Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ANALÝZA: Basketbalový šampionát očaroval příběh o české Popelce

Sport

  9:20
PRAHA - Říká se jim zlatá generace a svému jménu dostály. I když na mistrovství světa v České republice na absolutní vrchol reprezentační tým českých basketbalistek v čele s Hanou Horákovou, Evou Vítečkovou, Ivanou Večeřovou či Janou Veselou nedosáhl.

Česko - USA (České vicemistryně světa v basketbalu žen) foto: ČTK

Přesto se na jeho jízdu do finále turnaje před bouřícími tribunami v Karlových Varech bude vzpomínat asi na víc, než na suverénní a nekompromisní jízdu "chladného" amerického souboru už za osmým titulem.

DÁLE ČTĚTE

Tým pečlivě budovaný osm let, u jehož hvězdných začátků stál trenér Jan Bobrovský, se už na evropských šampionátech v roce 2003 a 2005 zaskvěl stříbrem a zlatem, nyní na světovém šampionátu na domácí palubovce zažil svůj vrchol. V pravý čas, protože řada hráček zřejmě v národním týmu skončí a tým čeká generační obměna. "Bude mi to hrozně líto, ale takový je prostě sport, jedna generace končí, někdo nový přichází," uvedla kanonýrka Eva Vítečková.

ČESKÉ VYSVĚDČENÍ

JEDNIČKA:
Hana Horáková - Kapitánka týmu a obrovská osobnost na hřišti i v kabině. Žádný míč, žádný výsledek pro ni nebyl ztracený. Nad jejími krádežemi míčů soupeřkám a doskoky pod oběma košy s o hlavu vyššími soupeřkami žasli fanoušci i spoluhráčky.

Eva Vítečková - Její zlatá ruka dlouho nemohla najít ten spravný cit. Základní skupinou se protrápila. Ale od zápasu s Korejkami to byla zase ta stará Vítečková. Nejlepší střelkyně týmu, její trojka z prodloužení semifinále s Běloruskami byla klíčová. Na turnaji proměnila všech 26 trestných hodů!

Ivana Večeřová - Stejně jako Vítečková se v základní skupině trápila, její výkony gradovaly v play off. Vedle Horákové největší bojovnice týmu, stíhala vše. Hned po finále oznámila reprezentační konec.

Jana Veselá - Vyhrála ženskou WNBA a spěchala domů na MS. A únava na ni nebyla znát. Obrovská bojovice. Spoluhráčky i trenér se shodují, že její zranění v úvodu finále duel s USA ovlivnil. Chyběla.

DVOJKA:
Petra Kulichová - Dlouho se trápila, nešlo jí to. Střelba? Mizerná. Jenže poté dostala šanci v základu v posledním zápase osmifinálové skupiny s Brazilkami a rozehrála se k výtečnému výkonu, který ji nastartoval. Zářila také ve čtvrtfinále s Australankami.

Ilona Burgrová - Pro české fanoušky neznámá hráčka, která ale ve většině zápasů vládla pod oběma koši. S Kulichovou se ve čtvrtfinále podělila o hlídání obryně Cambageové. Příslib do dalších let.

Edita Šujanová - Další překvapení. Zářila v základní skupině s Japonskem, když se zbytku týmu nedařilo. Vždy, když byla na hřišti, bylo to cítit. Její energie je ale občas pro ní největší soupeřkou. Potřebuje ještě "vyzrát". Čeká ji velká budoucnost.

Kateřina Elhotová - Benjamínek týmů a česká "misska" většinu zápasů začínála v základní skupině. Nechybí jí drzost a umění s míčem. Potřebuje ale také ještě vyzrát. Trápila ji nevyrovnaná střelba a občas zbytečné ztráty míčů.

Michaela Ferančíková - Obrovsky důležitý článek týmu, přestože byla náhradnicí. Kdykoliv ale na ní kouč Blažek ukázal, aby šla na hřiště, nezklamala. Prodala své zkušenosti. Pokud byla na lavičce, neustále povzbuzovala spoluhráčky.

DVĚ MÍNUS:
Tereza Pecková - Zazářila v přípravě proti Američankám a zvládla svou roli také ve finálovém boji. S rolí náhradnice se popasovala skvěle.

Veronika Bortelová - Náhradnice neúnavné kapitánky Horákové. Pokud si potřebovala česká tahounka odpočinout, dokázala ji zastoupit, i když občas zbytečně ztrácela míče, především ve skupinách, kdy se nedařilo celému týmu.

Markéta Bednářová - Další náhradnice, která nezklamala. Narozdíl od Bortelové či Ferančíkové se ale především snažila nekazit, do ničeho velkého se nepouštěla. Svou roli zvládla.

(Hodnocení je jako ve škole - Jednička je nejlepší výkon, pětka nejhorší)

Hned po nedělním finále se rozloučila s reprezentací pivotka Večeřová, podobně možná přemýšlejí i Horáková, nejužitečnější hráčka MS, Michaela Ferančíková či Markéta Bednářová. Tedy všechno hráčky, které dlouho tvořily jádro týmu. "Třeba osobnost typu Machule (Horákové) je nenahraditelná," řekla Vítečková.

České stříbro, to je možná jedno z největších překvapení vrcholných basketbalových turnajů celé historie. "Kdybych to holkám řekl v červenci, že dojdeme až do finále, asi by se po sobě tak divně koukly a zavolaly bílý vůz, abych byl někam umístěný...," prohlásil před bitvou s USA výstižně kouč Lubor Blažek.

