Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USADA touží po Armstrongově výpovědi pod přísahou

Australian Open

  14:17
NEW YORK - Přiznání Lance Armstronga k dopingu v televizním pořadu moderátorky Oprah Winfreyové může být krokem k očištění celé cyklistiky. Věří v to zástupci Americké antidopingové agentury USADA, kteří by nyní jednačtyřicetiletého Texasana rádi vyslechli. USADA doufá, že to, čeho se dočkali diváci po celém světě prostřednictvím televizního přenosu, zazní z Armstrongových úst ještě jednou - pod přísahou.

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong foto: ČTK

"Lance Armstrong konečně připustil, že jeho cyklistická kariéra byla postavena na mocné kombinaci dopingu a lži," uvedl šéf USADA Travis Tygart po televizní show, jejíž druhá část bude odvysílána v noci na sobotu SEČ. "Jeho přiznání, že v průběhu své kariéry dopoval, je jen malým krokem správným směrem," podotkl Tygart. "Ale pokud je upřímný v touze po nápravě svých chyb z minulosti, bude vypovídat o plném dosahu svých dopingových aktivit," věří Tygart.

K TÉMATU

"Cyklistiku miluju a vím, že lidé mě vidí jako někoho, kdo tento sport zneuctil," připustil v rozhovoru Armstrong. "Kdybych mohl, pokud by tu bylo něco takového jako 'komise pravdy a usmíření' a já bych byl pozván, budu prvním, kdo do těch dveří vejde," uvedl Armstrong. "Je to důležitý krok směrem k napravení škod v cyklistice, které spáchal," konstatoval Pat McQuaid, prezident Mezinárodní cyklistické unie UCI, která čelí obviněním, že o Armstrongově dopingu věděla a kryla ho.

Armstrong v interview uvedl, že že neměl pocit, že podvádí, když vítězil na Tour s pomocí dopingu. Dopovat mu prý přišlo stejně samozřejmé jako nafukovat galusky a doplňovat vodu do lahví. "Mýlil se. Podváděl a pro jeho jednání není omluvy. Bere mu to jakoukoliv důvěryhodnost," řekl prezident Světové antidopingové agentury WADA John Fahey. O

Organizátoři Tour de France se nebojí, že by přiznání závod poškodilo

Organizátoři Tour de France se nebojí, že by Armstrongovo přiznání jejich závod poškodilo. "Nepřítelem je doping, ne cyklistika. A určitě ne Tour de France. Od roku 1904 se musela Tour vyrovnat s řadou problémů, ale příznivci i potom vždycky lemovali trať," uvedl ředitel závodu Christian Prudhomme. Kvůli aféře amerického jezdce, jenž přišel o všech sedm titulů z Tour a dostal doživotní zákaz startů, zřejmě Tour nehrozí ani ztráta sponzorů.

Automobilka Škoda, která patří mezi velké partnery závodu, hodlá v podpoře pokračovat. "Díky Tour vidí každoročně naši značku i naše modely miliardové publikum po celém světě. To je jeden z důvodů, proč jsme začali Tour de France podporovat a proč tomu tak bude i v budoucnu," sdělil Vítězslav Pelc z tiskového oddělení Škoda Auto. Mezinárodní olympijský výbor, který odebral Armstrongovi bronzovou medaili z časovky na hrách v Sydney 2000, Američana vyzval, aby poskytl všechny důkazy a ukončil "tuto temnou epizodu".

"Abychom se mohli pohnout dál silnější a čistší," uvedl MOV. "Podvedl úplně každého na celé planetě, včetně nás," prohlásil bývalý australský spurtér Robbie McEwen, vítěz 12 etap na Tour de France. Zdůraznil, že Armstrongovi nikdy nepromine. "Jako každý jsme i my chtěli věřit, že Tour byla čistá. Všichni jsme tam v horách trpěli a člověk si chtěl myslet, že on (Armstrong) pouze pracoval a trénoval ještě více než my ostatní," řekl McEwen a zcela odmítl jakékoliv Armstrongovy omluvy.

