Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Boxer by měl být agresivní kliďas, tvrdí svorně české hvězdy

Sport

  13:00
PRAHA - Na dvě hodiny se stalo z baru jednoho pražského hotelu nejbezpečnější místo v Česku. To když poprvé usedli k rozhovoru tři nejlepší čeští profesionální boxeři. Nyní již bývalý bijec Rudolf Kraj, aktuální evropský šampion v lehké střední váze Lukáš Konečný a Ondřej Pála, poslední sparingpartner Vladimira Klička.

Čeští boxeři. (Zleva: Pála, Kraj, Konečný). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

DRUHOU ČÁST ROZHOVORU ČTĚTE ZDE

 
Rok 2010 v obrazech

LN Před dvěma týdny jste všichni byli u velké boxerské události, galavečer z Podvinného mlýna vysílala i televize. Berete to jako jeden z kroků, jak svůj sport v Česku zpopularizovat?

RUDOLF KRAJ

Boxer Rudolf Kraj.
Věk:
33 let
Výška: 186 cm
Váha: křížová, do 90,7 kg
Přezdívka: Mlátička
Největší úspěch: Interkontinentální mistr světa WBC
Profesionální bilance: 14 výher (10 k.o.) – 1 porážka
Největší zbraň v ringu: Tvrdost a skvělé háky, za které si vydobyl svou přezdívku.
Zajímavost: Vyboxoval dosud jedinou medaili z olympiády pro Česko (stříbro ze Sydney 2000), u profesionálů prohrál pouze jednou, v roce 2008 titulový zápas o mistra světa organizace WBC s Italem Fragomenim, poté ukončil kariéru.

Ondřej Pála: Určitě. Lukášův výkon tomu pomohl. Udělejme takových galavečerů víc.
Lukáš Konečný: Každý zápas v Česku je plus. Zájem se zvýší, jen když se tady budou dělat kvalitní zápasy s kvalitními boxery. Jinak box nikoho zajímat nebude.
Rudolf Kraj: Pokud nebude mít o galavečery zájem televize, bude to vždycky v háji. Nebudou reklamy ani peníze. Na kvalitní zápasy potřebujete kvalitní soupeře, a ty musí někdo zaplatit. Dobrý boxer si neřekne o deset tisíc eur, ale o sto tisíc. A to v českých podmínkách promotér táhnout sám nemůže. V okolních zemích to funguje.

LN Proč tomu tak je? Box je u nás tradičním sportem. Čeští boxeři měli úspěchy mezi amatéry i profesionály.
OP:
Jde to ruku v ruce s marketingem. Televize musí práva také z něčeho platit. A pokud neprodá reklamu firmám, které by o produkt měly zájem, sama do toho moc investovat nechce. Pokud budou v televizi vědět, že o box bude zájem, budou mít klienty, budou se podle toho i chovat.

LN Není ale divné, že v médiích o box zájem není? Všichni za sebou máte výrazné úspěchy, a změny žádné.
OP:
Je to způsobené mediálním obrazem boxu u nás. Lidé si myslí, že box je jako wrestling, kde je vše domluvené, nečisté. Což ale není pravda. Je to jenom sport, ke kterému nějaká show patří. Právě ta odděluje profibox od amatérského boxu.

LUKÁŠ KONEČNÝ

Boxer Lukáš Konečný.
Věk:
32 let
Výška: 173 cm
Váha: lehká střední, do 69,9 kg
Přezdívka: Chirurg Největší úspěch: mistr Evropy EBU
Profesionální bilance: 46 výher (22 k.o.) – 3 porážky
Největší zbraň v ringu: Údery na žebra, několika soupeřům je během zápasu dokázal zlomit.
Zajímavost: Boxovat začal v osmi letech. Nelze se tomu divit – jeho otec je sám bývalý špičkový amatérský boxer, nyní působí jako trenér. První medaili získal Konečný již před čtrnácti lety, když se coby osmnáctiletý nezkušený mladík stal vicemistrem Evropy.

RK: Když jsem boxoval v roce 2008 v Itálii o titul mistra světa, tak si Italové za přenos řekli asi o dvacet tisíc eur. Určitě by šli dolů. Ale Česká televize jim nabídla zhruba tři a půl tisíce. Je jasné, že se nedomluvili, navíc se nám Italové těžce vysmáli, a to i mně. V zahraničí to berou tak, že když nemá zájem televize, tak ten borec asi není tak dobrý.

