Sparťané a Litvínovští svedli tvrdou bitvu. | foto: ČTK

Sparta přestřílela Litvínov, Slavia loupila na jihu Čech

•   21:47
PRAHA - Čekání je u konce. Nejvyšší hokejová soutěž se v Česku rozjela naplno. A úvodní kolo O2 extraligy nabídlo skutečně zajímavé bitvy. Ve šlágrech kola se utkal Litvínov se Spartou a České Budějovice hostily Slavii. Oba duely vyhrály pražské celky. Hvězdami nabitá Sparta si veze domů tři cenné body za výhru 5:3, Slavia otočila duel z Moutfieldem z 0:2 na konečných 3:2. Nováček z Mladé Boleslavi podlehl těsně 0:1 Vítkovicím.

Nejočekávanějším zápasem byl bezesporu ten televizní mezi Litvínovem a Spartou. Holešovičtí si na sever Čech přivezli několik zvučných hvězd včetně litvínovského rodáka Martina Ručínského. Toho nakonec žádné velké peklo ve vyprodaném sedmitisícovém kotli nečekalo. Domácí roztáhli pár transparentů a po většinu zápasu na "svého" zrádce bučeli, ale to bylo vše. Určitě tomu přispěla i kvalita utkání, která vtáhla fanoušky od začátku do hry.

Sparta začala bleskově a ve druhé minutě vedla zásluhou štírka Netíka. O sedm minut bylo vše jinak, rychle po sobě se trefili Trávníček a Jenáček a domácí byli v sedle. Z toho je shodila branka Broše ze 14. minuty. A když v polovině zápasu upravil na 3:2 skvěle hrající Langhammer, zdálo se, že odpor domácích je zlomen. Sparta byla v této fázi totiž jednoznačně lepší. Nestalo se, o dvě minuty později bylo opět vyrovnáno zásluhou Lukeše. Hostující "Dream Team" zlomil odpor domácích až v polovině třetí třetiny, kdy se během tří minut trefili Kratěna a Koreis. Litvínovští se v závěru na nic nezmohli. Nepomohla jim ani závěrečná power-play. Diváci však museli být hokejem nadšeni. Zápas nabídl vše – branky, nasazení, osobní souboje, krásné zákroky brankářů a také pár strkanic.

Slavia otočila zápas
Na jihu Čech se odehrálo utkání dvou českých zástupců v nové Lize mistrů a úroveň zápasu tomu odpovídala. Domácí šlapali v první polovině zápasu jako přesně seřízený stroj a dostali se ve 23. minutě do vedení 2:0. To ovšem neudrželi. Hosty nastartoval o pět minut později gól kanonýra Davida Hrušky. Poté zavelel do útoku jako správný kapitán sešívaný vůdce Josef Beránek. Ve 37. minutě propálil z mezikruží vše, co mu stálo v cestě, při dalším střídání poté připravil vítěznou branku pro Bednáře.

Domácí se již na odpověď nezmohli. Zápas dvou aspirantů na titul tak lépe zvládla mistrovská Slavia. Jihočechům nepomohl ani bouřlivák a bývalý slávista Radek Duda.

Božský návrat "Stračeny", mizérie Pardubic, kladenské překvapení
Ve velkém stylu se do své rodné Plzně vrátil Martin Straka. Nový západočeský vůdce byl prvním střelcem svého týmu v zápase proti nenáviděnému Zlínu. Domácí úvodní branka nastartovala k velkému výkonu a hosté po většinu utkání nestíhali chytat domácí výpady. Vedle Straky se zaskvěl především autor tří kanadských bodů (1+2) Jakub Šindel. Moravané si nakonec odvezli porážku 2:6 a spoustu námětů k přemýšlení.

Na úvod soutěže nezářil ani údajně obrozený celek Pardubic. "Perníkáři" hodlají odčinit loňskou mizernou sezónu, na ledě vicemistra z Karlových Varů toho ovšem příliš nepředvedli. Jeden vstřelený gól je pro ofenzivní pardubický tým málo, úspěch tak slavila pečlivá obrana Západočechů, kteří zvítězili těsně 2:1. Největším překvapením prvního kola extraligy je ovšem vyloupení tygří arény v Liberci Paterovou partou. Kladenští dokázali přestřílet domácí 5:3. Pro hosty je navíc dobrým signálem fakt, že se gólově prosadily všechny čtyři útoky.

Výsledky 1. kola O2 extraligy:

HC VÍTKOVICE STEEL - BK MLADÁ BOLESLAV 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka a nahrávka: 46. Burger (Jurečka). Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. Diváci: 5096.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ - RI OKNA ZLÍN 6:2 (3:1,2:0, 1:1)
Branky: 10. Straka (Vampola), 12. Šindel (Pácal, Vlasák), 14. Adamský (Šindel), 32. Vampola (Dobrovolný), 32. Fabuš, 44. Důras (Vampola, Šindel) - 13. Záhorovský (Nosek), 53. Köhler (Balaštík, Galvas). Rozhodčí: Hodek - Bejček, Kalivoda. Vyloučení: 6:10, navíc Dvořák 5 min. + do konce utkání, Vampola 10 min. Využití: 1:1. Diváků: 6479.

HC LITVÍNOV - HC SPARTA PRAHA 3:5 (2:2, 1:1, 0:2)
Branky: 7. Trávníček (V. Hübl), 9. Jenáček (Reichel), 35. Lukeš (Reichel, Bahenský) - 2. Netík (Langhammer), 13. Broš (Kratěna), 33. Langhammer (Hanzlík, Hromas), 49. Kratěna, 53. Koreis (Langhammer). Rozhodčí: Homola - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváků: 7000 (vyprodáno).

HC MOUNTFIELD - HC SLAVIA PRAHA 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Kůrka (Šimánek), 23. Hřebejk - 28. D. Hruška (Vondrka), 37. Beránek (Kadlec), 39. Bednář (Beránek). Rozhodčí: Kubeš - Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváků: 5463.

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI - HC OCELÁŘI TŘINEC 6:3 (0:0, 3:0, 3:3)
Branky: 27. Haman (Plášek), 32. Mojžíš (Růžička, Kotaška), 32. Svoboda (Haman), 46. Erat (Dopita), 48. Kotaška, 49. Plášek (Svoboda) - 44. Peterek z trest. střílení, 49. Martynek (Peterek), 50. Kováčik (Moravec). Rozhodčí: Šindler - Bryška, Chytil. Vyloučení: 4:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváků: 2597.

HC ENERGIE KARLOVY VARY - HC MOELLER PARDUBICE 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 27. Kristek (Melenovský), 52. Zucker (Kristek, Skladaný) - 33. Starý (Koukal, Kolář). Rozhodčí: Fraňo - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváků: 3570.

HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC GEUS OKNA KLADNO 3:5 (1:1, 2:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Pletka (Nedorost), 25. Kašpařík (Nedorost, Jiruš), 39. Bartovič (Žabka) - 8. Čurilla (Frolík), 26. Tomajko (Tenkrát, Nádašdi), 33. Běholav (Kalla, Hájek), 36. Diviš (Patera), 48. Čurilla (Pavlas). Rozhodčí: Hribik - Čížek, Prchal. Vyloučení: 7:11. Využití: 0:2. Diváci: 5617.

Autoři: Lidovky.cz