Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Sparta doma opět zaváhala, Vítkovice zvítězily nejdrtivěji od roku 2005

19:40aktualizováno  21:16
Litvínov - Hokejisté Vítkovic rozdrtili ve 46. kole extraligy Chomutov 9:1 a razantně ukončili svou čtyřzápasovou sérii bez vítězství. Hvězdou zápasu se stal autor hattricku Roman Szturc. Hokejisté Olomouce vyhráli ve 46. kole extraligy na ledě Sparty 3:1 a bodově se na svého dnešního soupeře dotáhli. Dvěma body pomohli k triumfu Hanáků útočníci Aleš Jergl a David Ostřížek. Pražané doma prohráli potřetí za sebou a celkově již počtrnácté v sezoně. V tabulce tak Sparta klesla na osmé místo.

Hokejisté Vítkovic se radují ze vstřelené branky proti Chomutovu foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Olomouc otevřela skóre ve čtvrté minutě. Obránce Blain zastavil unikajícího hráče hostů nedovoleně a rozhodčí nařídil trestné střílení. Irgl se jel pomalu, několikrát zamíchal s pukem a bekhendem vyzrál na brankáře Sedláčka. Opora hostů si tak připsala dvacátou trefu v sezoně.

Vzápětí se ale Irgl nechal vyloučit, jenže svěřenci trenéra Uweho Kruppa si v přesilové hře vážnější příležitost nevypracovali.

Domácí vyrovnali ve 12. minutě zásluhou premiérové extraligové trefy Silla. Kanadský útočník si sjel na zadní mantinel pro puk, obkroužil branku a bekhendovou střelou pokořil gólmana Konráda.

Hanáci si vzali vedení zpátky ve 23. minutě, kdy Hlaváč vypálil od modré a Sedláček inkasoval podruhé. Sedmnáctiletý slovenský bek skóroval stejně jako Sill poprvé v sezoně i v extraligové kariéře. Zatímco ale Sill dnes hrál 42. zápas, Hlaváč nastoupil počtvrté.

Největší akce Sparty ve druhé třetině se paradoxně zrodila v oslabení. Švrček promáchl puk a Buchtele se dostal do samostatného úniku, nedokázal však přesně zamířit a nastřelil pouze Konráda. Za promarněnou šanci domácí vzápětí pykali. Hanáci vystihli ve středním pásmu špatnou rozehrávku Sparty a rychlé přečíslení zakončil střelou z pravého kruhu Ostřížek.

Na přelomu druhé a třetí části si domácí znovu zahráli v početní výhodě, ale ani tentokrát ji nesehráli úspěšně. Sparťané si v závěrečné dvacetiminutovce nedokázali vytvořit žádný tlak a Olomouc tak navázala na listopadový triumf v O2 areně (6:4).

Radost Romana Szturce, jenž hattrickem sestřelil Chomutov
Trenér Třince Václav Varaďa.

Vítkovice nadělily Chomutovu devět branek

I bez nadále zraněné brankářské jedničky Bartošáka odehrály Vítkovice takřka idylický zápas. Už v čase 3:42 vedly 3:0 a o výsledky bylo vzhledem k odevzdanosti soupeře v podstatě rozhodnuto.

Domácí vměstnali úvodní tři branky do pouhých 76 vteřin. Sztruc nejprve pohotově usměrnil za Petersova záda Výtiskovu ránu od modré čáry a o 50 sekund později tentýž hráč nadvakrát zakončil rychlý brejk. Vzápětí Gregorc křížným pasem vyzval Lva, který bez přípravy z úhlu zavěsil pod břevno a Peterse vyhnal na střídačku.

Vítkovice si po sérii venkovních nezdarů na špatně hrajících Pirátech dokonale zchladily žáhu. Ojedinělou příležitost za stavu 0:3 promarnil Koblasa a ve 13. minutě naopak Schleiss z druhé vlny přesnou střelou pohotově dokončil další ofenzívu Vítkovic.

Vítkovice utěšeně zvyšovaly vedení i ve druhé části. Hostům nepřála ani štěstěna, Knot si ve 27. minutě srazil Trškovo nahození do vlastní branky. Pak znovu vynikl i domácí brankář Dolejš, který zmařil Vantuchovo sólo.

Ke konci druhé části už byli Piráti na ručník. Tybor se zmocnil odraženého puku a přidal šestou branku, poté hattrick završil Szturc, který ujel v oslabení a poslal puk mezi Pavlátovými betony posedmé do chomutovské sítě.

Dolejš po Knotově ráně ochránil svou nulu i s přispěním tyčky, zatímco na druhé straně zachytil odražený kotouč před Pavlátem Zdráhal a skóroval poosmé.

Chomutov se blížil potupné desítce, v 50. minutě ji na pár okamžiků Pavlát oddálil chyceným trestným střílením Tybora. Jenže hned v dalším střídání vypálil zápěstím Olesz a chomutovský gólman máchl do prázdna.

Ač Vítkovice dohrávaly v euforii, volání publika po desítce nenaplnily. Nakonec i Dolejš přišel o čisté konto, když ho v 52. minutě překonal Tomica. Piráti si ale i tak připsali nejvyšší porážku v sezoně.