Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běh sprinterských titánů se rozjíždí. A Gatlin slibuje Boltovi velkou pomstu

Sport

  13:00
PRAHA - 8:59 Přípravy na nejsledovanějších deset vteřin roku 2016 nabírají tempo. Přesně za týden se v Praze ukáže Usain Bolt a jeho konkurenti v boji o olympijské zlato na stovce za sebou mají úvodní testy. „Loňská porážka od Usaina mě poučila,“ říká nejspíš největší vyzývatel Justin Gatlin, který v Japonsku zahájil časem 10,02.

Dokáže letos Gatlin Bolta porazit? foto: Reuters

V disciplíně, v níž si dost často showmani vyměňují silácká slova a snaží se nejen závodit, ale i bavit, tohle zní jako trochu jiný vzkaz. „Jsem po loňsku chytřejší. Získal jsem nejen další motivaci, ale i zkušenosti,“ pronesl Justin Gatlin, když na dráze v Kawasaki zaběhl úvodní stovku sezony v čase 10,02.

Od koho lekci dostal, to je dobře známo.

Loni Gatlin držel pět nejlepších časů roku, než stadion Ptačí hnízdo v Pekingu ztichl a následně explodoval. Běželo se finále mistrovství světa a Usain Bolt byl zase nejlepší ze všech. „Pořád to nebylo ono. Umím běžet i rychleji,“ říkal jamajský král po zlatém běhu za 9,79, jímž ukázal, že se konkurence má co učit.

SOUBOJ DOBRA PROTI ZLU aneb Bolt vs. Gatlin.

A to přesně vyhlašuje Gatlin. „Obvykle máte strategii, jak porazit kohokoli ze startovního pole. Ale na někoho s takovým talentem a takovou figurou, jakou má Usain, potřebujete náhradní variantu. Plán B,“ popisuje Američan.

Debaty o tom, na co se kdo ze sportovních fanoušků těší nejvíce, jsou letos hodně složité. Na mistrovství Evropy ve fotbale? Na vrcholnou hokejovou přehlídku jménem Světový pohár? Na olympiádu v Riu? Na které duely, na které disciplíny?

Platí však, že co do nejintenzivnějšího okamžiku tohle místo v roce letních her takřka jistě náleží stovce mužů. Necelých deset vteřin (poslední dobou je prolomení magické hranice už skoro jistotou) zelektrizuje nejen stadion v Riu, ale především stamiliony lidí u televizních obrazovek. Pokaždé je úchvatné, jaká vlna energie se zvedne, jaký řev tlačí nejlepší sprintery planety do cíle.

Brazilská olympiáda nutí všechny účastníky k maximálnímu pilování přípravy. Bolt zahájí sezonu v sobotu 14. května na Kajmanských ostrovech. Ve středu 18. května, čili přesně za týden, se ukáže v Praze, aby ocenil mládežnické účastníky Čokoládové tretry, o dva dny později poběží stovku v Ostravě na Zlaté tretře.

Bolt v americkém obležení. Zleva Brommel, Rodgers, Bolt, Gay a Gatlin.

Gatlin začal o něco dříve. Nikoli výjimečným časem, přesto rád, neboť stále cítí dozvuky listopadového zranění kotníku. „Jsem šťastný, že jsem tu mohl běžet a všechno proběhlo hladce,“ líčil v Japonsku. „Ani jsem nechtěl odstartovat co nejrychleji a v maximálně intenzitě. Loni jsem se z porážky naučil i to, že bych se měl držet své techniky a celý závod se starat jen o sebe - až do průběhu cílem.“

Ani od Bolta nejspíš nelze čekat, že by na Kajmanských ostrovech či v Ostravě bořil vlastní rekordy. Zvlášť on má program šitý přesně na míru. Třeba do Česka přijede i kvůli tomu, že zde nebude pod takovým tlakem, že zná skvěle prostředí Zlaté tretry a ví, co jej (ne)čeká.

„Chci potřetí vyhrát všechny tři disciplíny. To je můj cíl,“ řekl Bolt v dubnu v New Yorku. Fantastickou trojkorunu v podobě závodů na 100, 200 a 4x100 metrů dobyl v Pekingu i v Londýně a v Riu může v jeho případě konec korunovat dílo; s tím, že by startoval ještě na olympiádě v Tokiu 2020, už se nepočítá.

To nejlepší ze světového sprintu na jedné fotografii: Zleva Powell, Gatlin, Bolt, vzadu Tyson Gay.

Zvládne to? Další z jeho rivalů nepochybuje. „On je nejlepší,“ sklání se před Boltem americký sprinter Tyson Gay, jenž o víkendu na Jamajce zahájil svou sezonu stovkou za 10,08. „Vůbec o něm nepochybuji. Odpusťte mi ta slova, ale to, jak ze sebe loni na mistrovství světa setřásl všechny sra..., to bylo úžasné. Je to skvělý závodník se skvělým srdcem.“

Loni se před šampionátem v Pekingu začalo mluvit o tom, zda místo éry čahouna z Jamajky, jehož navíc trápily zdravotní potíže, nenastanou časy Justina Gatlina. Mluvilo se o souboji atletického dobra (rozverný Bolt) proti zlu (dopingový hříšník Gatlin). Málo platné, vyhrál Bolt.

A pokud tomu má být v olympijské roce jinak, musejí být poražení skutečně nejen chytřejší, ale především ještě rychlejší.

Autoři: