Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Růžička: Půlmilion šel na kabinu. Peníze byly pro Vláďu, oponuje kamarád

Sport

  10:40aktualizováno  14:09
PRAHA - Sponzorský dar, osobní půjčka, nebo úplatek? Kouč národního týmu Vladimír Růžička se snaží obhájit podivnou finanční transakci, která proběhla v době Růžičkova působení v hokejové Slavii mezi ním a zatím neidentifikovaným rodičem jednoho z mladých hráčů.

Trenér Vladimír Růžička na srazu české hokejové reprezentace před květnovým mistrovstvím světa a přípravnými zápasy foto: ČTK

„Peníze jsem poslal zpátky, na nějakej ten účet, nevím, nebyla na to faktura,“ mlží v reakci na podivné video Růžička.

Platbu dvakrát 250 tisíc korun měl Růžička od Miroslava Palaščáka, otce jednoho z hráčů obdržet za to, že jeho syn dostane v hokejové Slavii šanci. Na videu, jež se objevilo na serveru YouTube, však autor nahrávky vyjadřuje svou nespokojenost s tím, co za své peníze dostal.

Trenér Slavie Vladimír Růžička.
Vladimír Růžička poskytuje rozhovor novinářům

„Když je nějakej obchod, měly by bejt obě strany spokojený, a já spokojenej nejsem, protože kluk tu šanci nedostal,“ říká Růžičkovi při rozhovoru v restauraci. Mladý hráč prý s týmem pouze trénoval, což jeho otec považuje za nedostatečnou protislužbu za půl milionu.

Deníku Blesk se podařilo spojit jak s Vladimírem Růžičkou, tak jeho kamarádem Jiřím Moučkem, jenž měl podezřelou transakci, o níž vedení Slavie nic neví, zprostředkovat.

Kauza Růžička: Půjčka je klasickým maskováním, říká expert na korupci

Obě vyjádření se však příliš neshodují, například hned v základní otázce, na co měly peníze sloužit. Růžička ve videu podrážděným hlasem muži sděluje, že půl milionu šlo na opravu šatny a posilovny Slavie, na přímou otázku Blesku, zda se peníze skutečně na opravu použily, odpovídá: „Jo a ne. Ne.“

Na tento údajný sponzorský dar podle Růžičky neexistuje faktura. I při dalších odpovědích trenér národního týmu kličkuje: „Jako na co že jsem si ty peníze vzal? Ale to bylo jinak, to vyřizoval můj kamarád Jirka Mouček, vyřizoval mi nějakou půjčku. Ta půjčka byla jako by od něj, a tím to bylo daný.“

Rozpor ve vyjádření zmíněného Jiřího Moučka je ještě patrnější. „Potřebovali jsme sponzorský dar. Jako potřebovali jsme půjčit peníze pro pana Růžičku. Jsem potřeboval půjčit pět set tisíc. Pro Slavii.“ Vzápětí však upřesňuje, že potřeboval „něco zaplatit, tak jsem si ty peníze půjčil.“ 

Mouček také zdůrazňuje, že půl milionu pak Růžička „sponzorovi“ vracel. „Pak přišel Jirka, abychom ty peníze poslali na ten účet. A to jsem udělal!“ potvrzuje trenér národního týmu.

„Zařizoval jsem to já a vůbec bych to neřešil. Pokud se ta věc bude vyšetřovat, nemám problém si to obhájit,“ uzavírá rozhovor Jiří Mouček.

Hokejový svaz za Růžičkou stojí, uvedl v prohlášení

Na celou aféru se rozhodlo zareagovat vedení Českého svazu ledního hokeje. Zástupci ČSLH v prohlášení uvedli, že prioritou Růžičky je nyní příprava na mistrovství světa v Praze a Ostravě. „ČSLH i celý realizační tým proto vyvinou maximální úsilí, aby spor, jehož podstata s reprezentací žádným způsobem nesouvisí, nijak neovlivnil přípravu národního mužstva,“ uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Vedení ČSLH se proto rozhodlo, že až do konce šampionátu se stejně jako Růžička nebudou ke kauze vyjadřovat. 

Samotný Růžička v aktuálním prohlášení potvrdil, že přijal dvakrát 250 tisíc korun od nejmenovaného otce. „O vývoji jednání i přijetí hotovosti jsem v obou případech bezodkladně informoval tehdejší předsedy představenstva klubu, s nimiž jsem také průběžně konzultoval další postup tak, aby nebyl poškozen klub. Vzhledem k absenci právní dokumentace však peníze nemohly být zaúčtovány, a proto jsme se dohodli, že je uložím do trezoru,“ uvedl Růžička, podle nějž se následně ze sponzorského příspěvku kvůli chybějící dokumentaci stala půjčka. „O níž se při jednáních rovněž hovořilo. Proto byla celá částka v listopadu 2014 bezhotovostní transakcí vrácena, čímž jsem považoval celou záležitost za uzavřenou,“ řekl Růžička.

Bývalý dlouholetý trenér i generální manažer Slavie kategoricky odmítl, že by se na úkor klubu obohatil, jednal jakkoliv nestandardně či dokonce nezákonně. „Nikdy jsem nepřijal jakoukoliv finanční částku výměnou za příslib zvýhodnění kteréhokoliv hráče. Celou kauzu vnímám jako uměle vykonstruovanou a účelově načasovanou do doby vrcholících příprav na mistrovství světa s cílem poškození mojí osoby a hokejové reprezentace,“ uvedl Růžička. Zároveň uvedl, že se rozhodl věc předat právnímu zástupci.

Autoři: ,