Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Penziony, solná jeskyně, autoservis. Svoboda je nádherný pocit, říká hokejový Král

Sport

  8:00
Je mu čtyřicet a na profesionální úrovni už hokej několik let nehraje. Přeskočil na druhou kolej, která mezeru v jeho životě beze zbytku zaplnila. Kdysi vynikající útočník Václav Král se vrhl na podnikání: má několik penzionů, solnou jeskyni i autoservis.

Václav Král (vlevo) už si užívá hokej jen na amatérské úrovni. foto: archiv Václava Krále

Řada hokejistů hlásí, že si život bez bruslí na nohou a holí v ruce nedokáže představit. Část z nich co nejvíce oddaluje konec kariéry, protože se bojí vstupu do „normálního“ života.

Václav Král však svoji vášeň dokázal bez výčitek opustit – s kolektivním sportem skončil v roce 2009 dobrovolně. I proto, že rozjížděl vlastní podnikání a chtěl být na blízku čerstvě narozené dceři.

„Nemělo cenu, abych se několik let ještě plácal po nižších soutěžích, střídal angažmá a nalhával si, že jsem pořád spokojený. Radši jsem skončil, abych byl u rodiny a mohl si užívat života,“ vypočítává pro Lidovky.cz.

Šampioni po letech

Seriál přináší příběhy sportovních hvězd let minulých o tom, jak je těžké se srovnat s koncem kariéry a najít nové místo, smysl a uplatnění v „civilním“ životě. Na stránkách Lidovky.cz přinášíme nový díl každý týden.

Všechny dosavadní díly naleznete ZDE.

Rodák ze Strakonic válel dlouhá léta v Českých Budějovicích, kde v mládežnických kategoriích střádal body i s pozdější hvězdou NHL Václavem Prospalem. Na kontě má též několik startů v Plzni, Znojmě nebo na Spartě.

Měl trochu smůlu, že reprezentace na přelomu tisíciletí patřila zlaté generaci. O angažmá v zámoří ho zase připravila nešťastná letní nehoda na bicyklu, při níž srazil zajíce a ošklivě si pochroumal rameno.

Titulu se dočkal až jako hráč slovenské Žiliny a Trenčína. V městečku kousek od českých hranic později také s hokejem skončil. „Už pár let předtím jsem se připravoval na to, že se rozloučím. Nebylo to nijak bolestivé rozhodnutí. Věděl jsem, že se nebudu moci hokejem živit věčně.“

Sem tam se ještě mezi mantinely sklouzne, ať už s partou „starých pánů“ nebo s reprezentací veteránů. „Je to paráda. Hrajeme pro zábavu, žádný stres. Po zápase si dáme pivo a něco dobrého k jídlu. Na to se vždycky těším,“ rozesměje se Král.

Doutníček a kubánský rum

Na svých webových stránkách má fotografie, kde pokuřuje doutník a popíjí. Jako by konečně objevil způsob, jak si naplno užívat života. Po letech dřiny si nemusí hlídat životosprávu a držet se pravidel hokejového rozvrhu.

„Jsem pánem svého času. Když chci, tak práci udělám v noci a přes den mám volno. Můžu někam zaskočit s kamarády nebo s rodinou. V době, kdy jsem ještě hrál, tak jsem si tenhle způsob života vůbec nemohl dovolit. Svoboda je nádherný pocit,“ zasní se. „Nohy nahoře, kubánský rum a dobrý doutník, to je moje.“

Výčet jeho pracovních povinností přitom na první pohled mnoho prostoru pro odpočinek neskrývají: Král na jihu Čech šéfuje svým penzionům s příznačným názvem KING, provozuje solnou jeskyni a s kamarádem si otevřel autoservis.

S podnikáním mu pomáhá také manželka i sestra Zuzana, jež se před lety též věnovala hokeji. Po kariéře si udělala masérský kurz a v solné jeskyni se stará o zmožená těla.

„Vypadá to, že se nezastavím, ale vždycky to tak není. Svůj čas dokážu korigovat,“ líčí kdysi vynikající střelec, jehož vždy zdobily dlouhé černé vlasy. „Nechal jsem si je zkrátit, snad rychle narostou. Hodí se mi na metalové a rockové koncerty.“

Grafika: hokejista Václav Král

„Do penzionů mě uvrtal známý, který nám poradil, ať pronajímáme naši chalupu. A solná jeskyně? Když jsem hrál na Slovensku, trápily mě dýchají problémy. Jeskyně mi pomáhala, takže na základě vlastní zkušenosti jsme jednu otevřeli i u nás,“ rekapituluje.

Na svoji předchozí životní etapu si už vzpomene jen málokdy. Dění ze sportovního prostředí mu ale neuniká, občas si vyhradí čas ina návštěvu českobudějovického hokeje.

„Chodím tam dva roky. Je úžasné, jak i v první lize lidé chodí a dokážou vytvořit skvělou atmosféru.“

Zůstal skromný. Nikdy nepatřil k těm, kteří by si za vydřené peníze kupovali drahá auta a luxusní vily. Král neuměl rozhazovat, raději šetřil.

„Nepocházel jsem s příliš bohatých poměrů. Navíc jsem kromě Slovenska nikdy nehrál v zahraničí, takže jsem se nemohl finančně zabezpečit. Teď jsem spokojený s tím, co vydělám. Na chleba to stačí,“ podotkl s úsměvem.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...