Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řízný Gudas poslal k ledu hráče bez kotouče. Je definitivně za zákeřňáka?

Sport

  12:45
PHILADELPHIA - Tak dlouho si zahráváte, až si vysloužíte nesmazatelnou nálepku šílence. Hokejový obránce Radko Gudas do téhle fáze (zřejmě nadobro) dospěl v zámořské NHL. Od Nového roku předvedl třetí kontroverzní zákrok, po kterém ho nejspíš nemine další disciplinární trest.

Radko Gudas po zákroku na hráče New Jersey Devils. foto: ČTK/AP

Gudas v nočním zápase na ledě New Jersey nepředvedl vyloženou „prasárnu“, na druhou stranu šlo o zcela zbytečný faul.

Jakub Voráček zakládal útok ve středním pásmu a hra se už dávno přesunula za útočnou modrou.

Vtom uslyšel píšťalku rozhodčího, vůbec netušil proč. Když se otočil, zjistil, že na druhé modré leží domácí forvard Bobby Farnham. Důvod? Gudas. Řízný bek se k němu přiřítil ze strany a sejmul ho.

Je nejspíš zbytečné řešit, jestli domácí útočník pád přihrál. Podstatné je, že se zákrok odehrál zcela mimo hru a že Gudas přijel k Farnhamovi jako třetí hráč zpoza svého parťáka Nicka Schultze. A je nezpochybnitelné, že ho chtěl trefit.

Pro mnohé je takové chování na ledě nepochopitelné především s ohledem na okolnosti. Tak především Gudas před pár dny ošklivě atakoval Daniela Catenacciho z Buffala a manažer Ron Hextall společně s trenérem Davem Hakstolem s ním proto měli pohovor týkající se stylu jeho hry. Podle zámořských médií mu zdůrazňovali: „Hraj tak, abys pomáhal týmu vítězit.“

Pořízek Gudas přivítal KO nováčka. 'Je to idiot,' zuří jeho stín Foligno

Za tohle si pochvalu nevyslouží

Pravda, Philadelphia duel na ledě New Jersey zvládla a vyhrála 6:3, vedení však Gudase nejspíš nepochválí. Sudí ho totiž za zmiňovaný faul vyloučili do konce utkání, což znamená jediné: v příštím duelu bude chybět automaticky a navíc ho čeká slyšení u disciplinárky.

Je velice pravděpodobné, že od ní neodejde bez další suspendace. Svou roli bude hrát jeho historie.

Kromě probíraného faulu na nováčka Catenaccia předtím předvedl jiný nepříjemný faul na koleno Lucase Lessia z Montrealu. A v prosinci byl Gudas suspendovaný za útok na hlavu útočníka Mika Zibenejada z Ottawy.

‚Dřevorubec‘ Gudas o bitce a knockoutování nováčka: ‚Už mi to chybělo!‘

„Tohle je můj styl hokeje. Neřekl bych, že to bylo něco tak hrozného,“ říkal Gudas naposledy. A stejný názor měl nejspíš i nyní, protože přijel za rozhodčím a zblízka na něj (s nechápavým výrazem) zakřičel: „Cože?“

Kde je hranice tvrdosti a zákeřnosti? Jisté je, že se Gudas hromaděním exesů už nesmazatelně zaškatultoval do druhé kategorie. Minimálně pro většinu fanoušků a především pro všechny hráče soupeře. Téhle nálepky se už nezbaví a bude to mít své důsledky.

Foligno: Je to idiot

Marcus Foligno z Buffala si nebral servítky: „Gudas hraje zákeřně. Neštítí se jít po nováčcích, Catenacciovi šel po hlavě. Je to idiot, to je všechno, co o něm můžu říct,“ prohlásil.

Radko Gudas po zákroku na hráče New Jersey Devils.
Buffalo Sabres' Matt Moulson (26) takes a stick to the head from Philadelphia...

Známý obránce P.K. Subban z Montrealu zase řekl: „Neznám toho hráče osobně, ale vypadá to, že je to typ člověka, který na ledě podobné věci prostě dělá.“

Další se s ním neváhají na ledě poprat. Je možné, že si na něj jednou někdo počká. A je zřejmé, že to Gudas bude mít kvůli své pověsti také těžší u rozhodčích, kteří budou každý jeho zákrok posuzovat přísněji. Nemluvě o tom, že protihráči využijí každou příležitost, jak Gudase vyřadit ze hry. Třeba mírně přihraným pádem.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat