Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Indiáni ve znaku týmu problémem dneška? V historii už vadilo víc názvů

Sport

  5:00
Praha - Pocta odvážným bojovníkům, nebo urážlivý stereotyp? V zámoří se fanoušci přou o využívání indiánů v názvech a znacích týmů. Do sporu vstupují i politici a „profesionální aktivisté“.

Helma hráče z týmu Washington Redskins. foto: Reprofoto

Momentálně, v rozbouřené Americe po násilné smrti černocha George Floyda přičítané bílému policistovi, se zdá, že mají převahu ti, kdo chtějí změnu.

„Tato historická osobnost inspirovala celé generace Američanů,“ brání se hokejový klub Chicago Blackhawks, který nese název indiánského náčelníka Černého jestřába.

Právě indiána ve znaku má v dnešní době kdejaký sportovní klub a mnohým lidem, zvláště těm s indiánskými kořeny, to příjemné není. Nehledě na „bojovníky za všechno“.

Sportovní svět je rozdělen. Třeba baseballový tým Washingtonu lidé tradičně přezdívají Redskins. Jak ještě dlouho?

Washington Redskins
Helma hráče z týmu Washington Redskins.

Tradicí jsou v USA totiž i žádosti o změnu. A sahají do dávné historie. Například tým Nebraska Wesleyan University působil až do roku 1933 s maskotem v podobě plantážníka s puškou (na snímku), jinde zase používají Číňana či Araba.

V době otevřené segregace amerického baseballu vznikla liga čistě pro černošské hráče. Jeden z týmů nesl název Etiopští klauni. Po řadě protestů se jméno po osmi letech změnilo na Cincinnati Clowns.


Rasové asociace však nejsou jediným motivem k diskusi o změně. Pod tlakem už dříve byly i týmy s názvy, které obsahovaly násilný motiv. Někdy stačil osvícený majitel, jenž se nebál podstoupit riziko finanční ztráty. Týmy NFL, MLB a NBA mají miliardové hodnoty a součástí toho je i tradice – název, loga... Například na špici NBA v hodnotě je tým New York Knicks. Časopis Forbes vyčíslil jeho cenu na 4,6 miliardy dolarů (105 miliard korun), za uplynulý rok je to vzestup o 15 procent. Přitom tým už roky hraje mátožně.

Washington nechvalně proslul vysokou kriminalitou či vraždami střelnou zbraní. I proto v roce 1997 majitel basketbalového týmu v tomto městě změnil název Bullets, tedy kulky, za Wizards (kouzelníky). Za ty později nastupoval třeba i Čech Tomáš Satoranský (na snímku).

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat