Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Bitka brankářů v NHL. Splnil si sen a soka sundal. Přišel ale o nulu

Sport

  13:54
NEW YORK/PRAHA - Již téměř čtyři roky sekali latinu. Po divokých devadesátých letech minulého století a především první poloviny nového tisíciletí viděla slavná NHL opět nefalšovaný pěstní souboj mezi gólmany. V nočním duelu mezi NY Islanders a Pittsburghem Penguins (hosté vyhráli 3:0) se do sebe pustili Rick DiPietro a hostující Brent Johnson. Jasně na body vyhrál muž v masce a tučňákem na dresu.

Brent Johnson a Rick DiPietro. foto: www.nhl.com

22. února 2007. To je oficiálně datum poslední bitky dvou brankářů v zámořské NHL. Tehdy se do sebe pustili známý rebel a bouřlivák Ray Emery (tehdy v dresu Ottawy) a Martin Biron, toho času brankář Buffala.

Gólman tmavé plety Emery rozhodně dostál své pověsti divocha a tak trochu blázna. Nejprve s úsměvem na tváři zbil Birona a následně si to rozdal v pěstním souboji ještě s elitním bitkařem "šavlí" Andrew Pettersem.

RAY EMERY VS MARTIN BIRON A ANDREW PETERS:

Fanoušci se dočkali dalšího boxerského představení mužů v masce až téměř po čtyřech letech. V duelu mezi NY Islanders a Pittsburghem Penguins chybělo do konce za stavu 3:0 pro hosty necelých dvacet vteřin, když do domácího brankáře Ricka DiPietra zbytečně najel Matt Cooke.

Johnson si splnil sen, přišel ale o nulu

To samozřejmě nezůstalo bez odezvy a v rohu kluziště se strhla hromadná mela. Pro Johnsona možnost splnění snu. "Už jsem se popral v juniorech i v nižších soutěžích, v NHL ale ne. Toužil jsem po tom dost dlouho. Asi nějaká frustrace," vysvětloval po zápase jedenatřicetiletý Kanaďan proč shodil vyrážečku, lapačku a helmu a vydal se přes celé kluziště vstříc DiPietrovi.

RICK DIPIETRO A BRENT JOHNSON:

Ten se zachoval stejně a s úsměvem dal ruce do střehu. Jenže Johnson vzal celou situaci vážně a devětadvacetiletého Američana uzemnil přesně mířeným levým hákem na spánek. DiPietro po zápase hrál v obličeji všemi barvami, dobrá nálada mu ale zůstala. "Někdy k tomu dojde," vyprávěl. "Holt měl delší ruce," dodal s nadsázkou.

Gólman Pittsburghu opouštěl led za ovací svých spoluhráčů a především jedničku týmu Marc-André Fleuryho, jehož kousek parťáka skutečně pobavil. Johnson se ale příliš nebavil. Asi mu po cestě do kabiny došlo, že kvůli vyloučení přišel o druhou nulu v sezoně a teprve třetí za posledních šest let. Ocenění první hvězda zápasu pro něj byla jen slabou náplastí.

Před sedmi lety se popralo celkem šest gólmanů

Přestože se po duelu DiPietro usmíval jako andílek, rozhodně není žádným svatouškem. Během své kariéry v NHL už jednou brankářskou výstroj shazoval. V přípravě na ročník 2007/2008 zbil Ala Montoyu z NY Rangers. Od tohoto momentu a již zmíněného představení Emeryho s Bironem však žádná šarvátka na kolbištích NHL mezi gólmany nevypukla.

TOMÁŠ VOKOUN VS. MIIKKA KIPRUSOFF:

Jaký to rozdíl oproti letům minulým, kdy chytali "divočáci" Patrick Roy či Glen Hanlon, kteří mají na kontě tři, respektive čtyři regulérní bitky. Roy všechny dvě ze tří zvládnul proti brankářům Detroitu Chrisi Osgoodovi a Miku Vernonovi. Na souboj vyzval v roce 2002 i třetího do party - Dominika Haška. Ten ale ruční výměnu názorů odmítnul.

Ani jeden ze slavných gólmanů nedávné minulosti ale nefiguruje v nejdivočejším ročníku 2003/04. V poslední sezóně před výlukou se popralo hned šest brankářů. Včetně české hvězdy, tehdy ještě v dresu Nashvillu Tomáše Vokouna. Teprve budoucí dvojnásobný mistr světa 20. března 2004 naložil finskému gólmanovi v barvách Calgary MiIkku Kiprusoffovi.

DOMINIK HAŠEK VS. PATRICK ROY:

Ve stejné sezoně se do sebe pustili ještě Patrick Lalime (Ottawa) s Robertem Eschem (Philadelphia) a Ty Conklin (Edmonton) s Pasi Nurminenem (Atlanta). Jak dlouho budou muset fanoušci v NHL čekat na další?

TOP 10 NEJVĚTŠÍCH BITEK GÓLMANŮ:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...