"Ale sen se stal skutečností. Toto stříbro pro mě má hodnotu zlaté medaile," prohlásil už po finále, když jím ještě cloumaly dojmy po životním zážitku. Češky na šampionátu doslova šokovaly. V kontrastu s jejich desátým místem na loňském mistrovství Evropy vypadá jejich představení až neuvěřitelně. Ale jejich nevídaný vzestup má i logický základ.

V první řadě se po roční odmlce vrátily do týmu sebevědomé tahounky Horáková s Večeřovou, bez nichž loni reprezentace na ME v Lotyšsku neměla kuráž a trápila se. Po mateřské pauze vidina domácího MS přiměla ke comebacku i Ferančíkovou, nenápadnou hráčku, ale důležitý "tmel" družstva a celé afmosféry. Celé trio dodalo týmu mnoho potřebných zkušeností.

Tým na šampionátu citlivě složil i Blažek, který byl dlouho asistentem Bobrovského a všechny hráčky v minulosti už dokonale poznal. Největší díl odpovědnosti naložil na Horákovou a ta mu důvěru na šampionátu mnohokrát splatila svými heroickými výkony. Bez nich by Češky nemohly pomýšlet na stříbrný sen, jak často na konci MS tvrdily. "Je to lídr, který má obrovskou a lidskou autoritu. A je ideální, když je neviditelný a vnímaný všemi přirozeně a nenásilně," chválil Blažek Horákovou.

Všechny hráčky si nyní pochvalovaly i skvělou atmosféru v týmu, což prý reprezentaci na konci Bobrovského éry chybělo. Blažkovi vyšla sázka i na dlouhou přípravu, hráčky spolu byly kromě tří týdnů v červenci stále pohromadě, čímž utužily partu. Bylo znát, že i lavička při zápasech žila s týmem na hřišti. "Vztahy mezi lidmi, to je naprostý základ všeho," nastínil svoji filozofii Blažek, který v porovnání s Bobrovským sázel třeba na větší rotaci kádru a vytížení většího počtu hráček.

Češkám se na turnaji všechno ideálně "sešlo". Blažek měl k dispozici všechny opory, které hnala dopředu motivace vytáhnout se před domácím publikem při jejich možná poslední velké akci. Turnajem hráčky prošly také bez výrazných zdravotních komplikací, vydržely i nevídaný zápřah devíti zápasů v jedenácti dnech, k čemuž podle Blažka pomohla právě kvalitní letní příprava.

V kombinaci s nevídanou diváckou podporou se pak bojující tým nadechl k velkému představení. "Kdybychom nehráli doma, tak stříbro nemáme," prohlásila Vítečková a připomněla, jak družstvo těžilo z výhody svého prostředí. Český tým na šampionátu prokázal velkou psychickou odolnost. V základní skupině sice po vyrovnaném souboji padl s Ruskem a v osmifinále pak se Španělskem, ale před čtvrtfinále se nezalekl souboje s Austrálií.

Právě duel s obhájkyněmi titulu byl možná vrcholem celého turnaje, nevídaná česká ofenzivní smršť a vítězství v celé zemi definitivně rozpoutaly dlouhé roky spící basketbalovou euforii, kterou přiživilo i vydřené semifinálové vítězství nad Běloruskem. "Je bezvadné, že v obou klíčových zápasech to naše družstvo mělo nahnuté, ale ani jednou nepropadlo panice, ani jednou nezačalo dělat nějaké chyby. To znamená duševní sílu," všiml si i český prezident Václav Klaus, čestný host mistrovství a v minulosti také ligový basketbalista.

Češky už ani nesmutnily nad tím, když je ve finále porazily o 20 bodů Američanky, tým nabitý hvězdami první kategorie, který se při mistrovství nacházel v jiném výkonnostním patře než zbytek pole. "Tahle stříbrná medaile pro mě má cenu zlata," radoval se po finále kouč Blažek. Jemu i hráčkám zřejmě do konce života bude přebíhat mráz po zádech při vzpomínce na atmosféru během zápasů a hlavně v závěru finále.

Česko - USA (stříbrné Češky).

Kouč Blažek možná skončí

Basketbalistky si teď přejí jediné: aby jejich počin na mistrovství nezůstal bez odezvy a jejich příběh přilákal malé následovníky. "Budu rád, když talenty přijdou do hal a budou chtít dohnat své vzory. Mají jich po mistrovství dost - třeba Hanu Horákovou, Evžu Vítečkovou," uvedl Blažek. Ani u něj není jisté, jestli u reprezentace, kde měl smlouvu jen do konce mistrovství, vydrží. Rozhodnout se má v nejbližších dnech.

Ať u týmu Blažek zůstane, nebo jej převezme nový lodivod, jeho výchozí pozice nemusí být beznadějná. I když by reprezentace ztratila své dlouholeté opory, družstvo potenciál má. Na vrcholu sil jsou střelkyně Vítečková, křídelní hráčka Jana Veselá či pivotky Petra Kulichová s Ilonou Burgrovou. Velkou budoucnost před sebou zřejmě má nadějná kanonýrka Kateřina Elhotová, turnaj ukázal i to, jaké schopnosti má "neokoukaná" Edita Šujanová.

Česko - USA (České vicemistryně světa v basketbalu žen se srdcem od fanoušků)

Jisté je i to, že hráčky po šokujícím úspěchu na MS mají na co navazovat. A překonávat takovou laťku bude složité. "Lidi teď budou namlsaní," uvědomovala si Vítečková. Mistrovství Evropy v příštím roce, kde se bude bojovat o účast na olympiádě v roce 2012, o šancích nového týmu napoví hodně.

Autoři: ,