14. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Okoukaní Španělé? Revoluci v naší hře nečekejte, odmítá po ostudě kouč

Španělský kouč Vicente Del Bosque těžko vydýchává příděl od Nizozemců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský kouč Vicente Del Bosque těžko vydýchává příděl od Nizozemců. | foto: Reuters

SALVADOR Vyhráli předchozí tři šampionáty - dva evropské a jeden světový, ale na začátku mistrovství světa v Brazílii si španělští fotbalisté utrhli pořádnou ostudu. Od Nizozemska schytali debakl 1:5 a hned slyší kritiku za svůj neměnný styl. "Ale revoluce teď nepřijde," vzkázal trenér Vicente Del Bosque.

Favorizovaní obhájci titulu vedli, ale těsně před koncem prvního poločasu inkasovali a v tom druhém dostali ještě čtyři góly.

Utrpěli tak jednu z nejtěžších porážek ve své historii. Naposledy v roce 1963 prohráli přípravný zápas se Skotskem 2:6, v soutěžním utkání dostali pět branek posledně roku 1950, kdy shodou okolností také na mistrovství světa podlehli domácím 1:6.

ČTĚTE O DEBAKLU

"Porážku musíme přijmout. Nechci nás tím nějak ospravedlňovat, ale z akce Davida Silvy jsme měli přidat druhý gól," zmínil Del Bosque velkou šanci v závěru první půle. "Místo toho přišlo vyrovnání a ve druhé půli byl soupeř ve všem lepší. I tak jsme ale bojovali."

"Revoluce teď nepřijde, doufám, že dokážeme přijmout porážku, stejně jako jsme dokázali přijímat vítězství. Jsme teď v delikátní situaci, v příštím utkání s Chile se to musíme pokusit napravit," dodal zkušený trenér.

Prohrou začala i cesta za zlatem

V podobné situaci byl se svým týmem před čtyřmi lety v Jižní Africe. I tehdy prohráli Španělé svůj první duel (0:1 se Švýcarskem). A jak nakonec dopadli, už všichni dobře vědí - došli až do finále a tam porazili právě Nizozemsko.

Nyní přišla odplata. "O takovém utkání se nedá moc co říct. Musíme si vyhodnotit, co se stalo, a zamyslet se nad zápasy, které nás čekají," přemítá záložník Andrés Iniesta.

Xabi Alonso proměňuje penaltu proti Nizozemsku.

JEDINÝ ÚSPĚCH. Xabi Alonso proměňuje penaltu proti Nizozemsku.

"Kdybychom dohráli poločas s jednobrankovým vedením, mohlo to být jinak. Takové detaily nakonec rozhodují. Je to náraz, který jsme nečekali, ale tohle je světový šampionát a na něm se takové věci stávají," říkal špílmachr Barcelony.

"Nehrajeme proto, abychom byl chváleni nebo kritizováni. Snažili jsme se hrát svým způsobem, ale nešlo to a my nevěděli proč. Ale ještě máme šanci, musíme vyhrát dva zbylé zápasy skupiny," věří Iniesta.

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz