaly šířit zvěsti, že Crosby bude muset skončit s hokejem.

DÁLE K TÉMATU

Třetina otřesů byla náhodná
I takové případy už totiž historie zná. Vedení NHL však spolu s generálními manažery všech klubů řeší, jak to udělat, aby se už neopakovaly.

Otřesy mozku jsou totiž tématem číslo jedna na probíhajícím jednání na Floridě. Už na konci minulého ročníku vedení soutěže zakázalo neočekávané údery, například ze strany či zezadu, a směřované přímo na hlavu. Teď se snaží manažeři vymyslet, jak hráče ochránit ještě více, otřesů totiž neubylo.

Tenhle úkol ale není vůbec jednoduchý. Jak vyplynulo z analýzy, třetina otřesů mozku v této sezoně byla náhodná – nezaviněná střetem s protihráčem, 44 procent otřesů zase bylo po "hitech", které neporušily pravidla.

ATAK DAVIDA STECKELA NA SIDNEY CROSBYHO - 1. LEDNA

"Takže nejjednodušší by bylo zakázat všechny údery na hlavu," přemítal Crosby. "Na druhou stranu ale hokej je rychlá hra a může dojít ke střetu s hlavou protihráče, i když na ni nemíříte. Co pak? Uvidíme, co manažeři a vedení NHL vymyslí na setkání."

Kvůli výstroji narážíte do zdi
Podle obránce Plzně Jaroslava Modrého stojí za zvýšeným výskytem otřesů mozku i používaná výstroj. "Je o něčem jiném než před třiceti lety. Nárameníky, loketní chrániče mají tvrdé polstrování, a když tím dostanete ránu, můžete se vážně zranit. Při soubojích se tak cítíte, jako byste narážel do zdi," řekl LN veterán třinácti sezon NHL.

I podle něj je zákaz jakýchkoliv kontaktů s hlavou protihráče nesmyslný. "Hokej by ztratil svoje kouzlo. Nelze ho hrát v rukavičkách, to by ho mohl hrát každý. Všechno je o respektu hráčů mezi sebou. Hokejisté v NHL hrají na hranici svých možností a musí hrát na 100 procent, jinak přijdou o práci," líčil.

Z vod diplomatických prohlášení o potřebě chránit hráče vybočil v úterý kouč Washingtonu Bruce Boudreau: "Pokud se vám ‚hity‘ nelíbí, tak na hokej prostě nechoďte."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!