Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Atlantik na francouzské pobřeží už vyplavil přes tunu kokainu, jeho původ je zatím neznámý

Svět

  19:19
Paříž - Množství kokainu, které za posledních několik týdnů vyplavil Atlantský oceán na francouzské západní pobřeží už je vyšší než tuna. S odvoláním na vyšetřovatele o tom informovala agentura AFP. Balíčky se na francouzských plážích od hranice se Španělskem po Bretaň objevují už od poloviny října. Jejich původ je stále nejasný.

Policie prohledává místo nálezu. foto: Twitter/@GazeteGri

Podle prokurátora Philippa Astruka se balíček s kokainem našel nedaleko obce Camaret-sur-Mer v Bretani. Oblast, kde oceán balíčky s drogou vyplavuje, se tak značně rozšířila. O víkendu Astruc ještě uváděl, že nejsevernějším místem nálezu je oblast ústí Loiry. Ta se do Atlantiku vlévá asi 200 kilometrů jižně od městečka Camaret-sur-Mer.

Celková hmotnost nalezeného kokainu, který je v balíčcích velikosti krabice od bot, podle prokurátora už přesáhla tunu. Přesně to je zatím 1010 kilogramů drogy.

Na pobřeží ve Francii nacházejí lidé balíčky s čistým kokainem. Jejich původ není jasný

Astruc zopakoval varování, že droga je „velmi nebezpečná“ a v případě její konzumace hrozí předávkování. Kokain je totiž z 83 procent čistý. „Ještě nějaký čas budeme nějaké (balíčky s drogou) objevovat,“ řekl prokurátor a vyzval obyvatele a návštěvníky francouzského západního pobřeží, aby nález balíčků „okamžitě“ hlásili policii a nijak s nimi nemanipulovali.

Jak se kokain do oceánu dostal, není zatím jasné. Vyšetřovatelé předpokládají, že mohlo jít o důsledek nehody na lodi, balíčky ale mohl do vody někdo hodit i záměrně. Podle Astruka se prokuratura zatím přiklání k verzi, že se kontraband do moře dostal kvůli silné bouři.Podle agentury AFP policie v pondělí zadržela 17letého muže, u kterého našla pět kilogramů kokainu. Mladík balíček s drogou našel na uzavřené pláži u Lacanau nedaleko Bordeaux.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!