Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Chlumský: Novák má naději pouze na snížení trestu. Pravidla porušil výrazně

Zápasník Novák má smůlu, pravidla porušil výrazně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zápasník Novák má smůlu, pravidla porušil výrazně. | foto: Pavel Ryčl

PRAHA Antidopingová agentura WADA udělala vstřícný krok. Tedy - pokud jde o meldonium. Trestat prý bude pouze sportovce, kteří měli do 1. března v těle víc než jeden mikrogram látky, která je zakázaná od 1. ledna, na mililitr moči. Může to nějak pomoci českému zápasníkovi Petru Novákovi?

„Nemůže, to doopravdy ne,“ má jasno Jan Chlumský z Antidopingového výboru České republiky. „Byl sice testován po polovině ledna, ale zjištěná hodnota meldonia v jeho těle byla vyšší,“ dodává a nechce zmíněnou hodnotu konkretizovat. „To bude předmětem jednání disciplinární komise svazu zápasu.“

Chlumský zároveň upřesňuje zmíněný vstřícný krok agentury WADA. „Když měl nějaký sportovec v období od Nového roku do 1. března v těle méně než jeden mikrogram meldonia na mililitr moči, je to pořád porušení pravidel. Takže pokud se tak stalo při turnaji nebo soutěži, je z ní vyloučený a vrací případnou medaili, ale dál už není potrestaný.“

Jak rychle látka z těla vyprchá? Pakliže sportovec „bral“ meldonium několik dní po sobě a pak jej po podzimním zjištění, že už půjde o zakázanou látku, vysadil, měl den poté v moči i závratných 500 mikrogramů na mililitr. „Ale den po dni se to snižuje a za dva až tři měsíce, pokud látku nepoužívá, je hodnota skutečně pod jeden mikrogram,“ vysvětluje Chlumský.

Meldonium pomůže každému sportovci

Samotná zpráva o Novákově pozitivním testu, čímž zápasník vstoupil do dějin jako první český sportovec, který na tuto látku podle všeho doplatí, jej prý nepřekvapila. „Dřív bylo meldonium natolik rozšířenou látkou, že by bylo divné, kdyby se tím žádný náš sportovec „nenakazil“. Tudíž mě to nepřekvapilo,“ říká.

Zpráva zaskočila především činovníky svazu zápasu. „Zdrtilo mě to. Petra znám odmalička jako velkého poctivce, a pak se stane takové pochybení. Rozhodně vím, že to neudělal úmyslně - celé roky se mnou jednal na rovinu a já mu věřím,“ hájí osmadvacetiletého zápasníka svazový šéf Belo Svitek.

Může meldonium sportovcům, potažmo zápasníkům pomáhat? „No jéje. Pomůže každému sportovci, snad kromě šachistů a šipkařů. Je to „osvěžovadlo“, které posílí každou buňku. Přesněji, meldonium vylepšuje energetický metabolismus v buňkách. Proto ho sportovci tak rádi brali. Snad už ho neberou,“ dodává Chlumský.

Doping není v českém zápase úplnou novinkou. „Před lety jsme měli dva případy mladých zápasníků, kteří byli v širším hledáčku reprezentace. Jeden si dal na horách mariánku a pak měl pozitivní trest. Druhý bral podpůrný prostředek, který neměl v návodu upozornění, že obsahuje nedovolenou látku. Bránili jsme se, ale neznalost neomlouvá. Oba byli potrestáni, jeden kvůli tomu se zápasem skončil,“ líčí předseda svazu.

Lepší vysvětlení než v případě Šarapovové

V zápase není novinkou ani meldonium - nedávno spatřila světlo světa zpráva, že pozitivní test na tuto látku měl Gruzínec Davit Modzmanašvili, stříbrný medailista z olympijských her v Londýně, a spolu s ním dalších pět gruzínských zápasníků. Modzmanašvili se sice na rozdíl od svých kolegů přiznal, šlo však o jeho druhý dopingový prohřešek a tudíž mu hrozí doživotní zákaz činnosti.

Petr Novák se hájil tím, že meldonium nebral pravidelně. Mělo se tak stát dvakrát - jednou při loňských Evropských hrách v Baku a pak až v prosinci. Pokaždé prý na něj šla chřipka a on potřeboval trénovat.

Případ nyní řeší disciplinární komise Českého svazu zápasu, verdikt by mohla vynést v květnu. „Nemůžu předjímat, jestli jeho obhajoba obstojí před disciplinárkou. V každém případě je to o něco lepší vysvětlení, než jaké podala Maria Šarapovová,“ připomíná Chlumský slova ruské tenistky, že zakázané meldonium užívala kvůli nedostatku hořčíku a proti údajně dědičné cukrovce.

„Pokud má někdo potíže s cukrovkou, je mu lékařem doporučeno spíš upravit stravování. A když měla Šarapovová problémy s nedostatkem hořčíku, měla brát magnesium,“ vysvětlil Michal Polák rovněž z Českého antidopingového výboru

Chce to větší osvětu, připustil šéf svazu

Novákovi každopádně hrozí čtyřletý zákaz činnosti. „Existuje možnost snížení trestu kvůli určitým polehčujícím okolnostem, ale je to složité. V době, kdy byl zápasník testovaný, bylo meldonium už tři týdny zakázané,“ říká Chlumský.

Existuje snad ještě nějaká naděje? „Agentura WADA v současné době pracuje na tom, aby nějak upřesnila hranici, kdy lze postih sportovce zmírnit, mírnější tresty se předpokládají u hodnot do 15 mikrogramů meldonia na mililitr moči. Ale není to automatické, sportovec musí nějak doložit svoji nevinu nebo neznalost. Jenže to se českého zápasníka netýká,“ konstatuje.

Možnost, že by disciplinárka českého svazu potrestala Nováka výrazně nižším trestem, je prý velmi nepravděpodobná. „Nezapomeňte, že oznámení o výši trestu se posílá na několik adres včetně nás, WADA a podobně, všechno podléhá kontrole,“ přibližuje Chlumský.

Šéf zápasníků Svitek si nemyslí, že by Novákův případ nastal chybou svazu. „Aktualizované seznamy zakázaných látek dostáváme od Českého olympijského výboru. Je pochybení závodníka, že to nezaregistroval. Nicméně je to pro nás poučení, před každým soustředěním reprezentace musíme provádět větši osvětu,“ připustil.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!