Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopoval jsem. Můj dokonalý život byla lež, přiznal Armstrong

Tour de France

  7:23aktualizováno  21:20
NEW YORK - Bývalý cyklista Lance Armstrong se v televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou přiznal k dopingu. Uvedl, že podváděl i při všech sedmi svých triumfech v proslulém závodu Tour de France. Něco takového přitom dlouhá léta předtím popíral. Za důvod, proč užíval zakázané látky, označil "bezohlednou" touhu po vítězství.

Lance Armstrong foto: Reuters

Winfreyová se padlé legendy cyklistického sportu na doping zeptala hned v úvodu rozhovoru. Armstrong, který působil značně nervózně a nesvůj, jí na otázky k této problematice odpovídal ano, nebo ne. Během několika minut se přiznal ke všemu, co vždy předtím vehementně odmítal. Při rozhovoru se mu občas třásl hlas, zajíkal se a vrtěl se na židli. Tu a tam se nervózně usmál.

ČTĚTE TAKÉ:

Ano, bral nepovolené prostředky ke zlepšení sportovního výkonu. Ano, užíval krevní doping EPO a krevní transfuze. Ano, dopoval na Tour de France, kterou ovládl v letech 1999 až 2005. Ano, s dopingem začal v začátcích své kariéry, kdy bral hormon kortizon. Ne, bez dopingu podle něj nelze na Tour de France uspět. S EPO sportovec, který si v minulosti kromě úspěchů na trati získal srdce fanoušků po celém světě i díky úspěšnému boji s rakovinou varlat, prý začal v polovině 90. let minulého století.

Lance Armstrong v televizní show Oprah Winfreyové.

"Mým koktejlem bylo jenom EPO, transfúze a testosteron, jehož braní mi paradoxně přišlo ospravedlnitelné, protože jsem ho kvůli své minulosti, kvůli rakovině varlat, měl málo," řekl Armstrong. Uvedl také, že při svém comebacku v letech 2009 až 2011 již nedopoval. Tomu však nevěří šéf Světové antidopingové agentury (WADA) John Fahey. "Záznamy Americké antidopingové agentury ukazují v jeho krevních testech různé kolísání, takže se dá s naprostou jistotou říci, že dopoval i po roce 2005," řekl Fahey britskému listu Daily Telegraph.

"Připadá mi, že se tu hraje o promlčecí dobu podle amerických zákonů. Armstrong nechce přiznat nic, za co by mohl být trestně stíhán," dodal šéf WADA. Armstrong řekl, že jeho "mytický, dokonalý" příběh byl jedna velká lež.  Armstrong řekl, že jeho "mytický, dokonalý" příběh byl jedna velká lež. Zároveň připustil, že jeho přiznání přichází pozdě. "Pro mnoho lidí je to pravděpodobně příliš pozdě a je to moje chyba," podotkl.

"Šikanoval jsem i cyklisty"

Sportovec nicméně odmítl obvinění svých bývalých týmových kolegů Floyda Landise a Tylera Hamiltona, že je nutil brát doping. "Představa, že k tomu byl někdo nucen anebo že na někoho byl vyvíjen tlak, neodpovídá pravdě," řekl. Winfreyová sportovce několikrát konfrontovala se záznamy z minulosti, na nichž Armstrong popíral užívání zakázaných látek.

Cyklista mimo jiné řekl, že tehdy mu na dopingu nepřišlo nic špatného, že se kvůli němu necítil špatně a neměl pocit, že podvádí. Ostatní podle něj také dopovali. Díky dopingu prý jen měl stejnou šanci jako oni. S odstupem své tehdejší pocity označil za strašidelné. Připustil také, že v minulosti šikanoval lidi včetně dalších cyklistů, kteří na jeho dopování upozorňovali. Uvedl také, že se jim ještě nestačil omluvit.

Ochotný ničit kariéry a životy lidí

Armstrong v minulosti proslul jako člověk, který je ochotný zničit kariéry a životy lidí, kteří jeho sportovní výkony uváděli v pochybnost. Bývalou masérku svého týmu Postal Service Emmu O'Reillyovou například označil za prostitutku a alkoholičku. Armstrong se nechtěl vyjadřovat k doznáním ohledně dopingu, která údajně učinil v roce 1996, když byl v nemocnici s rakovinou.

Tehdy u toho byl prý jeho týmový kolega Frankie Andreu s manželkou Betsy. Cyklista o ní v minulosti řekl, že je šílená a že je to děvka. Andreuová po odvysílání rozhovoru televizní stanici CNN řekla, že na ni Amstrongovo vystoupení neudělalo velký dojem. Rozčílilo ji, že se cyklista nepostavil čelem k příhodě v nemocnici.

V nedávném telefonickém rozhovoru jí prý řekl, že věc nekomentuje z právních důvodů. Americká média spekulují, že Armstrong nechce vystavit problémům další lidi, kteří v případu pod přísahou nemuseli vypovídat pravdu. Informace o tom, že se jednačtyřicetiletý Armstrong ke svému prohřešku doznal, unikla již v pondělí, kdy s ním Winfreyová rozhovor předtočila.

Tříhodinový rozhovor

Informace o tom, že se jednačtyřicetiletý Armstrong ke svému prohřešku doznal, unikla již v pondělí, kdy s ním Winfreyová rozhovor předtočila. Celkem tříhodinové interview přináší další podrobnosti. Winfreyová je rozdělila na dvě části. První se ve Spojených státech vysílala v noci na dnešek, druhá se bude vysílat v noci na sobotu. Interview pro legendární americkou moderátorku představuje příležitost ke vzpružení její problémové televizní stanice OWN.

Bývalý legendární cyklista Lance Armstrong

Armstrong kvůli dopingu čelí řadě žalob a také nebude pozván na dojezd letošní Tour v Paříži, kam jsou tradičně zváni všichni cyklisté, co dokázali v minulosti závod dokončit. O tituly již před časem přišel. Dostal také doživotní distanc v cyklistice. Sportovec kvůli přiznání čelí několika žalobám.

Nejvážnější je obvinění bývalého stájového kolegy Floyda Landise ze zpronevěry milionů dolarů od americké pošty, tehdejšího sponzora týmu. K němu by se měly podle zámořských médií připojit i federální úřady, které původně vyšetřování před necelým rokem zastavily. Pokud by soud Armstrongovu vinu uznal, mohla by americká vláda požadovat odškodné až 100 milionů dolarů.

Autoři: ,