"Problém těchhle lidí je, že si myslí, že to dělá každý. A proto to musí dělat také. Ve skutečnosti ale nikdo další nic takového nedělá," uvedl McEwen. Armstronga odsoudila i světová tenisová jednička Novak Djokovič. "Za své lži by měl trpět dlouhá léta," prohlásil Srb po dnešní výhře nad Radkem Štěpánkem na Australian Open. "Ztratil jsem hodně víry v cyklistiku. Je ostudou pro sport mít v něm někoho takového.

"Armstrong zničil každého, kdo byl v cyklistice úspěšný"

Podvedl všechny lidi na světě svou kariérou, i svým životním příběhem," připomněl Djokovič Armstrongovu gloriolu neporazitelného šampiona, který překonal rakovinu varlat. Armstrongova slova o tom, že k vítězstvím doping potřeboval, naštvala jeho krajana Grega LeMonda. Podle trojnásobného vítěze Tour de France let 1986, 1989 a 1990 neoprávněně ubírají na lesku ostatním šampionům. "Armstrong zničil každého, kdo byl v cyklistice úspěšný. Štve mě, když slyším, že nemůžete Tour vyhrát bez dopingu," řekl pro cyclingnews.com.

LeMond prohlásil, že Armstrong by bez dopingu nemohl Tour nikdy vyhrát, protože byl jen průměrně talentovaný. "Kdyby dal Floydu Landisovi a Tyleru Hamiltonovi stejné věci, co sám používal, nikdy by Tour nevyhrál. Porazili by ho," uvedl s odkazem na dva jiné dopingové hříšníky. Armstrongův bývalý týmový kolega ze stáje Motorola Phil Anderson přiznal zklamání z toho, co v pořadu zaznělo, byť připustil, že je dobré konečně slyšet přiznání od Armstronga samotného.

"Nebylo to, co jsem očekával. Zatím prostě nevytáhl nic z klobouku. Nebylo tam nic, co by už předtím neuniklo do světa, nebo co bychom se nedočetli v Hamiltonově knize. Možná tedy zítra," řekl Anderson. Kromě Armstronga šlo o významný okamžik kariéry i pro osmapadesátiletou moderátorku Winfreyovou.

Její současný profesní kousek je přirovnáván k roku 1993, kdy přesvědčila k rozhovoru zpěváka Michaela Jacksona, jenž předtím 14 let televizní rozhovory odmítal. Tehdy sledovalo její show přibližně 90 milionů lidí. Také tentokrát šlo o desítky milionů diváků, kteří měli i prostřednictvím internetu možnost sledovat Armstrongovo přiznání ve 140 zemích světa.

Tisk: Armstrong se přiznal, ale lítost neprojevil

Přiznal se, ale bez známek lítosti, komentuje zahraniční tisk vystoupení bývalého cyklisty Lance Armstronga v televizním pořadu Oprah Winfreyové. V něm potvrdil, že si k sedmi triumfům na Tour de France pomohl dopingem. "Armstrong se sice přiznal, ale ničeho nelitoval. Chladnokrevně, vypočítavě, cynicky," napsal italský list La Repubblica.

Washington Post konstatoval, že Armstrong to přiznal bez slz a větších emocí. New York Times míní, že vždy sebevědomý Texasan přece jen ztratil svůj ledový klid, když se několikrát zadrhl, vypadal nervózně a polykal naprázdno.

Podle britského listu Guardian se jen párkrát objevila v Armstrongově krunýři drobná trhlina. "Jinak měl všechno pod kontrolou. Oprah hrála někdejší roli Jana Ullricha - byla tam, kde ji chtěl mít a dělala, co od ní očekával," napsal deník v připomínce bývalého Armstrongova velkého rivala, kterého na Tour pravidelně porážel.

V podobném duchu komentoval rozhovor Daily Mail. "Zostuzený Armstrong pořád hraje svou hru a předvedl Oprah svou černou magii," uvedl britský list, který označil cyklistovo přiznání za arogantní.

Podle italské Gazzetty dello Sport šlo o nejdůležitější interview v dějinách cyklistiky a celého sportu. "Rozhovor s Oprah Winfreyovou byl poslední a nejstrmější etapou pro přemožitele Pyrenejí," napsal Corriere dello Sport.

"Exkluzivní rozhovor Lance Armstronga, to bylo přiznání jako z knihy," napsal španělský deník AS. "Armstrong paralyzoval půlku planety," komentovala rozruch kolem jeho přiznání Marca.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!