LN A to se bavíme o souboji o titul mistra světa jedné ze čtyř nejprestižnějších organizací.
LK:
Přesně. Ono i těch dvacet tisíc je docela málo, ale tři a půl tisíce? Je jasné, že za takové peníze práva nepustí a raději je oželí. Je to škoda. Ještě pochopím, kdyby český boxer o titul mistra světa boxoval každý den. O. k., koupíme to příště, bude to levnější. Ale když ty duely byly v novodobé historii dva, tak je to trošku ostuda (ve stejném roce sporně prohrál titul mistra světa i Lukáš Konečný se Sergejem Dzinzirukem – pozn. red.). Především pro veřejnoprávní televizi. Vysílají golfy a podobné kraviny, na které kouká stejně jen pár lidí, kteří to dělají. Jsou to několikahodinové přenosy, ale do hodiny z boxerského galavečera se jim nechce. Přitom by měl box podle mě větší diváckou odezvu (před dvěma týdny hodinový přenos z galavečera na Podvinném mlýně sledovalo 107 tisíc lidí a na programu ČT4 to byl nejsledovanější pořad dne – pozn. red.).

LN Co ještě můžete vy tři udělat pro větší zájem o profesionální box u nás?
OP:
Veřejnou sbírku. (směje se)
LK: Hodně záleží i na našich manažerech, co nám budou házet za soupeře. Velcí soupeři stojí i velké peníze. Na galavečer s titulovým zápasem musíte všem všechno platit. Pokud se ale povede galavečer jako ten poslední, jsme na dobré cestě. Momentálně jsme tam ukázali to nejlepší, co u nás lze.

LN Jak byste děti a jejich rodiče nalákali k boxu?
RK:
Není to jako hokej nebo tenis, kdy musí dítě začít v pěti šesti letech. Já začal boxovat v patnácti. Když dítě přijde ve dvanácti třinácti letech, bohatě to stačí. Box má oproti jiným sportům výhodu ve všestrannosti. V tom je asi jeho největší kouzlo.

ONDŘEJ PÁLA

Boxer Ondřej Pála.
Věk:
26 let
Výška: 190 cm
Váha: těžká, 104 kg
Největší úspěch: mezinárodní titul pro východní Evropu, Asii a Oceánii organizace WBA
Profesionální bilance: 28 výher (20 k.o.) – 2 porážky
Největší zbraň v ringu: Rychlost a technika. Soupeře nejprve oťukává a poté zničí, 20 z 28 vítězných duelů ukončil před limitem.
Zajímavost: Jako mladý závodně plaval, k boxu se dostal v patnácti letech. Miluje jízdu na snowboardu. V listopadu se stal na soustředění sparingpartnerem světové jedničky a mistra světa Vladimira Klička.

LK: Dá se začínat i dřív než v patnácti, ale nesmí se to přehánět. Trénink je třeba brát formou hry, nelze kluky postavit hned do ringu a nechat je mlátit se do hlavy. Box je skvělý sport právě díky té všestrannosti. Rozvíjí vytrvalost, odolnost, dynamiku, posiluje psychiku a samozřejmě i fyzičku. Dobrý boxer je připravený i pro život. Teď nemyslím, že někoho zbije, ale je psychicky odolný, není závislý na druhých, dokáže se o sebe postarat.

LN Co vám vlastně řekli rodiče, když jste přišli s tím, že chcete boxovat?
LK:
Byli s tím smíření (otec Lukáše byl špičkovým boxerem, nyní je trenérem – pozn. red.), ale nechtěli, abych začínal v osmi. Takže mě dali na fotbal, hrál jsem třeba s Jirkou Jarošíkem. Zkoušel jsem judo, hokej, plavání, ale žádná sláva, takže jsem se obloukem vrátil k boxu.
OP: Naši moc rádi nebyli, pak se to ale otočilo. Podporují mě a jsou mými největšími fanoušky.
RK: Já chtěl boxovat, ale ne a ne naše přesvědčit. Hrál jsem hokej, dělal další sporty, až jednou rodiče jeli na dovolenou, já se v patnácti přihlásil na box, a bylo to. Pak ještě přišel trenér, že bych mohl být dobrý, a rodiče definitivně ustoupili.
OP: Podle mě je to přirozený strach o dítě a je jedno, jaký sport děláš. U boxu je to samozřejmě specifické. Ale přijdou první úspěchy, a rodiče jsou hrdí. Hlavně říkám: podívejte se na fotbalisty, hokejisty, lyžaře, co mají za zranění, a pak na mě. Nikdy nic vážného.

