Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Ledové drama. Hokejistovi selhalo srdce, život mu zachránil jeho soupeř

Sport

  10:21
RPAHA - Zázrak na ledě nemusí být nutně ověnčen zlatou olympijskou medailí. Své by o tom mohl vyprávět amatérský hokejista ze Spojených států, který během utkání prodělal zástavu srdce. Závažný incident by dost možná nepřežil, kdyby jedním z jeho protihráčů nebyl pohotový lékař.

První pomoc přímo na ledě. foto: Reprofoto

V lednu si jako každý pátek šla parta z americké Severní Karolíny zahrát po práci hokej. Na tenhle „sranda mač“ ale minimálně jeden z účastníků bude vzpomínat navždycky. 54letý Jib Street se totiž po několika minutách hry zničehonic složil na led.

Okamžitě k němu přispěchali další hokejisté, mezi nimiž byl i doktor Craig Bryant. Než se pustil do srdeční masáže, bleskově pokynul ostatním, aby zavolali záchranáře.

„Bylo to automatické,“ odpovídá bez rozmyšlení lékař v rozhovoru pro televizní stanici NBC. „V tu chvíli jsem vyměnil hokejovou výstroj za lékařský plášť.“

Jenže ani jeho zásah nebyl zprvu úspěšný. Street i přes první pomoc zůstával nadále v bezvědomí. A co hůř, pořádnou chvíli byl klinicky po smrti. „Technicky jsem byl mrtev skoro šest minut, o tom není pochyb,“ uvědomoval si obrovské štěstí podruhé narozený Street.

Ruská tragédie

Takové štěstí jako Street už neměl amatérský brankář Andrej Gorochov. 55letý Rus z Novosibirsku prodělal v únorovém zápase pravděpodobně stejnou srdeční zástavu (příčinu ale ještě musí potvrdit pitva). Není známo, zda někdo z ostatních hráčů zasáhl, záchranná služba však dorazila na místo po zhruba 20 minutách. Pro Gorochova už to ale bylo pozdě a na místě podlehl.

Jeho život zachránil nouzový defibrilátor, který byl umístěn v útrobách malé hokejové haly. Bryant, kterému se nedařilo Streeta vzkřísit, poslal jednoho z hráčů pro přístroj, s kterým se mu podařilo protihráče přivést konečně k vědomí.

„Bylo to opravdu těsné. Kdybychom začali s oživováním jen o pár minut později, mohl být výsledek zcela odlišný,“ přihlížel medik k faktu, že srdeční zástava může během několika minut způsobit rozsáhlá poškození mozku.

Na černý scénář ale nedošlo díky pohotovému zásahu Bryanta a ostatních hobby hokejistů, kteří mimo jiné pomáhali přispěchavším záchranářům s co nejrychlejším přemístěním na ledě. Street se z incidentu už naplno uzdravil a svému zachránci je patřičně vděčný. „Je to můj strážný anděl a hrdina,“ povídal, když mu jako znamení vděčnosti předal podepsaný dres kanadské hokejové ikony Wayna Gretzkého.

„Když mi ten dres dal, málem jsem spadl ze židle,“ měl radost zachránce Bryant. „Vůbec jsem to nečekal. Gretzky je idol, ke kterému jsem vzhlížel už jako kluk.“

Teď je vzorem pro ostatní naopak on.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!