Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Nezničitelný matador Miura, na jeho recept nesmrtelnosti bude čekat kdejaký sportovec

Sport

  7:12
Někdy i malý detail může změnit celý život. Patnáctiletý japonský hoch jménem Kazujoši Miura měl sen stát se slavným fotbalistou. Obdivoval Pelého, Rivelina, Garrinchu. Proto se v roce 1982 vydal na cestu dlouhou víc než 18 tisíc kilometrů, aby prorazil v daleké Brazílii. Sám, bez znalosti jazyka. Jen s vidinou, že se jednou bude živit fotbalem.

Kazujoši Miura. foto: Reprofoto

A to se mu povedlo vskutku dokonale. Populární útočník na konci února oslaví 53. narozeniny, prodloužil smlouvu s nováčkem japonské nejvyšší soutěže Jokohamou, kde působí od roku 2005 a chystá se na svou 35. profesionální sezonu.

V Japonsku je králem, uctívanou legendou. Zdá se, že ve sportovním slova smyslu nesmrtelnou. Dříve působil i v Santosu, Janově, Záhřebu či Sydney, za japonskou reprezentaci si připsal 89 utkání a 55 branek. Hrál i za futsalový národní tým. Byl průkopníkem pro všechny hráče z tehdy exotických fotbalových zemí. Všem dal naději, že se mohou prosadit.

Před třemi lety „Král Kazu“ překonal rekord slavného Angličana Stanleyho Matthewse, stal se nejstarším fotbalistou v historii profesionálních soutěží a krátce na to i nejstarším autorem gólu a to ještě stále hraje.

Miura je v dnešním světe zjevením, na recept sportovní nesmrtelnosti bude po konci jeho kariéry čekat kdejaký sportovec.

Autor: