Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Aktivisté v Bangkoku zahájili masivní protivládní demonstraci, v den výročí tamního převratu

V thajském hlavním městě Bangkoku 19. 9. 2020 začala velká protivládní demonstrace. Opoziční aktivisté svolali nové protesty proti premiérovi Prajutchovi Čan-Očovi na výročí vojenského převratu z roku 2006. foto: ČTK

Bangkok - Přibližně 20 000 lidí se v sobotu v podvečer místního času (odpoledne SELČ) navzdory dešti zapojilo do další protivládní demonstrace v thajském hlavním městě Bangkoku. Organizátoři ale očekávají, že by se o tomto víkendu mohlo na demonstracích sejít mnohem více desítek tisíc Thajců. Opoziční aktivisté svolali nové protesty proti premiérovi Prajutchovi Čan-Očovi na výročí vojenského převratu z roku 2006.
  10:49aktualizováno  16:23

V Thajsku se zvyšuje napětí a od poloviny července jsou tam protestní shromáždění téměř na denním pořádku a stále se rozrůstají. Svolávají je skupiny studentů, kteří požadují zásadní reformu mocenských orgánů. Kritizují přitom i fungování monarchie, čímž porušují jedno z hlubokých tabu thajské společnosti.

Demonstrace v Bangkoku.
Protesty svolávají skupiny studentů, kteří požadují zásadní reformu mocenských...

Při doposud největších protestech, k nimž patřila středeční demonstrace, přišlo kolem 10 000 lidí. Organizátoři však doufají, že v sobotu a v neděli by se do metropole mohlo sjet z různých částí země až na 100 000 nespokojených Thajců. Policie předpokládá padesátitisícovou účast.

„Vláda podvádí a my se jí chceme zbavit. Nic nefunguje a lidi nemají peníze,“ shrnula podle agentury Reuters motivaci většiny Thajců k účasti na protivládním protestu v hlavním městě jedna z účastnic.

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník, spor mezi mocnostmi graduje

„Dnes ohlašujeme začátek vítězství lidu a demokracie,“ řekl podle agentury DPA novinářům studentský aktivista Panupong Jadnok, jeden z hlavních organizátorů protestů.

Kabinet premiéra Čan-Oči se lidi snažil od účasti na dnešním shromáždění odradit varováním, že demonstrace může přispět k šíření koronaviru. Pak prý budou muset znovu vstoupit v platnost přísnější omezení.

Dláždí si Saúdové cestu k jaderné zbrani? Číňané pro ně neúnavně hledají ložiska uranu na jejich domácí půdě

Demonstranti v Thajsku se v mnohém inspirují u protestujících v Hongkongu, jejich hnutí tak nemá stanoveného jasného vůdce. Jednotlivé protesty se svolávají většinou na sociálních sítích. Hlavním cílem je přimět k demisi premiéra Čan-Očiho, někdejší hlavu thajské armády, který v roce 2014 zosnoval státní převrat a u moci se udržel i po sporných volbách z roku 2019.

Protestující požadují i rozpuštění parlamentu a přepsaní ústavy z roku 2017, která dává rozsáhlé pravomoci 250 senátorům, jež všechny jmenuje armáda.

Autor:

Mohlo by vás zajímat