Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armstrong se za doping stydí, prý ale neuplácel

Sport

  6:56
WASHINGTON - Bývalý hvězdný cyklista Lance Armstrong se stydí za to, že celou kariéru dopoval. Řekl to v druhém díle televizního rozhovoru s Oprah Winfreyovou. V pátečním pořadu ovšem popřel, že se pokoušel uplácet Americkou antidopingovou agenturu, jak je obviňován. Vyjádřil také přání, aby jednou mohl alespoň běžet maraton.

Armstrongův syn se snaží dosáhnout na otcovu trofej. foto: ČTK

"Stydím se za to, co jsem dělal. Je to hnusná věc," řekl viditelně nervózní Armstrong. Potvrdil také, že když musel opustit nadaci Livestrong pomáhající nemocným rakovinou a jejich rodinám, kterou před 16 lety založil, byl to pro něj "moment nejhlubšího ponížení".

Závodit by chtěl dál

Jedenačtyřicetiletý cyklista také připustil, že by chtěl znovu závodit, i když dostal doživotní distanc v cyklistice. Právě tato touha jej prý přiměla k doznání. "Jsem závodník. To jsem dělal celý život. Velmi rád trénuji. Velmi rád jezdím," prohlásil. Armstrong však vyjádřil naději, že jeho doživotní trest jednou bude zmírněn.

"Už se nebudu účastnit Tour de France, ale je řada jiných věcí, které bych rád dělal a nemohu. Jestli bych rád běžel chicagský maraton, až mi bude 50, kdyby byla možnost? To bych rád. A nemohu," zalitoval sportovec. Jeho distanc se totiž zatím vztahuje i na triatlon či dálkové běhy, tedy další jeho oblíbené disciplíny.

Tvrdý trest

"Zasloužím si být potrestán, ale nemyslím si, že si zasloužím trest smrti," dodal v nadsázce. Texasan však také upozornil, že trest, který mu Americká antidopingová agentura udělila, je mnohem tvrdší než sankce vůči jiným přiznaným hříšníkům, kteří dostali mírnější tresty díky tomu, že svědčili proti němu. "Neříkám, že není spravedlivý, říkám, že je odlišný," konstatoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Winfreyová se jej rovněž ptala na tvrzení šéfa antidopingové agentury Travise Tygarta, podle něhož cyklista agentuře nabízel asi čtvrt milionu dolarů. "Ne, to není pravda," opáčil Armstrong.

Sledovanost Oprah

První díl exkluzivního rozhovoru sledovalo podle agentury Reuters 3,2 milionu Američanů, což je druhá nejvyšší sledovanost za dobu působení televizního kanálu OWN (Oprah Winfrey Network), který talkshow Oprah Winfreyové vysílá.

Nejvíc měl host slavné moderátorky slzy na krajíčku, když hovořil o tom, jak se k dopingu přiznal dětem. "Řekl jsem (synovi) Lukeovi: 'Už mě neobhajuj... jenom řekni, že tatínek toho lituje'," svěřil se cyklista.

Armmstrong se k dopingu poprvé přiznal už v prvním díle rozhovoru, vysílaném v noci na pátek. Uvedl, že podváděl i při všech sedmi svých triumfech v proslulém závodu Tour de France. Něco takového přitom dlouhá léta předtím popíral. Armstrong o tituly již před časem přišel. Dnes řekl, že přišel o zhruba 75 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) v důsledku toho, že jej loni opustili sponzoři.

Bez dopingu to nejde, říká Armstrong

Za důvod, proč užíval zakázané látky, označil v prvním díle "bezohlednou" touhu po vítězství. Bez dopingu podle něj nelze na Tour de France uspět. Připustil, že jeho přiznání přichází pozdě. Připustil také, že v minulosti šikanoval lidi včetně dalších cyklistů, kteří na jeho dopování upozorňovali.

Zfilmování cyklistových lží

Podle Reuters filmové společnosti Paramount Pictures a Bad Robot koupily práva na zfilmování chystané knihy o Armstrongově pádu. Knihu Cycle of Lies: The Fall of Lance Armstrong (Koloběh lží: Pád Lance Armstronga) napsala reportérka New York Times Juliet Macurová.

Sportovec si v minulosti kromě úspěchů na trati získal srdce fanoušků po celém světě i díky úspěšnému boji s rakovinou varlat. Proslul ale také jako člověk, který je ochotný zničit kariéry a životy lidí, kteří jeho sportovní výkony uváděli v pochybnost. Bývalou masérku svého týmu Postal Service Emmu O'Reillyovou například označil za prostitutku a alkoholičku.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat