Německý gólman v tvrdém souboji. | foto: ČTK

Slovensko bylo 14 vteřin od ostudy

•   18:45aktualizováno  22:34
BERN - Hned první den hokejového šampionátu málem přinesl šokující výsledek. Maďarsko ještě 14 sekund před koncem třetí třetiny drželo z pozice nováčka remízu 3:3 se Slovenskem. Vítězství na stranu favorita strhnul až kapitán Bartečko.

Hokejisté Ruska i Kanady vstoupili úspěšně do mistrovství světa ve Švýcarsku. Rusové potvrdili roli favoritů výhrou nad Německem 5:0. Kanada si v zápase s Běloruskem připsala výsledek 6:1.

Obhájci titulu z loňska z Québeku rozhodli úvodní zápas základní skupiny B v Bernu už v první třetině, kterou vyhráli 3:0. Gólman Ilja Bryzgalov si hned v prvním utkání připsal čisté konto.

Pětigólovým rozdílem vyhrál i druhý loňský finalista. Kanada přestřílela Bělorusko 6:1 a splnila si tak první povinnou výhru.

V posledním dnešním zápase domácí hokejisté zvládli start do šampionátu výhrou nad outsiderem z Francie.

Základní skupina B v Bernu:
Německo - Rusko 0:5 (0:3, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 9. Saprykin (Radulov), 10. Kovalčuk (Volčenkov), 16. Zinovjev (Tverdovskij), 43. Kurjanov (Zaripov), 52. Zaripov (Morozov, I. Nikulin). Rozhodčí: Persson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Feola (USA), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 9:2. Využití: 0:1. Diváci: 10.570.

Švýcarsko - Francie 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 12. Plüss (Streit). Rozhodčí: Looker, Sterns (oba USA) - Valach (SR), de Haan (Kan.). Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. Diváci: 11.000.

základní skupina A v Klotenu:
Bělorusko - Kanada 1:6 (0:2, 0:0, 1:4)
Branky a nahrávky: 53. Grabovskij (Salej) - 2. Stamkos (St. Louis, Doan), 15. Stamkos (Doughty), 45. Spezza (Neal, Heatley), 47. Fisher (Neal), 51. Heatley (Roy, Spezza), 55. Heatley (Spezza). Rozhodčí: Partanen, Rönn - Orelma (všichni Fin.), Sabelström (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 5232.

Slovensko - Maďarsko 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 2. Ružička (Baranka), 39. Bartečko (Marcel Hossa), 40. Marcel Hossa (Handzuš), 60. Bartečko (Marcel Hossa, Handzuš) - 23. Holéczy (Benk, Kangyal), 43. Peterdi (Ladányi, Tokaji), 55. Šille (Kovács). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Šindler - Blümel (oba ČR), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 5000.

Autor: Lidovky.cz