24. listopadu 2012 21:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauer má neoblíbenou trať za sebou. Přežil jsem to, ulevil si

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český běžec na lyžích Lukáš Bauer | foto: ČTK

GÄLLIVARE (Švédsko) Netají se tím, že mu trať ve švédském Gällivare vůbec nesedí. Proto byl běžec na lyžích Lukáš Bauer rád, že má úvod Světového poháru už za sebou. "Naštěstí jsem závod přežil bez pádu," ulevil si v cíli.

Bauer a Gällivare

2004: 15 km klasicky - 13. místo, 1:10 minuty za vítězným Němcem Teichmannem
2006: 15 km volně - 4. místo, 33 sekund za norským biatlonistou Björndalenem
2008: 15 km volně - 9. místo, 30 sekund za Švédem Hellnerem
2010: 15 km volně - 8. místo, 43 sekund za Hellnerem
2012: 15 km volně - 13. místo, 47 sekund za Norem Johnsrudem Sundbym

Když mířil na start, snil o tom, že se prodere do první desítky. Tak, jako to v individuálních závodech dokázal předloni, kdy byl osmý, jako v roce 2008 s devátou příčkou a na začátku sezony 2006, kdy mu jen těsně uniklo pódium.

Místo toho Bauer v zahajovacím závodě seriálu SP, který v minulosti jednou vyhrál, zopakoval svoje umístění z premiérového startu na švédské trati. "Třinácté místo hodnotím jako docela povedené," vzkázal lídr české reprezentace přes svůj web. "Spokojenost."

"Začít v desítce by bylo vynikající, ale i takhle je to velice solidní," chválil i reprezentační kouč Miroslav Petrásek na svazovém webu. Bauera nakonec od Top10 dělily tři sekundy. "Ale celý závod se pohyboval stejně, jel vyrovnaně to, na co měl. Po komplikacích, co má za sebou, je to moc dobré."

Zase ho v létě zradilo zdraví

Bauera zase, jak už je u něj pomalu zvykem, zradilo zdraví. Kvůli svalovému zranění nemohl letos v létě běhat, většinu přípravy si tak odbyl na kole, kolečkových lyžích a s posilovacími cviky. A výpadek byl cítit. "Lyže jsem měl hodně dobře připravené, tam problém nebyl," říkal dvojnásobný vítěz Tour de Ski.

K TÉMATU

"S čím jsem ale trošku problém měl, jsem byl já sám, moje nohy. V prvním kole jsem se nedokázal dostat do správného tempa." Od vítězného Nora Johnsruda Sundbyho ho dělilo více než tři čtvrtě minuty, uklidňovat se však může tím, že třeba obhájce celkového prvenství ve Světovém poháru, Švýcar Dario Cologna, ztratil ještě o dvacet sekund víc.

Navíc Bauerův čas má teprve přijít - znovu cílí na etapy Tour a druhým vrcholem pro něj bude šampionát ve Val di Fiemme. "Nezastírám, že mé cíle a ambice jsou o kus vyšší," připustil. "Ale s tím, jak mě v létě trápily zdravotní potíže, je to dobrý začátek. Mám se z čeho odrazit."

Filip Grim, mih