Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: Novodobé dno Sparty. Vedení dlouhodobě postrádá jakoukoliv dávku koncepce a sebereflexe

Daniel Křetínský během zápasu Sparty na Letné. foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Praha - Už šest let nezískala Sparta mistrovský titul v tuzemské fotbalové lize, poslední účast Letenských v nejprestižnější fotbalové soutěži Lize mistrů se datuje do ročníku 2005/2006. Jenom namátkou... tehdy v České republice začalo řádné digitální televizní vysílání, premiérem byl Jiří Paroubek.
  5:00

Za posledního úspěšného trenéra se dá považovat Vítězslav Lavička, který se Spartou získal tolik ceněný double – vítězství v lize korunované ziskem domácího poháru. Během jarní části dalšího ročníku však už byl Lavička kvůli špatným výsledkům týmu v lize i pohárových soutěžích odvolán, od té doby se na Letné i se současným trenérem Václavem Kotalem vystřídalo dohromady deset trenérů.

Dost velké číslo na historicky nejúspěšnější český fotbalový klub, který dohromady získal 36 titulů z československé a české ligy. Tím se dostáváme k největšímu problému současného sparťanského vedení v čele s Danielem Křetínským. Uvědomit si, že Sparta už dávno není ta železná a neporazitelná. V nejprestižnějších evropských týmech dostává trenér delší časový prostor, aby ukázal své schopnosti.

Takový Sir Alex Ferguson trénoval jedno z nejúspěšnějších mužstev historie Manchester United dlouhých 17 let, první velkou trofej se mu povedlo získat až ve čtvrté sezoně. Na Letné však podobný chtíč dlouhodobější koncepce chybí, vedení ztrácí s prvními neúspěchy trpělivost a trenéři se opakovaně pakují. 

Bývalý trenér Sparty Václav Jílek.

Proč byl bývalý trenér Jílek vyhozen po prvním jarním ligovém zápase? Ano – Sparta hrála proti Liberci špatně, pokud ale mělo vedení pochybnosti o Jílkových dovednostech, proč nedala novému trenérovi čas vybudovat nový herní systém přes dlouhou zimní přípravu?

Nový sparťanský lodivod Kotal byl vhozen do rozbouřené řeky, těžko mu lze vyčítat prohru v Olomouci a sobotní remízu proti Zlínu. Na Letné by si mělo nejvyšší vedení konečně přiznat realitu, Sparta už není jako dřív. Pokud chce být znovu železná, musí začít přemýšlet jinak. Trocha trpělivosti a koncepce totiž v minulosti prospěla i těm nejlepším celkům světa.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat