6. května 2011 18:26 Lidovky.cz > Sport > Názory

Jak vidí ligu SLÁVISTA: Jsme nejlepší amatérský tým

Slavia - Hradec (Roman Fischer střílí) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia - Hradec (Roman Fischer střílí) | foto: ČTK

PRAHA A je to tady, pravděpodobně nejlepší plně amatérský tým na světě to dokázal! Parta kamarádů hrajících fotbal zadarmo pro potěšení s přehledem vykopala čtyři kola před koncem záchranu v nejvyšší soutěži.

Znovu nezbývá než smeknout. Každý, kdo viděl nasazení všech hráčů v červenobílém, bojovnost i za stavu 3:0 pár minut před koncem zápasu s Ústím či nezapomenutelný projev čisté radosti vepsaný do tváře čtyřicetiletého Martina Vaniaka a zná souvislosti, nemůže pochybovat: Toto je Slavia! 

Jak by to bylo krásné, kdyby o osudu nejstaršího českého klubu rozhodovaly právě jen nasazení a schopnosti hráčů. Jen patologický pesimista by se mohl budoucnosti bát. Ale bohužel, o budoucnosti se rozhoduje jinde a rozhodují o ní jiní lidé.

Pamětník se těžko brání spojení "lidé zvláštního ražení". Stalin tak nazval své spolusoudruhy komunisty, tedy příslušníky lidského rodu, kterým také nebylo svaté zhola nic. Sešívaní jejich řádění s četnými šrámy nakonec přežili. Zda Slavia přežije řádění těch současných, zjistíme už brzy.

V každém případě se o mnohém rozhodne už zítra. Výsledek s Olomoucí napoví, jestli červenobílí zakončí sezonu v pohárovém finále, kde by se za jistých okolností mohlo odehrát pravé slávistické derby: SK Slavia Praha - Hanácká Slavia Kroměříž. Mohlo by to být bohužel i pěkně symbolické rozloučení s velkým fotbalem. Od licenční komise se totiž hráči dozvědí, jestli si i příště zahrají ligu, kterou si statečně vykopali, nebo zda jim ji někdo sprostě ukradl.

Autor (42) je tradicionalista ctící víru otců a zásadu, že krev není voda, i pokud jde o fotbal a věrnost Slavii.  

Miloš Cihelka

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.