Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Češky se rvaly, ale ve finále na neporažené Američanky nestačily

Sport

  19:40aktualizováno  21:40
KARLOVY VARY/PRAHA - Rozjeté české basketbalistky narazily do amerického obra. Ve finále 16. mistrovství světa Češky jednoznačně prohrály s favorizovanými Spojenými státy 69:89. Český tým, který se do boje o zlato dostal po 39 letech, získal stříbro, v což před začátkem šampionátu prakticky nikdo nevěřil.

Česko - USA (česká radost). foto: ČTK

Amerika byla před finále jasným favoritem, ale Češky v play off MS provázela nekonečná euforie, které je včetně fantastických fanoušků hnala dopředu. A kouč americké reprezentace dobře věděl, že jeho výběr nečeká nic lehkého. 

"Finále nebude jednoduché, Češky hrají na úspěšné vlně, dávají do hry hodně emocí, mají za sebou halu plnou fanoušků, kteří je milují. A co pro ně může být hezčího, než hrát finále mistrovství světa doma proti Spojeným státům," řekl před finále trenér USA Geno Auriemma.

České basketbalistky se výběru USA, který na mistrovství světa prohrál od roku 1986 jen dvě utkání, nezalekly a před bouřící vyprodanou halou a před zraky prezidenta Václava Klause držely s favoritem krok. "Škoda že se nehrálo jen na jeden poločas, ten se nám povedl," řekla Petra Kulichová po finále.

Hala ale ztichla hned v první minutě, když při urputné defenzívě se snažila soupeřku ubránit Jana Veselá, ale při jednom ze soubojů narazila do své spoluhráčky. Bohužel, tento moment byl pro Veselou posledním ve finálovém klání.

Česko - USA (prezident Klaus).

Ve druhé čtvrtině Američanky začaly plnit roli favoritek a zvýšily svůj náskok na deset bodů. "Škoda chyb na začátku druhé půle, kdy nám utekly," řekla Eva Vítečková. Český výběr se do utkání zpátky dostal díky těm nejpovolanějším. Nejprve třemi body pomohla kapitánka Horáková, posléze přispěla i úspěšná střelkyně Vítečková.

Ještě na začátku třetí části hry se Češky dostaly na rozdíl pouhých tří bodů, ale to bylo vše. Pak přišla série chyb, zkažených přihrávek a Američanky vše nemilosrdně ztrestaly. Ve chvíli, kdy české basketbalistky znovu zabraly, prohrávaly už o 20 bodů a o osudu zápasu bylo prakticky rozhodnuto. Amerika si šla za svým zlatým snem téměř bezchybně a žádné výraznější snížení už nedovolila.

Česko - USA (vítězné Američanky).

V poslední části už si Američanky hlídaly náskok a po závěru se mohly radovat ze zlatého triumfu. Nejcennější kov získaly hráčky Spojených států po osmi letech. "Výhrou se končí lépe. Sice jsme myslely, že bychom třeba Američanky mohly potrápit ještě trochu víc, ale doplatily jsme na několik chyb. Stejně jsme šťastné," uvedla Vítečková.

Stříbrným Češkám i přes porážku aplaudovala narvaná karlovarská KV aréna, jde o poslední medaili za posledních pětatřicet let! Navíc kapitánka českého výběru Hana Horáková získala cenu MVP (nejlepší hráčka MS) - VÍCE ZDE

Bronz si z Česka odvážejí Španělky, které porazily v zápase o třetí místo Bělorusky 77:68.

Autoři: ,