Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ali, Tyson a ... Rocky Balboa. Italský hřebec v boxerské síni slávy

Sport

  11:59aktualizováno  12:48
PRAHA/CANASTOVA - Vedle boxerských mistrů světa Mika Tysona a Julia Cesara Chaveze se do Síně slávy příští rok dostane i filmový představitel Rockyho Sylvester Stallone. Slavnostní ceremoniál, při kterém bude uvedeno mezi legendy dvanáct osobností, proběhne v červnu v americké Canastotě.

Sylvester Stallone alias Rocky Balboa. foto: Reprofoto

Pro boxera není prestižnější ocenění - Mezinárodní síň slávy každý rok v létě pořádá obrovský galavečer, na kterém vítá do své rozevřené náruče největší boxerské legendy. Ali, Frazier, Marciano a Schmelling, Sugar Ray Leonard a další největší postavy světové boxu již v Síni slávy jsou.

Příští rok v červnu je bude následovat mimo jiné nejúspěšnější boxer 80. let minulého století Mike Tyson. Čtyřiačtyřicetiletý rodák z Brooklynu se dočká uvedení mezi smetánku šest let po svém posledním profesionálním zápase (v roce 2005 prohrál k.o. s Irem Kevinem McBridem).

TO NEJLEPŠÍ Z ROCKYHO BALBOY:

S tím se tak nějak počítalo. Tyson je nejmladší mistr světa těžké váhy všech dob a dvojnásobným absolutním šampionem. I přes řadu skandálů mezi největší osobnosti šestnácti provazů patří. Stejně tak jako Mexičan Julio Cesar Chavez - mistr světa tří váhových kategorií - do 59, do 63,5 a do 66,7 kg.

Další z dvanáctky jmen ale šokovalo - do Síně slávy bude uveden také herec Sylvester Stallone. Ano, čtyřiašedesátiletý akční hrdina Hollywoodu, se dočká ocenění za ztvárnění filmového boxera Rockyho Balboy. Z role prosťáčka z Philadelphie, který k lásce a titulu světového šampiona přišel, udělal kasovní trhák.

"Bylo pro mě ctí, že jsem byl požehnán schopností psát o neskutečné kuráži a závazcích mnoha tisíc osobností, které měly podobný příběh jako smyšlený Rocky, kterého jsme všichni s úctou sledovali, jak si v ringu počíná," řekl v prohlášení Stallone.

Sylvester Stallone alias Rocky Balboa a Mike Tyson.

Od uvedení prvního dílu v roce 1976 se objevila "Jižní tlapa" na obrazovkách a kinech celého světa v dalších pěti pokračovaních. Celou sérii zakončil Stallone (od třetí série i producent a režisér) v roce 2006 posledním dílem Rocky Balboa, kdy se na filmová plátna vrátil ve své životní roli po šestnácti letech.

Všech šest dílů vydělalo po světě přes 1,1 miliardu dolarů (nejvíce 300 milionů čtvrté pokračování a boj Rockyho s ruským "zloduchem" Ivanem Dragem). Není se tak co divit, že komise, která členy Síně slávy vybírá, ocenila herce, producenta a režiséra za výraznou propagaci boxu po světě.

"Dvě věci, které vrátily box zpět do popředí zájmu veřejnosti byly obrovský úspěch olympijského týmu v roce 1976 a když nám dal Sylvester Stallone šampiona těžké váhy - Rockyho Balbou," řekl jeden z členů komise Emanuel Steward. "Vždy mi naskočí husí kůže, když slyším o Rockym," dodal.

Ostatně, filmový Rocky, stojí například za rozhodnutím stát se boxerem i u stříbrného olympijského medailisty ze Sydney Rudolfa Kraje. A takových boxerů se najde po celém světě určitě více...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!