Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volný pád ruského podivína. Gólmana Bryzgalova nechtějí

Sport

  9:32
PRAHA - Ještě před dvěma lety byl světovou brankářskou hvězdou. Ilja Bryzgalov tehdy podepsal devítiletou smlouvu s Philadelphií z NHL na 51 milionů dolarů, jenže klub ho před několika týdny předčasně vyplatil. Ruský gólman se tak stal volným hráčem, angažmá ale dosud nesehnal. Tím jeho úpadek neskončil.

Philadelphia - Boston (Bryzgalov). foto: NHL.com/Al Bello/Getty Images

Ruská reprezentace v pondělí zveřejnila širší nominaci na domácí olympiádu v Soči a třiatřicetiletý Bryzgalov v ní chyběl. Přednost dostali i dva brankáři z KHL.

„Kontraktem s Iljou jsem udělali chybu, ale musíme se posunout dál. Budeme hledat jiného gólmana. Jak to provedeme, to se ještě uvidí,“ uvedl generální manažer Flyers ke konci Bryzgalova.

ČTĚTE TAKÉ

Ten přitom v týmu začal dobře. V době, kdy barvy Philadelphie hájil i Jaromír Jágr, naplňoval velká očekávání, jeho výkony ovšem záhy upadly. Vše vyvrcholilo v play off, kdy v sérii s Pittsburghem inkasoval několik laciných gólů. V dalším kole už tým padl s New Jersey a letos se Flyers do vyřazovacích bojů ani neprobojovali.

Bryzgalovův agent Rich Winter se opřel do hlavního trenéra Petera Lavioletta. „Ve Philadelphii je to pro brankáře strašné. Hráči jsou nuceni blokovat střely, gólmani je tak nemůžou vidět. Kouč brankářů nemá žádnou pravomoc. Hlavní kouč ho neposlouchá,“ pravil Winter. Zároveň připomněl příběh dalšího ruského muže s maskou Sergeje Bobrovského.

Bobrovskij našel uplatnění

Ten byl loni v létě vyměněn jako nepotřebný právě z Philadelphie do Columbusu. V letošním ročníku však získal prestižní trofej pro nejlepšího brankáře v celé NHL.

Bryzgalov je však hodně odlišný a může za to jeho podivínská povaha. V dokumentu HBO, který sledoval tým Flyers téměř 24 hodin denně, filozoficky vyprávěl o vesmíru či medvědech, za což se stal terčem posměchu. Nebo například schvaloval jednání bývalého sovětského vůdce Josifa Stalina. „V jeho chování nacházím logiku. Přišel k vládě v zemi, která zrovna prošla revolucí. Byla v ní spousta nepřátel, špionů a zrádců a potřebovala přestavbu. Věděl, co dělá. Popisují ho jako krvavého tyrana, ale v té době to nešlo jinak,“ argumentoval.

Možná i proto Bryzgalov angažmá shání obtížně. A kvůli své povaze si mohl přivřít „dveře“ do několika klubů.