Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivisté bojují proti olympiádě v Pekingu. Naléhají na šéfa MOV, aby hry přesunul jinam

Sport

  5:00
Peking - Olympijské hry se v Číně konaly naposledy v roce 2008 a znovu tam mají zavítat za dva roky. Jenže aktivisté v boji za lidská práva přesvědčují předsedu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha, aby místo konání ještě zvážil.

Defilé vlajek uzavírala Čína. foto: Reuters

Peking má v roce 2022 hostit zimní olympijské hry, už nyní se ale po celém světě ozývají výzvy k bojkotu. Lidem vadí porušování lidských práv ze strany Číny. Už v roce 2008 proběhly proti konání olympiády v Číně násilné protesty, tehdy se bojovalo proti čínským represím v Tibetu, statusu dalajlámy v exilu a zacházení s etnickými menšinami. 

MOV v té době tvrdil, že právě olympijské hry dokáží změnit Čínu a zlepšit její výsledky v oblasti lidských práv. Zdá se ale, že se historie bude opakovat znovu.

Zahájení atletického mistrovství světa sledovala celá Čína. Zvlášť když byl...
Ceremoniál byl plný hudby, tance a nápaditých kostýmů.

Šéf MOV Thomas Bach už obdržel dopis od aktivistů v boji za lidská práva, kteří ho žádají, aby místo konání zimní olympiády změnil. Podle dopisu se situace od roku 2008 nijak nezlepšila, ba naopak. Čína prý v Tibetu od té doby stihla vybudovat monitorovací síť podobné té z románu George Orwella, uvěznila přes milion Ujgurů, zastrašuje Tchaj-wan a vyhrocuje situaci v Hongkongu.

Čína se proti snaze aktivistů vymezila. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí se nechal slyšet, že se skupina snaží zpolitizovat sport, což je podle něj v rozporu s olympijskou chartou. Čína dlouhodobě odmítá, že by porušovala lidská práva.

Proti pořádání olympijských her v Pekingu se vymezil i prestižní deník Washington Post. „Svět se musí ptát, zda Čína, která pomalu dusí celý svůj lid, má morální postavení, aby mohla v roce 2022 pořádat zimní olympijské hry. Myslíme si, že ne,“ stálo v jednom ze článků.

Mezinárodní olympijský výbor se zatím odmítl vyjádřit. Na dotaz agentury AP přišla pouze odpověď: „Udělení olympijských her národnímu olympijskému výboru neznamená, že MOV souhlasí s danou politickou strukturou, sociálními okolnostmi nebo standardy lidských práv v zemi,“ stálo v emailu od MOV.

Pořádání olympiády je však v současné době stále s otazníkem. Letošní letní hry v Tokiu musely být kvůli pandemii odloženy na příští rok a stále není jisté, zda se konat vůbec budou. Kvůli nastalé situaci byl také problém s pořadatelem právě na zimní hry 2022. Oslo se Stockholmem se stáhly z kandidatury a zůstaly jen Peking a kazašské Almaty. Čínská metropole nakonec zvítězila o čtyři hlasy.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Mohlo by vás zajímat