25. srpna 2019 17:52 Lidovky.cz > Sport > Názory

KOMENTÁŘ: Není doping jako doping aneb Směšné potrestání Kuzněcova za kokain v těle

Nikita Zadorov a Jevgenij Kuzněcov bojují o puk s Janem Kovářem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikita Zadorov a Jevgenij Kuzněcov bojují o puk s Janem Kovářem. | foto: Reuters

PRAHA Ruský hokejista Jevgenij Kuzněcov dostal od světové hokejové federace IIHF čtyřletý zákaz startů za doping, když měl v den vítězného zápasu o bronz na letošním MS proti české reprezentaci pozitivní test na kokain.

Přísný trest? Ano, ale jen na první pohled. Pokud si myslíte, že si loňský vítěz Stanley Cupu s Washingtonem – který vydal srdceryvné prohlášení o tom, jak hrozně se cítí – nezahraje, pak se pletete.

Distanc se týká pouze mezinárodních zápasů pod hlavičkou IIHF, což znamená, že Kuzněcov se nadále může vesele prohánět po ledových kluzištích NHL, stejně jako může případně nastoupit za sbornou na Světovém poháru, který pořádá právě slavná zámořská liga.

Důvod? Nejslavnější liga světa nepovažuje kokain za doping, ale za zneužívání drog.

Navíc ani Rusům nehrozí kontumace výsledku s českou reprezentací, vedení tuzemského hokeje pak s tímto postupem souhlasí.

A kritici celého „boje za čistý sport“ dostali další munici.

Pokud by se stejně provinil olympijský sportovec, okamžitě by následoval onen čtyřletý distanc, návrat medailí a ostuda.

Anebo „úsměvná“ obrana jako v případě atletů Gila Robertse a Shawna Barbera, kteří se z pozitivních testů na kokain vysekali tvrzeními, že se líbali se ženami, které předtím drogu užily.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky