Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel. Má být pod kontrolou úřadů na východě Číny

Aktivista natáčel videa, na kterých byly vidět nemocnice a prázdné ulice. foto: Reprofoto: CNN

Kanton - Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š’. Nezvěstný byl od chvíle, kdy na přelomu ledna a února kriticky informoval o situaci ve Wu-chanu, těžce zasaženém epidemií nemoci covid-19. Aktivista se nachází pod kontrolou úřadů na východě země, napsal deník South China Morning Post s odvoláním na několik zdrojů.
  11:14

Jeden z přátel aktivisty uveřejnil ve čtvrtek na sociálních sítích video, ve kterém tvrdí, že Čchen Čchiou-š’ je v pořádku a žije pod dohledem úřadů u svých rodičů na východě Číny. Informaci hongkongskému deníku potvrdil i jeden z čínských lidskoprávních advokátů. „Jelikož ho z ničeho neobvinili, tak bedlivý dohled úřadů nad ním je nezákonný,“ uvedl advokát pod podmínkou anonymity.

Čínský aktivista zveřejňoval kritické informace o epidemii. Nyní se pohřešuje

Přátelé a známí ztratili s aktivistou kontakt 6. února letošního roku. Čchen Čchiou-š’ zmizel poté, co na přelomu ledna a února zveřejnil několik videí z Wu-chanu. Ve městě tou dobou vrcholilo šíření nového koronaviru a aktivista poukazoval na neutěšenou situaci v tamních zdravotních zařízeních a na nedostatek zdravotního materiálu i personálu.

V minulosti se věnoval také situaci v Hongkongu. Čchen byl letos květnu oceněn za svou práci německou veřejnoprávní stanicí Deutsche Welle.

Kromě Čchena je od začátku února nezvěstných i několik dalších novinářů či občanů, kteří referovali o situaci ve Wu-chanu. Podle pekingského analytika Wu Čchianga úřady za pandemie zpřísnily nad novináři a občany policejní dohled z obavy, že kritické zprávy o vývoji epidemie by mohly vyvolat mezi obyvatelstvem protivládní nálady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!