23. února 2010 1:23, aktualizováno  3:35 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Pljuščenko chce zrušení výsledků. Rusové mu protest rozmlouvají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Jevgenij Pljuščenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Pljuščenko. | foto: Reuters

VANCOUVER Ta porážka jej žere. A hodně bolí. Ruský fenomén prohrál ve Vancouveru s americkým mistrem světa Evanem Lysacekem a ani čtyři dny po skončení závodu jej vztek neopustil. Naopak. Pljuščenko zvažuje protest proti oficiálním výsledkům. A tvrdí: Měl přijít již po krátkém programu. Ruští funkcionáři mu jeho úmysly rozmlouvají. Jak vše nakonec dopadne?

Pljuščenko se vrátil k amatérskému krasobruslení po třech letech s jediným cílem - obhájit zlato z Turína. Když jej těsně předčil Američan Evan Lysacek, přestože neskočil ani v krátkém programu ani ve volných jízdách čtverný skok, nesl tento fakt velmi nelibě. A nehodlá vše zapomenout a nechat být.

VANCOUVER ON-LINE

"Doufám, že budu mít podporu," uvedl sedmadvacetiletý zklamaný favorit čtyři dny po konci svého závodu. Tu zatím u svých krajanů příliš nemá. Ruští funkcionáři mu totiž protest rozmlouvají. Na jeho stranu se ale postavil legendární Kanaďan Elvis Stojko. "Noc, která zabila krasobruslení," řekl poté, co překvapivě o jediný bod zvítězil americký elegán. 

Anketa

Má Pljuščenko nárok na svůj případný protest?

Ano, Lysacek nepředvedl čtverný skok 104
Ano, byl v obou jízdách lepší než Lysacek 171
Ne, krasobruslení není jen o skocích, ale o celkovém dojmu z jízdy. Lysacek méně chyboval 535

A trojnásobný mistr světa si přisadil. "K protestu mělo dojít už po krátkém programu," řekl Pljuščenko, který po něm před Lysacekem těsně vedl. Již v té době měl směrem k Lysacekovi a dalším soupeřům výhrady. "Jak může šampion vyhrát bez čtverného skoku? Mám za to, že každý sport se má posouvat dopředu, ne stagnovat, nebo se dokonce vracet o deset let zpět," rýpnul si hvězdný Rus.

Evan Lysacek.

Po volných jízdách a překvapivé porážce jeho hněv vůči vítězi ještě narostl. Do takové míry, že nyní zvažuje dokonce protest proti oficiálním výsledkům. Jak dokazuje tabulka pod článkem, nejednalo by se v případě krasobruslení o první případ ani první skandál. Menší má za sebou také Čech Tomáš Březina, kterému se nelíbilo bodové ohodnocení vlastní krátké jízdy a otevřeně sudí zkritizoval. Případný Pljuščenkův protest by jeho případ určitě přebil.

BOJ SE SUDÍMI NA OLYMPIÁDĚ

1. JAMIE SALÉOVÁ A DAVID PELLETIER (SALT LAKE CITY 2002): Kvůli tomuto případu se měnil bodový systém krasobruslení. Kanadský pár totiž o olympijské zlato v soutěži sportovních dvojic připravila úplatná francouzská sudí. Ta pomohla svým verdiktem k prvnímu místu Rusům Jeleně Berežné s Antonem Sicharulidzem, přestože ti ve volné jízdě spadli. Následně vyšlo najevo, že Francouzka Le Gougneová rozhodla v jejich prospěch výměnou za pomoc ruského sudího u francouzského páru. Kanaďané dostali zlato dodatečně, Rusům již zůstalo.

2. TONYA HARDINGOVÁ A NANCY KERRIGANOVÁ  (LILLEHAMMER 1994): Tehdy pětadvacetiletou Kerriganovou během tréninku měsíc před olympiádou napadl a surově zbil neznámý útočník. Američanka se ovšem z těžkého zranění kolene vyléčila a na olympiádě skončila druhá. Osmá nakonec dojela Tonya Hardingová, psychicky zdeptaná a ponížená. Byla to právě ona, která stála spolu s manželem Jeffem Gilloolym za útokem na svou krajanku. Vše se ale potvrdilo až po hrách. Hardingová se na led již nevrátila, zkoušela se prosadit jako boxerka, ani v ringu se ji ale nedařilo.

3. RENÉ NOVOTNÝ A RADKA KOVAŘÍKOVÁ (ALBERTVILLE 1992): Do konfliktu s rozhodčími se na olympiádě dostal také úspěšný český sportovní pár. Ten kvůli zákulisním tahanicím přišel o olympijskou medaili před osmnácti lety. Náladu si spravili alespoň na následujícím mistrovství světa, kde získali stříbro.

  • 2Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.