Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Armstrong se za doping stydí, prý ale neuplácel

Armstrongův syn se snaží dosáhnout na otcovu trofej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armstrongův syn se snaží dosáhnout na otcovu trofej. | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalý hvězdný cyklista Lance Armstrong se stydí za to, že celou kariéru dopoval. Řekl to v druhém díle televizního rozhovoru s Oprah Winfreyovou. V pátečním pořadu ovšem popřel, že se pokoušel uplácet Americkou antidopingovou agenturu, jak je obviňován. Vyjádřil také přání, aby jednou mohl alespoň běžet maraton.

"Stydím se za to, co jsem dělal. Je to hnusná věc," řekl viditelně nervózní Armstrong. Potvrdil také, že když musel opustit nadaci Livestrong pomáhající nemocným rakovinou a jejich rodinám, kterou před 16 lety založil, byl to pro něj "moment nejhlubšího ponížení".

Závodit by chtěl dál

Jedenačtyřicetiletý cyklista také připustil, že by chtěl znovu závodit, i když dostal doživotní distanc v cyklistice. Právě tato touha jej prý přiměla k doznání. "Jsem závodník. To jsem dělal celý život. Velmi rád trénuji. Velmi rád jezdím," prohlásil. Armstrong však vyjádřil naději, že jeho doživotní trest jednou bude zmírněn.

"Už se nebudu účastnit Tour de France, ale je řada jiných věcí, které bych rád dělal a nemohu. Jestli bych rád běžel chicagský maraton, až mi bude 50, kdyby byla možnost? To bych rád. A nemohu," zalitoval sportovec. Jeho distanc se totiž zatím vztahuje i na triatlon či dálkové běhy, tedy další jeho oblíbené disciplíny.

Tvrdý trest

"Zasloužím si být potrestán, ale nemyslím si, že si zasloužím trest smrti," dodal v nadsázce. Texasan však také upozornil, že trest, který mu Americká antidopingová agentura udělila, je mnohem tvrdší než sankce vůči jiným přiznaným hříšníkům, kteří dostali mírnější tresty díky tomu, že svědčili proti němu. "Neříkám, že není spravedlivý, říkám, že je odlišný," konstatoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Winfreyová se jej rovněž ptala na tvrzení šéfa antidopingové agentury Travise Tygarta, podle něhož cyklista agentuře nabízel asi čtvrt milionu dolarů. "Ne, to není pravda," opáčil Armstrong.

Sledovanost Oprah

První díl exkluzivního rozhovoru sledovalo podle agentury Reuters 3,2 milionu Američanů, což je druhá nejvyšší sledovanost za dobu působení televizního kanálu OWN (Oprah Winfrey Network), který talkshow Oprah Winfreyové vysílá.

Nejvíc měl host slavné moderátorky slzy na krajíčku, když hovořil o tom, jak se k dopingu přiznal dětem. "Řekl jsem (synovi) Lukeovi: 'Už mě neobhajuj... jenom řekni, že tatínek toho lituje'," svěřil se cyklista.

Armmstrong se k dopingu poprvé přiznal už v prvním díle rozhovoru, vysílaném v noci na pátek. Uvedl, že podváděl i při všech sedmi svých triumfech v proslulém závodu Tour de France. Něco takového přitom dlouhá léta předtím popíral. Armstrong o tituly již před časem přišel. Dnes řekl, že přišel o zhruba 75 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) v důsledku toho, že jej loni opustili sponzoři.

Bez dopingu to nejde, říká Armstrong

Za důvod, proč užíval zakázané látky, označil v prvním díle "bezohlednou" touhu po vítězství. Bez dopingu podle něj nelze na Tour de France uspět. Připustil, že jeho přiznání přichází pozdě. Připustil také, že v minulosti šikanoval lidi včetně dalších cyklistů, kteří na jeho dopování upozorňovali.

Zfilmování cyklistových lží

Podle Reuters filmové společnosti Paramount Pictures a Bad Robot koupily práva na zfilmování chystané knihy o Armstrongově pádu. Knihu Cycle of Lies: The Fall of Lance Armstrong (Koloběh lží: Pád Lance Armstronga) napsala reportérka New York Times Juliet Macurová.

Sportovec si v minulosti kromě úspěchů na trati získal srdce fanoušků po celém světě i díky úspěšnému boji s rakovinou varlat. Proslul ale také jako člověk, který je ochotný zničit kariéry a životy lidí, kteří jeho sportovní výkony uváděli v pochybnost. Bývalou masérku svého týmu Postal Service Emmu O'Reillyovou například označil za prostitutku a alkoholičku.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...