Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Padělal podpisy na dresech Edmontonu, fandy připravil o velké peníze. Nyní Američana čeká vězení

Sport

  14:01
Edmonton - Suvenýr s podpisem jednoho z nejslavnějších hokejistů NHL Connora McDavida je snem každého sběratele hokejových relikvií. Navíc pokud by se jej podařilo získat levně. Jenže postupem času řada fandů zjistila, že autogram není originální a daný předmět tak ztratil velkou část své hodnoty. Své by o tom mohly vyprávět oběti podvodníka jménem Chandra Vinesh Singh.

Policista s padělaným dresem Connora McDavida. foto: Reprofoto

Ženy porážely na Utkání hvězd NHL muže. Jde nám o inkluzi, volá šéf NHL

Třiadvacetiletý muž si uvědomil, že na sbírání hokejových suvenýrů je závislá řada nadšených fanoušků. Již loni v dubnu prostřednictvím Facebooku kontaktoval nadšence, jímž nabízel dresy Edmontonu Oilers s podpisem hvězdného Connora McDavida.

„Dříve jsem pracoval pro Edmonton Oilers Entertainment Group. Všechny suvenýry jsou pravé, zaručené certifikáty (ty se totiž běžně k oficiálním suvenýrům vyrábějí, pozn. redakce),“ klamal Singh své oběti. Sportovní kousky prodával za příznivou cenu, o níž by si mohl vášnivý sběratel v oficiálním fanshopu nechat zdát.

Jenže podvod se za čas provalil a Singh nyní čelí obvinění z padělání a podvodu.

„Connor McDavid sám prostřednictvím organizace Oilers potvrdil, že podpisy na těchto suvenýrech nejsou jeho a jde tedy o padělek,“ řekl jeden z vyšetřovatelů, konstábl Derek Burns. Podle jeho slov prodával dresy, které jsou běžně k dostání v oficiálních fanshopech za 350 dolarů (zhruba 8 tisíc korun), minimálně o sto dolarů levněji (přibližně 5,7 tisíc korun). Nejvýraznějším byl případ, kdy jednu z obětí připravil celkem o 22 tisíc dolarů (cca půl milionu korun).

Singh tak využil faktu, že falšovaní podpisů je v současné době na velmi vysoké úrovni a jeho výsledky jsou na první pohled velmi těžce rozeznatelné od originálu. Přesto by měla být standardem velká obezřetnost. Zejména u dresů McDavida, jehož podpis patří vedle těch Wayna Gretzkyho a Maria Lemieuxe k nejcennějším.

„Případy falšování jsou velmi smutné. Bez rizika nakoupí fanoušek pouze u oficiálních prodejců,“ dodal jeden z funkcionářů Edmonton Oilers Tim Shipton.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!