26. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Titul už máme, tak proč se namáhat? Hvězdám Davis Cup nevoní

Finále tenisového Davisova poháru Francie - Švýcarsko: Wawrinka (vlevo) a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finále tenisového Davisova poháru Francie - Švýcarsko: Wawrinka (vlevo) a... | foto: Reuters

PRAHA Fanoušci tenisu mají okolnosti nominace na finále loňského Davisova poháru ještě v živě paměti. Jen několik dní před vyvrcholením týmové soutěže Roger Federer z důvodu zranění vzdal bitvu o titul na prestižním Turnaji mistrů.

Nastoupí hvězdný Švýcar, nebo ne? řešilo se tehdy. Světová dvojka se rozhodla, navzdory svému zdravotnímu stavu, který nebyl stoprocentní, v Lille hrát. A výraznou měrou přispěla k porážce Francie.

Díky odhodlání a touze uspět Federer konečně zkompletoval sbírku nejcennějších tenisových trofejí. Byl to hazard, při kterém riskoval zdraví... Nyní jen těžko představitelné gesto.

Roger Federer před finále Davis Cupu.
Finále Davis Cupu Francie - Švýcarsko: Roger Federer.
Finále Davis Cupu Francie - Švýcarsko: Roger Federer.
Finále tenisového Davisova poháru Francie - Švýcarsko: Federer (vlevo) a...

Pro letošek totiž s chladnou hlavou účast v Davisově poháru odmítl. A přidal se k němu i Stanislas Wawrinka, aktuálně sedmý hráč světa. Titul už vydřeli, odměny nejsou štědré jako na jiných turnajích, tak proč se trápit s obhajobou?

Švýcarsko proti Belgii vyrukuje s bezejmennou sestavou, jejíž lídrem bude Yann Marti, až 294. muž světa. Přiznejme si, že soutěž, kterou si Češi díky zlatým úspěchům v letech 2013 a 2014 tolik oblíbili, pozvolna ztrácí prestiž.

Další důkaz? Od roku 2016 se zápasy v Davisově poháru nebudou započítávat do žebříčku ATP.

vlhVojtěch Lhota