LN A co vás k boxu přitáhlo?
OP:
Odmala se znám s Ondrou Hutníkem (elitní český thaiboxer a mistr světa – pozn. red.), tak díky němu. Zkusil jsem to a už u boxu zůstal.
RK: Myslím, že to bylo díky filmům Rocky a Pěsti ve tmě. LK: Já to měl jednoduché, otec byl boxer a policajt, chtěl jsem být po něm. (usmívá se)

LN Co hledat za tím, že u nás mají boxeři špatnou pověst?
RK:
Nevím, vždycky to tak bylo a asi to tak bohužel i zůstane.
LK: Myslím, že to říkají lidé, kteří box neznají a nerozumí mu.

Čeští boxeři. (Zleva: Pála, Kraj, Konečný).

LN Hodně lidí si spojuje boxery a jiné zápasníky s vyhazovači na diskotékách a podobně. S blázny, kteří rádi mlátí lidi…
OP:
Kdo jiný by ale měl dělat ochranku nebo vyhazovače? Kluk, který dělá aerobik, bude dělat kondičního trenéra, my tohle. Ale to neznamená, že někoho zbiju. Lidi nás mají blázny, ale není to tak. RK: Je to bohužel jen kvůli pár magorům, kteří prostě magory budou, i kdyby dělali cokoliv jiného.
LK: K našemu sportu se hlásí spousta rváčů, bláznů, kteří se chlubí tím, že boxují. A i když je jich malé procento, tak nám bohužel nedělají dobrou reklamu.
RK: Na druhou stranu může box takovým i pomoci, pokud mají dobrého kouče. Pouličního rváče naučí disciplíně, ale musí sám chtít. A musí mít hlavu v pořádku. Vztek a okolní vlivy se naopak v ringu, kde se boxuje podle taktiky a pravidel, obrátí proti tobě. Právě proto velká část takových šílenců a magorů dlouho nevydrží.

LN Je tedy pro boxera lepší být kliďas než pruďas?
LK:
Určitě kliďas. Ne flegmatik, ale určitě ne blázen. RK: Agresivní kliďas. (směje se)

LN A teď z jiného soudku, kterého sportovce kromě boxerů obdivujete?
RK:
Federera. To je borec. Mám rád tenis, sám jsem ho začal hrát. A hrozně se mi líbí, jak Federer válí. To je pan sportovec. Kliďas, není hloupý, působí vyrovnaně a dokázal toho strašně moc.
LK: Obdivuju desetibojaře nebo třeba Martinu Sáblíkovou. Fandím ale všem českým sportovcům.
OP: Mně se líbí kromě špičkových výkonů i to, když ten sportovec zůstává svůj. Taková přirozená skromnost. Týká se to Martiny Sáblíkové nebo Jardy Jágra. Mohli by frajeřit, ale neudělají to.

LN Když jste zmínili Sáblíkovou, nežárlíte na ni trochu, že takový malý sport má proti boxu mnohem více prostoru v médiích a těší se větší popularitě?
LK:
Já bych to takhle nedělil. Je to podle mě především o osobnosti než o tom samotném sportu. A Martina osobností je. Takže nemám důvod žárlit nebo jí něco závidět.

LN Sáblíková je mistryní světa. Kdo podle vás bude prvním profesionálním českým boxerským světovým šampionem?
RK:
No, já už jím asi nebudu. Škoda. (usmívá se)
LK: Dobrá otázka. Asi já. (směje se) Ne, vážně. Jestli to nebude někdo z nás (ukazuje na sebe a Ondru Pálu), tak nevím. Myslím, že za námi je momentálně hodně velká propast. Protože i když by teď někdo vyskočil mezi amatéry, někdo hodně dobrý, a šel mezi profesionály, tak to trvá tak pět až šest let, než se prokouše k titulovému zápasu. A to je strašně dlouhá doba.